Slovák vytvoril geniálny softvér pre OP a predbehol štát. „Bola to hračka,“ tvrdí
- Programátor vytvoril pre OP nového alternatívneho klienta
- Štát tak predbehol
- Práca bola údajne jednoduchá
- Programátor vytvoril pre OP nového alternatívneho klienta
- Štát tak predbehol
- Práca bola údajne jednoduchá
Keď je na niečo aj štát prikrátky, nastúpia občania, ktorí prácu vedia častokrát vykonať tak, že ostatným vytrú zrak. Rovnako tomu je aj v prípade programátorského počinu používateľa vystupujúceho pod prezývkou sarinay, ktorému sa podarilo vytvoriť open-source klienta pre starý typ občianskeho preukazu, informuje prostredníctvom platformy slovensko.digital. Ten zabezpečuje komunikáciu čítačky OP s tvojím počítačom a tým aj samotné prihlasovanie do Slovensko.sk alebo pridávanie elektronického podpisu k dokumentom.
Oveľa viac
„Pretože eID klient (oficiálny program ministerstva vnútra, pozn. red.) ma nepresvedčil, podujal som sa napísať pár jednoduchých programov na prácu s elektronickým občianskym preukazom minulej generácie,“ vysvetľuje svoj počin programátor.
Keďže sa podarilo vytvoriť program na prácu s minulou generáciou občianskeho preukazu, nakoľko len túto generáciu mal programátor k dispozícii, je možné očakávať, že sa podarí vyvinúť podobný open-source softvér aj k novej generácii eID, informuje Fontech.
„Programátorky a programátori, pridajte sa prosím s vidličkami, záplatami či pripomienkami. Podpora iných druhov či verzií preukazov by mala byť hračka. Ja však iný nemám. Ak máš poruke preukaz a chuť programovať, ozvi sa, naprogramujeme spolu,“ vyzýva programátor.
Dalo sa to spraviť už dávno
Ľudia komentujúci pôvodný príspevok taktiež naznačujú, že obdobné kroky mohlo podniknúť i ministerstvo.
„Bolo jasné, že je to spraviteľné, keďže príslušné API sú v podstate štandardné, len sa do toho nikomu nechcelo,“ dodáva účet pod prezývkou Lubor.
Dávali sme im zbohom
Len pred nedávnom sme ťa informovali o potrebe Slovákov zameniť si svoj elektronický OP vydávaný do 20. júna 2021. Týmto kusom sa totiž koncom roka 2022 končila platnosť podpisových certifikátov, ktoré sú potrebné na elektronické podpisovanie niektorých úkonov a komunikáciu so štátom cez portál Slovensko.sk.
„Staré“ občianske preukazy mohli tak byť problémom pri odosielaní daňového priznania cez portál Finančnej správy. Výmena občianskeho preukazu sa týkala všetkých, ktorí patria medzi používateľov elektronického podpisu. Problémom v starých občianskych preukazoch mali byť zastaralé čipy. Nový typ občianskeho preukazu má odlišný dizajn, teda ide o nový typ eID karty, kde sa okrem biometrickej podoby tváre a odtlačkov prstov nachádza aj bezkontaktný čip.
Taktiež je vybavený množstvom najmodernejších bezpečnostných prvkov, ktoré znížia riziko zneužitia OP pri strate alebo krádeži, uvádza Ministerstvo vnútra SR.
Pomáhali aj počas Covidu
Nejde o prvý prípad, kedy programátori reagovali na problém možno dokonca lepšie ako štát. Pripomeňme si situáciu, kedy sa počas jedného z vrcholov pandémie v roku 2021 protipandemické opatrenia vedeli meniť doslova zo dňa na deň. Slováci však nemali spoľahlivý spôsob dohľadania aktuálnych informácií, keďže by sa najprv museli prehrabať obrovským množstvom stránok a podstránok, ktoré ponúkala vláda na oficiálnej stránke.
Na pomoc však toho času prišiel, ironicky, vlastník instagramového meme profilu s názvom „zulaboyy“. O udalosti informoval portál Fontech. Internetový zabávač sa spojil s programátorom Andrejom Lončíkom a ľuďom priniesol jednoduchú, no o to lepšiu aplikáciu s prehľadom o opatreniach po zavedení Covid automatu.
Aplikácia pritom informovala aj o celkovom stupni, v ktorom sa nachádza celá krajina. Okrem týchto potrebných informácií prinášala aplikácia Nariadenia Automatu aj prehľadné štatistiky o vývoji v konkrétnom okrese.
Zdroje: Slovensko.Digital, Fontech