Slovák si šiel vybaviť nový občiansky preukaz, zažil jedno peklo za druhým
- Muž sa podelil o bizarný zážitok pri vybavovaní nového občianskeho
- Ministerstvo vnútra nám poskytlo vyjadrenie

- Muž sa podelil o bizarný zážitok pri vybavovaní nového občianskeho
- Ministerstvo vnútra nám poskytlo vyjadrenie
To, že vybavovanie vecí na úradoch sa veľmi často môže zvrhnúť na poriadne krušné chvíle, vie každý Slovák. A výnimkou nie je ani vydávanie nových občianskych preukazov. Natrieskané úrady, stres, ale aj zmätky okúsil už nejeden občan.
Chaos pri aktualizovaní elektronického podpisu
Už dávnejšie sme ťa informovali, že platnosť certifikátov pre kvalifikovaný elektronický podpis (KEP) uložených na čipoch občianskych preukazov (OP) vydaných pred 20. júnom 2021 sa skončila 31. decembra minulého roku. Finančná správa (FS) SR preto upozorňovala klientov, aby požiadali o vydanie nového biometrického občianskeho preukazu.
Druhou možnosťou je nahrať si v tomto roku na starý OP nový typ certifikátu, ktorý bude dostupný na základe pripravovanej vyhlášky Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR o uznaných spôsoboch autorizácie.
To, že v praxi to však môže vyzerať inak, nedávno opísal majiteľ istého slovenského e-shopu na sociálnej sieti. „Hoci mi platí do roku 2027, na podpisovanie už neplatí. Tak som si išiel podpis aktualizovať. Vzal som si poradové číslo pre službu ,Aktualizácia podpisu’. Pri okienku mi povedala pani: ‚To si musíte vyhotoviť úplne nový občiansky’,“ píše nahnevaný Slovák.
https://www.facebook.com/TajnyDennicekEshopistu/posts/pfbid0Rujuop85jN48zrNv8HqSxcrv5M7GfPMSLXZQSyyQeV7mxXYsM7S6sstRCjaKEwzSl
„Prvý pokus na úrade: 60 ľudí v hale, chaos, kašeľ, smrad. Idem preč. Druhý pokus: 30 ľudí v hale, odhadujem dve hodiny. Idem preč,“ pokračuje užívateľ.
Muž tvrdí, že na odporúčanie kamaráta sa dozvedel o tzv. live streame, ktorý ukazuje poradové čísla ľudí, čakajúcich v rade. „Namiesto pridania pracovísk, aby občania nečakali, začali čakanie vysielať. Vraj občania môžu ísť na kávičku. To je riešenie,“ opisuje zážitok z úradu.
Muž následne údajne zistil, že existuje online rezervačný systém, na ktorý sa pripojil. Avšak hneď nato ostal nemilo prekvapený. Systém mu mal ponúknuť dva termíny do konca roka, pričom najbližší bol o mesiac. Skúšal volať aj na infolinku, ale nič podstatné sa vraj nedozvedel.
„Vytiahnem si číselko po*ebané a budem sledovať live stream (ak zrovna pôjde), kým budem krúžiť okolo úradu, aby mi to náhodou neprepadlo,“ uzatvára muž svoj príbeh.
Po vydaní nášho článku Tajný denníček e-shopistu dodal, že príbeh pokračuje. Číslo v poradovníku podnikateľovi prepadlo, keďže livestream mešká, keď ho človek nesleduje nonstop. Okrem toho sa podľa jeho slov začali v okolí úradu hromadiť autá, ktorým policajti dali pokuty. „Na stanici sa normálne začala robiť šóra ľudí s lístočkami. To je scam na druhú,“ dodal podnikateľ.
Vyjadrenie ministerstva vnútra
So žiadosťou o vyjadrenie sa naša redakcia obrátila aj ministerstvo vnútra.
Rezort vysvetľuje, že obnovený elektronický podpis sa vybavuje online a nie v klientskom centre, no dá sa použiť len na niektoré úkony, napríklad na podanie daňového priznania. Ak však chce občan vybaviť záležitosti týkajúce sa rezortu vnútra, je potrebný nový občiansky preukaz.
„V súvislosti vyhláškou MIRRI SR o uznaných spôsoboch autorizácie, na základe ktorej môžu niektoré úkony v rámci eGovernmentu podpisovať aj držitelia občianskych preukazov vydaných pred 20. júnom 2021, sprístupnilo ministerstvo vnútra v decembri 2022 aktualizovanú verziu aplikácie eID klient, ktorá od 1. januára 2023 umožňuje získať kvalifikovaný certifikát pre uznaný spôsob autorizácie /tzv. zdokonalený e-podpis/,“ vyjadril sa pre Startitup tlačový odbor ministerstva.
Podľa ministerstva vnútra je možné získať kvalifikovaný certifikát pre uznaný spôsob autorizácie len online cez aplikáciu eID klient. Na oddeleniach dokladov tento typ certifikátu nevydávajú. Celá procedúra získania certifikátu trvá asi 15 minút. Od 1. januára do 28. februára si tento typ certifikátu stiahlo 12 149 osôb. Avšak táto možnosť nie je pre všetkých.
„Pri elektronických službách ministerstva vnútra zdokonalený e-podpis akceptovaný nie je. Ktokoľvek, kto chce využívať elektronické služby Národnej evidencie vozidiel, centrálnej ohlasovne či matriky, musí mať občiansky preukaz vydaný po 20. júni 2021,“ uzatvára ministerstvo vnútra.
Skús iné klientske centrum
Ako sme ťa informovali ešte v decembri, Slováci doslova zavalili klientske centrá a na nové občianske preukazy čakali aj dve hodiny. Rezort vnútra vtedy odporúčal, aby ľudia skúsili ísť vybavovať doklady do menších klientskych centier. Občiansky preukaz si totiž môžeš vybaviť kdekoľvek na Slovensku, nie iba v mieste bydliska.
Platforma Slovensko.digital ešte vlani v lete upozorňovala, že platnosť elektronického podpisu končí asi 250 000 občianskym preukazom. Rezort vnútra dodal, že ľudia by si mali počkať do decembra 2022. Vtedy sa totiž začal vydávať nový typ občianskeho preukazu s biometriou. Koncom januára 2023 už malo nový biometrický OP viac ako 155 000 Slovákov.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: Facebook/Tajný denníček e-shopistu