Slovák môže odísť do dôchodku aj s miliónom eur na účte. Stratégia 5 rád ti pomôže docieliť finančnú nezávislosť

  • Základom je myslieť na seba a na svoju budúcnosť
  • Odkladanie niekoľkých percent z výplaty je dôležité
  • Na veku nezáleží, môžeš začať už teraz
žena sa usmieva, jachta
Ilustračný obrázok Unsplash/Jonathan Borba, Muhammed Fardeen Finos
  • Základom je myslieť na seba a na svoju budúcnosť
  • Odkladanie niekoľkých percent z výplaty je dôležité
  • Na veku nezáleží, môžeš začať už teraz

Vo svete vládne strach o výšku aj dostupnosť dôchodkov a vidíme, že aj odchodový vek do dôchodku rastie, hlavným kritériom jeho určenia v Európe je priemerná dĺžka života obyvateľa. Existuje však hneď niekoľko riešení „mimo systému“, a teda sa pri nich nemusíš spoliehať len na to, čo ti štát z tvojich odvedených peňazí na daniach vráti späť v starobe. Môžeš to robiť sám pre seba.

Podľa autora bestselleru a amerického filantropa Tonyho Robbinsa stačí, ak budeš myslieť predovšetkým na seba a na svoju budúcnosť. To znamená, že keď ti na účet príde očakávaná výplata, časť z nej si odložíš a cifra týchto odkladaných peňazí bude každoročne narastať.

Podľa Robbinsa ide o najdôležitejší krok k spokojnému a finančne pozitívnemu dôchodku. 62-ročný rodák z Kalifornie však dodáva, že takmer každý si vie zo svojej výplaty odkladať, bez ohľadu na výšku príjmu. Nezáleží na tom, či máš 15, 20 alebo 50, odkladať si môžeš začať už teraz. Nie priamo z dôvodu prípravy na dôchodok, ale kvôli finančnej gramotnosti a efektívnej práci s peniazmi.

Američan, ktorý zbohatol vďaka svojmu kolegovi z práce

Tony Robbins sa svoje slová rozhodol pre CNBC potvrdiť tým, že uviedol príklad z praxe. Bývalý skladník a kuriér Theodore Johnson odišiel do dôchodku v roku 1952. Jeden z jeho kolegov mu dal radu, ktorá mu zmenila život, avšak spočiatku vyzeralo byť náročné zrealizovať ju.

Návod na úspech znel „ušetri si a investuj 20 percent zo svojho príjmu počas celej svojej kariéry“. Bolo síce zreteľné, že by bol v dôsledku tejto zmeny jeho majetok neskôr väčší, no je náročné ubrať si z ťažko zarobených peňazí. „Nemôžem žiť s o 20 percent nižším príjmom,“ povedal. Jeho mentor mu však oponoval a tvrdil mu, že môže.

Postupom času sa však peniaze naučil šetriť a zvykol si na to, že si pätinu z každej výplaty odloží, investuje ju do svojej budúcnosti a naučil sa žiť bez nej. Po desaťročiach zmysluplnej práce s peniazmi a dobrého finančného hospodárenia skončil na dôchodku so 71 miliónmi dolárov, teda v prepočte vyše 66 miliónmi eur, uvádza New York Times.

Aj ak by po vyrátaní tvoje bohatstvo bolo pri odchode do dôchodku omnoho menšie, stále ti vie zabezpečiť stabilný život bez obmedzení, keď už nebudeš musieť či môcť pracovať. Veď o to v konečnom dôsledku ide, však? Nemusieť sa v 75 rokoch presúvať ráno o 6.00 hod. niekde do kancelárie či fabriky, ale vstať kedy to organizmus potrebuje, dať si spokojne raňajky a neuháňať ozlomkrky každý deň v strese až do hrobu.

Dá sa to a znie to idylicky, preto by si štúdiu spôsobu, ako pomôcť sám sebe, mohol chcieť venovať zopár minút.

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroje: CNBC, New York Times, DataDrivenInvestor, Business Insider, Profesia.sk, 5penazi.sk

Najnovšie videá

Trendové videá