Slovák na Bazoši ponúka prenájom protiatómového krytu za tisíce eur. Internet a Netflix sú za príplatok
- Po dvoch rokoch pandémie všetci čelíme ďalšej smutnej realite – vojne v susednej krajine
- Mnohí majú strach, neistotu a obavy z budúcnosti
- Protiplynové a protitlakové kryty sa v minulosti budovali len vo veľkých mestách, aj to s obmedzenou kapacitou
- Zdá sa však, že Slováci by ich prijali čo najviac
- Po dvoch rokoch pandémie všetci čelíme ďalšej smutnej realite – vojne v susednej krajine
- Mnohí majú strach, neistotu a obavy z budúcnosti
- Protiplynové a protitlakové kryty sa v minulosti budovali len vo veľkých mestách, aj to s obmedzenou kapacitou
- Zdá sa však, že Slováci by ich prijali čo najviac
Na sociálnych sieťach nie je núdza o príspevky, v ktorých ľudia zháňajú miesta, ktoré by im v prípade núdze poslúžili ako bezpečný úkryt. V tejto súvislosti sa na inzerentom webe Bazoš objavila naozaj neštandardná ponuka. Nadpis inzerátu hlása: „Prenajmem izbu v atómovom kryte.“
Jeho majiteľ sa vzhľadom na prevládajúcu paniku na Slovensku rozhodol, že prenajme izbu so štyrmi lôžkami v atómovom kryte. Ide o starší, ale podľa inzerenta kvalitný kryt civilnej obrany s istými vylepšeniami, nachádzajúci sa v Bardejove.
Cena na mesiac prenájmu je 4 000 eur a táto suma zahŕňa aj elektrinu a úžitkovú vodu na osobnú hygienu. Majiteľ krytu upozorňuje, že v cene nie sú započítané zásoby jedla.
Dokonca ponúka aj príplatkové služby, ako je internet od spoločnosti Starlink, no pustiť si tu môžeš aj Netflix či HBO GO. Za tento nadštandard si priplatíš navyše 500 eur mesačne na jednu osobu. Inzerujúci v závere ponuky zdôrazňuje, že cena je pevná a s prípadnými záujemcami nezjednáva.
Záujem o kryty zo strany obyvateľov už postrehol aj primátor mesta Stupava Peter Novisedlák. Na sociálnej sieti konštatuje, že mesto Stupava nikdy takýto kryt nemalo.
„Máme sklad civilnej ochrany, kde sú uložené prostriedky osobnej ochrany obyvateľstva a ďalšie vybavenie. Máme vypracované plány na núdzové zásobovanie obyvateľstva, pohotovostnú zdravotnú starostlivosť a ďalšie operatívne riešenia služieb na zaistenie základných životných potrieb. Riadenie a koncepcia rozvoja civilnej ochrany patrí pod ministerstvo vnútra, obce sú spolupracujúcim subjektom,“ vysvetlil primátor.
Pripomína, že do civilnej ochrany sa od roku 1989 neinvestovali zo strany štátu ani obcí v podstate žiadne prostriedky. Konštatuje, že mesto Stupava má zadefinovanú koncepciu civilnej ochrany na základe zákona o civilnej ochrane, vrátane ukrytia obyvateľstva v prípade núdze.
„Úkryty sú určené v pivničných a suterénnych priestoroch v rodinných domoch, bytových domoch, verejných budovách a budovách právnických osôb. To znamená, že ako úkryty by sa v prípade potreby používali aj pivničné priestory škôl, škôlok, MKIC, mestského úradu a ďalších verejných budov v meste.“
Objasňuje, že mesto má takisto zadefinované rozsiahle pivničné a suterénne priestory vo vlastníctve fyzických a právnických osôb, ktoré by sa využívali ako úkryty pre obyvateľov.
Podľa Novisedláka je to kombinácia verejných aj súkromných priestorov, ktoré by slúžili ako úkryt. V súčasnosti mesto očakáva zasadnutia krízových štábov, inštrukcie od štátnych úradov či bezpečnostných zložiek a je pripravené posilniť všetky úseky civilnej ochrany.
Stupavčanom odkazuje, že nikto pred pár dňami netušil, že bude riešiť otázky krytov a civilnú ochranu. „Je to však nová realita, s ktorou sa musíme všetci vyrovnať. Dôležité je nepodliehať zbytočnej panike. Slovensko je členským štátom NATO a má garantovanú kolektívnu ochranu svojho územia,“ dodáva.
Vladimír Zentko, poslanec mesta Svit, na sociálnej sieti píše, že aj mnohých Sviťanov začala v súvislosti so stále sa zhoršujúcou situáciou na Ukrajine zaujímať téma vojenské kryty pre obyvateľstvo a CO sklady. Svit takýmito skladmi disponuje a Zento informuje, že ich stav a možnosti sa snažil čo najlepšie prezistiť u kompetentných osôb.
Hovorí, že mesto Svit by malo zabezpečiť 3 103 obyvateľov. „CO materiál sa nachádza v dvoch skladoch civilnej ochrany, a to v kultúrnom dome a v podzemných priestoroch budovy pošty – Bytového podniku Svit, s. r. o., Funkčný CO kryt so vzduchovým filtračným zariadením sa nachádza iba jeden v kultúrnom dome.“
V evidencii mesta sa nachádzajú aj jednoduché úkryty budované svojpomocne, ktoré sú evidované pod názvom JUBS. Udržateľnosť JUBS priamo neprikazuje zákon NR SR o civilnej ochrane obyvateľstva a ani zákon o hospodárskej mobilizácii. Aj preto sú tieto úkryty v zanedbanom stave.
„Chcel by som Vás vyzvať k vzájomnej susedskej a občianskej tolerancii a spolupráci. Situácia sa rýchlo mení, prosím, sledujte aktuálne odporúčania ministerstiev a nepodliehajte konšpiračným teóriám. Momentálne prebieha zasadnutie krízového štábu na mestskom úrade a verím, že čoskoro bude vydaný krízový plán pre obyvateľov mesta Svit cez oficiálne zdroje,“ dodal Zentko.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Facebook/ Stupava, Facebook/ Vladimír Zentko, Bazos.sk