Slovák vymyslel hru, ktorá ťa naučí, ako správne hospodáriť s peniazmi
- Hra Finančná odysea má za úlohu ukázať ti, ako dosiahnuť finančnú nezávislosť
- Investuješ, nakupuješ firmy a zbieraš pasívny príjem až do okamihu, kým nesplatíš svoje dlhy
- Hra Finančná odysea má za úlohu ukázať ti, ako dosiahnuť finančnú nezávislosť
- Investuješ, nakupuješ firmy a zbieraš pasívny príjem až do okamihu, kým nesplatíš svoje dlhy
Finančná gramotnosť Slovákov je možno lepšia, ako tomu bolo v minulosti, no stále máme čo doháňať. Vyplýva to aj z analýzy Slovenskej bankovej asociácie, podľa ktorej mnohí Slováci ešte stále nepoznajú základné finančné pojmy.
Problém nám robí napríklad rozoznať rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou a väčšinou si v bankách vyberáme iba z 2 základných bankových produktov. Podľa expertov sa Slováci potrebujú lepšie oboznámiť s finančným jazykom, avšak možností na to je pomerne málo.
Tento problém si uvedomil aj Slovák Milan Pavlík, ktorý vyštudoval Lekársku Fakultu Univerzity Komenského v Bratislave a od roku 2009 sa venuje finančnému sprostredkovaniu. Jeho kniha Základy finančného zdravia, v ktorej sa snažil priblížiť rôzne finančné oblasti bežnému čitateľovi, sa tešila úspechu, a tak sa finančný odborník na správu osobných financií rozhodol, že svoje znalosti bude šíriť ďalej.
Zábavnou formou sa učí najľahšie. Práve z tohto dôvodu vznikla hra s názvom Finančná odysea. Tá má za úlohu svojich hráčov doviesť k finančnej samostatnosti a slobode. Naučí ťa zachádzať s peniazmi a zvládať rôzne riziká s nimi spojené. Dostaneš sa do spletitého sveta investícií, úverov, predaja nehnuteľností a zakladania firiem, ktoré ti pomôžu vytvoriť si pasívny príjem. Komu prvému sa podarí splatiť všetky svoje dlhy a vytvoriť si odpovedajúce finančné zázemie, stane sa víťazom hry.
Hra je určená pre dospelých a mládež vo veku od 15 rokov. Celé ti to zaberie približne 90 minút a skúsenosti z hernej dosky môžeš ľahko pretaviť do reálneho života.
Hru si môžeš zakúpiť na oficiálnej stránke Finančný lekár za 49,99 eur. Jej tvorca už teraz spolupracuje so základnými a strednými školami a pomáha so vzdelávaním vybraných učiteľov, rovnako tak spolupracuje aj s organizáciou Mensa Slovensko, kde prednáša pre rodičov a učiteľov o finančnej gramotnosti.
Myslíš si, že patríš medzi finančne vzdelaných Slovákov, ktorí takúto pomôcku nepotrebujú? Možno ťa prekvapí fakt, že podľa výskumu Poštovej banky si síce myslíme, ako to s peniazmi vieme, no opak je väčšinou pravdou. Mladí ľudia do 35 rokov majú v priemere na rôznych sporiacich účtoch uložených 1 632 eur. Je to o 64 percent menšia suma, než majú našetrené starší klienti. Tí môžu počítať s rezervou v priemere vyše 4 500 eur. Mladí do 20 rokov majú sumu len 331 eur.
Zdroj: Finančný lekár, EPALE
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska