Slovák ponúka miliardový majetok a pozemok s tonami zlata. Na bazári sa objavil prekvapivý inzerát
- Slovák dáva do predaja pozemok, ktorý je podľa neho plný zlata
- Stojí niekoľko miliónov eur
- Slovák dáva do predaja pozemok, ktorý je podľa neho plný zlata
- Stojí niekoľko miliónov eur
Na jednom z realitných portálov sa objavila ponuka, aká sa na Slovensku tak často nevidí. Inzerent ponúka na predaj neziskovú organizáciu s pozemkom, ktorá podľa jeho slov vlastní projekt bane na zlato, striebro a iné zriedkavé kovy. Na ponuku ako prvý upozornil denník SME.
„Neziskovka na predaj s cez miliardovým majetkom alebo aj sama bez majetku. Cena pol percenta, ktorú pýtam, je len 1/2 % z hodnoty majetku, ktorú má neziskovka vo vlastníctve,“ píše sa v ponuke.
V inzeráte sa ďalej uvádza, že na predaj je nezisková organizácia, ktorej majetok presahuje jednu miliardu eur a tento rok je registrovanú na 2 % daní s z príjmov. „Neziskovka je už evidovaná 16. rok, je s majetkom veľkých zlatonosných pozemkov a vysoko hodnotných zlatnosných žíl s komplet projektovou dokumentáciou a 3 000 stranovou záverečnou správou.“
Majú sa tu nachádzať zriedkavé vzácne kovy ako kobalt, antimonit, hliník zinok, olovo a iné.
„Celý tento Zlatobanský projekt je kremnického typu. Do toho projektu a celej podrobnej projektovej dokumentácie bolo už preinvestované nielen cez mňa samého, ale už aj za totality v dnešných cenách cez 130 miliónov eur. A možná aj viac.“
Na pozemkoch podľa tvrdení inzerenta leží 380 000 ton už vyťaženej rudnej žiloviny z troch vyrazených podzemných baní, a to v dĺžke štyroch kilometrov. Vysvetľuje, že pozemok predáva z dôvodu veku, straty zdravia, ako aj nedostatku vlastného kapitálu k začatiu ťažby, alebo spracovania tejto vzácnej hmoty. Cena má byť vecou dohody, tá aktuálna presahuje 5 miliónov eur.
Zlatá Baňa
Obec Zlatá Baňa sa nachádza kúsok od mesta Prešov v časti Slaných hôr. Táto obec sa prvýkrát písomne spomína v roku 1550. Samostatnosť získala v polovici 19. storočia. Neúspešné pokusy o ťažbu zlata v rokoch 1730 – 1861 v chotári obce sa skončili vybudovaním erárneho podniku na ťažbu hliny na výrobu kachieľ, ktoré boli známe v celom Rakúsko-Uhorsku.
Pokračovaním baníckej činnosti bola ťažba antimónu. Začiatkom 20. storočia bola ťažba zastavená kvôli vypuknutiu prvej svetovej vojny. V katastri obce sa ťažil aj drahý opál. Počas druhej svetovej vojny sa obec Zlatá Baňa stala terčom pomsty fašistických vojakov za to, že účinne pomáhala partizánom z brigády „Čapajev“.
Dňa 8. 9. 1944 bola Zlatá Baňa vypálená. Za zásluhy počas Slovenského Národného Povstania bola táto obec vyznamenaná Radom Červenej hviezdy a Dukelskou pamätnou medailou. Ťažké časy a hrdinstvo pripomína pamätník v strede obce – pod názvom „Útek z horiacej obce“. Túto udalosť si každoročne obec pripomína.
Treba tiež spomenúť, že krásne opály zo Slovenských opálových baní, ktoré sa nachádzajú neďaleko tejto obce, obdivuje celý svet. Dnes sú banské diela vychytenou turistickou lokalitou a technickou pamiatkou. Do podzemia po stopách slávneho opálu sa môžeš vydať aj ty.
Zdroje: reality.bazar.sk, slovenskeopalovebane.sk, zlatabana.sk, SME