Slovák vytvoril unikátny softvér, ktorý predpovie výsledok súdneho sporu lepšie než najlepší právnici

  • Študenti z Cambridge aplikovali umelú inteligenciu v oblasti práva
  • Ich softvér dokáže na základe súdnych prípadov predpovedať, kto spor vyhrá
  • V predikcii prekonal stovku renomovaných britských právnikov
  • Systém je využiteľný aj na Slovensku
collage111
unsplash.com
  • Študenti z Cambridge aplikovali umelú inteligenciu v oblasti práva
  • Ich softvér dokáže na základe súdnych prípadov predpovedať, kto spor vyhrá
  • V predikcii prekonal stovku renomovaných britských právnikov
  • Systém je využiteľný aj na Slovensku

Ako prví využili AI v právnej oblasti

Mladý Slovák Jozef Maruščák je len tretiakom na Univerzite v Cambridge a už sa mu podarila veľká vec. Okrem toho, že študuje na jednej z najprestížnejších škôl na svete, sa možno zapíše aj do histórie britského práva. Spolu s dvomi ďalšími študentmi pred rokom a pol rozmýšľali, ako by v práve vedeli automatizovať určité procesy, a prišli s ambicióznym projektom. Zo študentského projektu je dnes legitímna firma založená v Británii, ktorá má predpoklad uspieť a zarobiť veľké peniaze.

Ich softvér CaseCrunch dokáže na základe doterajších súdnych prípadov a precedensov predikovať výsledky súdnych sporov, ale aj určiť faktory, ktoré výsledok ovplyvňujú. Systém založený na umelej inteligencii využíva najmä techniky spracovania prirodzených jazykov a modely hlbokého učenia. Napriek tomu, že tieto technológie sa začali využívať pred dvomi – tromi rokmi a nie sú žiadnou ultra novinkou, doteraz ich nikto neaplikoval v právnej oblasti a študenti na čele s Jozefom sú tak zrejme prví v histórii.

Softvér porazil najlepších britských právnikov

„Keďže sme chceli dokázať, že systém skutočne funguje a má reálne využitie, rozhodli sme sa v októbri zorganizovať súťaž. Konala sa v Anglicku a CaseCrunch v nej súťažil proti 110 právnikom z najlepších právnických firiem. Súťaž trvala týždeň, právnici dostali fakty z rozhodnutých súdnych sporov, ku ktorým sa inak nevedeli dostať, a mali určiť, ktorá strana podla faktorov vyhrá a ktorá prehrá súdny spor. Rovnaké fakty dostal aj náš systém. Dopadlo to tak, že právnici predpovedali s úspešnosťou 62,3 % a CaseCrunch s úspešnosťou 86,6 %,“ uviedol Jozef.


Umelá inteligencia tak dokázala poraziť najlepších právnikov v krajine. Úspešnosť predikcie sa dokáže ešte zvyšovať tým, ako sa softvér ďalej učí. V súčasnosti vie podľa Jozefa napríklad predikovať spotrebiteľské spory v Británii s 92-percentnou úspešnosťou. Napriek tomu, že zatiaľ softvér učili najmä britskému právu, kde funguje tzv. „precedensný systém“, technológia sa vie adaptovať na akýkoľvek právny systém a dokáže fungovať v akomkoľvek jazyku, napríklad aj v slovenskom. Stačí mať dostatok vstupných dát, na základe ktorých sa vie technológia učiť.

Využitie v právnej aj komerčnej oblasti

Tím CaseCrunch je momentálne v štádiu rozhodovania sa, čo s produktom ďalej. Dokázali už, že systém má reálne uplatnenie, teraz je na rade previesť to do praxe. Podľa Jozefa vie byť softvér užitočný pre tri skupiny ľudí – pre súkromné firmy, občanov a právnikov. Momentálne sa tím sústreďuje najmä na súkromné firmy a korporácie. Už dnes komunikujú s viac ako 20 klientmi z rôznych krajín, napríklad z Nemecka, Veľkej Británie aj z Brazílie. Do konca školského roka majú v pláne uzavrieť spoluprácu s tromi klientmi a zatiaľ to vyzerá, že sa im to podarí.

Keď získajú dostatok financií, časom by chceli softvér sprístupniť aj bežným ľuďom, ktorým môže pomôcť v riešení občianskych súdnych sporov. Môžu tak zistiť, akú majú v spore šancu uspieť a či sa im oplatí platiť veľké peniaze za právnika. Právnikom vie zas systém pomôcť v určovaní stratégie alebo v odhaľovaní diskriminácie na jednej strane sporu. Je totiž dokázané, že výsledky súdnych procesov dnes stále ovplyvňujú také faktory, ako sú rasa či meno účastníkov sporu. Zároveň, kapacita pamäte človeka a stroja je neporovnateľná.

„Systém dokáže identifikovať faktory, ktoré majú vplyv na výsledok sporu a o ktorých právnici netušia, teda ich neberú do úvahy. Právnici z Veľkej Británie či USA, kde fungujú precedensy, majú vlastné skúsenosti a poznajú mnohé prípady. Človek si ich však zapamätá len zopár, pozrie sa na fakty a snaží sa aplikovať na ne právnu normu. Softvér oproti tomu pozná aj 30-tisíc prípadov a vie s právnou normou pracovať oveľa presnejšie,“ dodal Jozef.

Napriek tomu, že umelá inteligencia má predpoklad v budúcnosti výrazne zmeniť právnickú oblasť a zautomatizovať mnohé procesy, podľa Jozefa zatiaľ právnikov, teda ľudskú silu, určite nenahradí. Nechajme sa prekvapiť, kam to tento ambiciózny britský startup na čele so Slovákom dotiahne. :)

Najnovšie videá

Trendové videá