Slovák Pavol stavia domy na stromoch: V Rakúsku som mal postaviť najzaujímavejší domček v Európe

  • Pavol Šiška je talentovaný slovenský architekt, ktorý sa vo svojom živote živí pomerne netradičným povolaním
  • Jeho špecilitou je výstavba unikátnych domov v korunách stromov
  • Mladý Slovák už v rámci jeho projektu StromDom, postavil na strome príbytok aj za 30 000 eur
archív Pavol Šiška
  • Pavol Šiška je talentovaný slovenský architekt, ktorý sa vo svojom živote živí pomerne netradičným povolaním
  • Jeho špecilitou je výstavba unikátnych domov v korunách stromov
  • Mladý Slovák už v rámci jeho projektu StromDom, postavil na strome príbytok aj za 30 000 eur

Kde si študoval, prípadne pracoval ešte predtým, ako si sa začal venovať výstavbe domov na strome? 

Fakultu architektúry som absolvoval v cisárskom meste u našich západných susedov, vo Viedni, kde som prvýkrát reálne pričuchol k zaujímavej experimentálnej tvorbe u svojich profesorov, alebo iných ľudí na škole. Vždy ma fascinovali uletené projekty, ktoré študenti vymýšľali a prezentovali.

Čo ťa viedlo k založeniu projektu StromDom, kde čerpáš inšpiráciu na stavby?

V mojej diplomovej práci, v ktorej som riešil takzvaný „dom modlitby“ pre absolútne nemenovanú rehoľu, kde som v projekte zakomponoval aj súbor domčekov na stromoch. Ako som túto tému študoval hlbšie a detailnejšie, tým väčší bol aj záujem a hlad. StromDom vznikol teda veľmi organicky. Je to akési spojenie môjho záujmu o prírodu s vecami, ktoré dokáže človek reálne vytvoriť rukami. Myslím že inšpiráciu najviac  nasávam pasívne  v každodennosti a krásach bežného dňa. Aktívne ju zas napasiem napríklad s pomocou Google.

zdroj: archív Pavol Šiška

Na ktorý zo svojich návrhov si najviac hrdý a prečo? 

Myslím že nemám taký návrh. Aspoň zatiaľ nie. Vždy ma veľmi poteší keď klient je na konci dňa spokojný a navrhnuté, prípadne realizované dielo je podľa jeho túžob, snov či predstáv. Som troška hrdý, že toto sa deje relatívne často. Jedným z mojich obľúbených návrhov je ale “kindervajce na gaštane” ale určite aj realizovaný a medzi populáciou obľúbený Dubodom vo Svätom Juri, kde sa dá napríklad prespať či posedieť pri víne v korune dubu.

Koľko času zaberie stavba domu na strome, aké je časové rozpätie? 

Samotná realizácia domčeku na strome trvá približne 2-4 týždne. Je to ale veľmi individuálne, nakoľko každý domček je jedinečný a vyžaduje si osobitný prístup. Jedinečné sú vždy stromy, lokalita, klienta, zadanie atď. Netreba zabudnúť ale že predrealizačná, resp. projektová fáza trvá však výrazne dlhšie, niekedy aj pár mesiacov. Však predsa sa vraví že dvakrát meraj a raz rež.

zdroj: archív Pavol Šiška

Aký najdrahší a aký najlacnejší dom na strome si už postavil? Aké boli ich ceny? 

Najlacnejší domček bol pre deti na hranie a stál cca 3-tisíc, najdrahší myslím asi 10-krát toľko. Vždy upokojujem klientov, ale s tým že sa dá spraviť všetko za hocijaké peniaze, no určitý stupeň kvality či už návrhu alebo realizácie musí byť zachovaný. 

Myslíš si, že je možné postaviť dom na strome, ktorý by bol určený aj na trvalé bývanie? 

Podľa mňa samozrejme!  Projekt menom DuboDom, sa nejakou náhodou stal laureátom ceny za architektúru v kategórií rodinných domov. Následne som počúval komentáre aj o tom či môže byť domček na strome označený ako rodinný dom. Ak si definujeme pojmy dom, bývať a rodina, tak môžeme o tom podiskutovať. 

zdroj: archív Pavol Šiška

Živíš sa čisto výstavbou domov na stromoch? Koľko eur sa dá približne takouto prácou zarobiť? 

Áno, táto pracovná náplň ma živí. Ale hlavne baví. Popritom ešte aj iná kreatívna práca v architektúre, keďže nie všetci chcú bývať na stromoch. Čo je obrovská škoda. Touto prácou si človek zarobí na denný chlebík, na jachtu ako má Kočner, žiaľ, asi nie.

Je o domy na strome na Slovensku dostatočný záujem? 

Záujem o domčeky na strome je a som zaň veľmi vďačný.  Slovo “dostatočný” je však relatívny pojem, nakoľko si viem predstaviť aj väčší záujem zo strany Slovákov. Určite sa v nich však niekde hlboko skrýva duša domorodca čo chce bývať na strome. 

zdroj: archív Pavol Šiška

Pracuješ aj na zahraničných zákazkách? 

Momentálne nie, ale mal som pár návrhov aj do zahraničia, no zatiaľ sú to projekty s podnázvom “šuflíkové”. Jeden pán v Rakúsku napríklad chcel domček, ktorý mal byť podľa jeho slov najzaujímavejším v Európe. Uvidíme čo nám však momentálna svetová kríza prinesie, či vôbec bude zahraničie ako predtým.

Na tvojom webe propaguješ aj projekt s názvom Mobajl Ofis. O čo ide a za koľko eur, je možné si niečo podobné zaobstarať? 

Áno, nie je to síce domček na strome, ale dal by sa umiestniť určite aj na strom, nakoľko táto mobilná jednotka by sa dala posunúť takmer kamkoľvek. Vyrobili sme ju v dielni, a autožeriav ju na konkrétne miesto osadil asi za 15 minút. Tento konkrétny domček slúži ako mobilná kancelária pre ľudí, ktorý nemusia byť zavretý v kancelárskej budove, ale môžu mať tzv. homeoffice, v tomto prípade však mobileoffice. Cena takéhoto domčeku je veľmi individuálna nakoľko nie nadarmo sa hovorí :sto ľudí, sto chutí.

Aké sú tvoje plány do budúcna? Chystáš aj nejaké novinky? 

V nasledujúcom čase mám ambíciu aj naďalej tvoriť a zhmotňovať túžby klientov tak aby im to robilo stále väčšiu radosť a potešenie. Každodenne sa zdokonaľovať v tejto špecifickej oblasti, navrhovať s ešte väčšou ľahkosťou a citom. Novinky ja osobne nechystám, nie som novinkovský typ. Skôr moja predrahá manželka, ktorá čosi krásne nosí v bruchu.

Článok bol pôvodne vydaný 16. mája 2020.

Najnovšie videá

Trendové videá