Slovák si našiel prácu v Číne: 3 roky som sa nedostal domov, požiadavky, ktoré sa tu kladú sú enormné
- Tomáš Chilý pôsobí ako tichý chlapec „odvedľa“
- Avšak urobil kariéru ako máloktorý zo slovenských kuchárov
- Tomáš Chilý pôsobí ako tichý chlapec „odvedľa“
- Avšak urobil kariéru ako máloktorý zo slovenských kuchárov
Prečo tak dlho, bol problém dostať sa odtiaľ?
Nie je to úplne jednoduché. Napríklad momentálne sa do zahraničia lieta len zo štyroch letísk. Ale to nebol problém, môj odchod skomplikovala pandémia. Tesne pred odchodom mi totiž mali vypršať víza a povedal som si, že aj keď odchádzam, chcem mať všetky veci v poriadku, takže tam nebudem žiť s vypršaným vízom.
Tak som si zažiadal o nové. V budove, kde som si bol o ne žiadať, sa však vyskytol koronavírus, takže ju na dva týždne zatvorili. Po otvorení mali zasa veľa nevybavenej agendy, tak som znovu čakal a svoj pas som dostal 12 hodín pred odletom z Číny. V Portoroži som potom na začiatku júna skočil rovnými nohami do letnej sezóny. Obrazne povedané, nemal som čas ani vybaliť si kufre.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Ste tu vlastne polroka, asi ešte veľmi neplánujete, čo ďalej…
Áno, som tu krátko, takže človek nevie, čo bude o dva roky… Nebránil by som sa ísť ešte pracovať mimo Európy, ale to ukáže až budúcnosť.
Aj keď sa mnohí sťažujú na ochotu mladých ľudí pracovať, určite sú aj v súčasnosti ambiciózni mladí kuchári. Čo by ste im poradili ako ich skúsený kolega?
Určite to, že ak ich táto práca naozaj baví, aby tvrdo pracovali a neočakávali za to hneď veľa peňazí. Peniaze v tomto povolaní prichádzajú až so skúsenosťami, zručnosťou a s vedomosťami, ktoré nadobudnú počas rokov strávených v kuchyni.
A keď sa chcú ako vy presadiť v zahraničí?
Keď robíte v zahraničí a v medzinárodných kolektívoch, musíte sa okrem iného vedieť aj prispôsobiť a niekedy pracovať viac ako ostatní. Okrem toho sa stále učiť a študovať, mať nadhľad aj hrošiu kožu, čo nie je vždy jednoduché. Úspech sa však potom dostaví.