Slovák ručne vyrába husle, ktorých výroba zaberie aj 200 hodín
- Takých majstrov, ako je husliar Ján Nemeček je na svete ako šafránu.
- Takých majstrov, ako je husliar Ján Nemeček je na svete ako šafránu.
V malej srbskej dedinke Kovačica vyrába Slovák Ján Nemeček unikátne drevené husle, ktoré zaujali aj prestížny denník Dailymail. Všetko robí vlastnými rukami, bez strojov len s láskou a veľkou dávkou trpezlivosti. Všetko začína so zberom dreva v neďalekom lese, ktoré potom vysuší a následne opracuje na menšie kúsky.
Na jeho dome je drevená tabuľka s číslom domu v tvare huslí a vedľa nej aj srbský nápis: Violiner. Znie to malebne a tajomne. Podobne ako slovenský preklad: Husliar. Malebná je aj jeho dielňa s veľkým oknom do dvora. Visia v nej husle. Nové i tie, ktoré reštauruje. Sú všade, rovnako ako vôňa dreva. Dvoch druhov dreva, z ktorých sa dobrý nástroj skladá.
Nemeček tvrdí, že výroba kvalitných huslí mu pokojne zaberie aj 200 hodín. No kým sa na husliach vyschne olejový náter, musí čakať aj 6 mesiacov.
Nie menej významnou časťou pri výrobe huslí je aj testovanie zvuku. Ján pri tomto procese vždy zatvorí oči a jemne poklepkáva po rezonujúcom tele huslí. Podľa Nemečka, čím je drevo staršie, tým melodickejší zvuk vydáva.
Talentovaný Slovák sa husliarskemu remeslu priučil ešte od svojho otca a vedomosti ďalej sprostredkovával aj svojmu synovi. Okrem toho na Slovensku zaúčal svojich 65 študentov v tom, ako vyrobiť kvalitné husle, ktoré vydržia aj stáročia.
„Bol som veľmi spokojný, aj keď sme začínali bez učebníc. Po roku mali študenti hotové prvé nástroje. Všetko sa naučili počas praktického vyučovania. Na prvej hodine dostali do rúk nástroje svetových výrobcov, aby si ich ohmatali,“ povedal Ján.
Sympatický prešedivelý elegán je toho názoru, že ktokoľvek raz začne s výrobou huslí, už nikdy sa tohto remesla nebude chcieť vzdať. Okrem výroby nových huslí na mieru sa pán Nemeček venuje aj rekonštrukcii starých kúskov. Medzi jeho obľúbené husle patrí nástroj starý vyše 500 rokov, ktorý dostal z Prahy.
Jeho práca pritom nie je ani zďaleka len o biznise. Nie raz sa stalo, že mu ľudia do dielne doniesli zabudnuté kúsky staré desiatky rokov. Husliar ich poctivo opracoval a následne daroval pôvodným majiteľom, či profesionálnym huslistom. Jeho kúsky dnes bežne na internete nájdete aj za 3,380 eur.
zdroj:dailymail.co.uk
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska