Slovák žil dlhé roky v Brazílii: Už aj domorodé kmene majú telefóny. Život v meste je drahší ako v Bratislave

  • Roman Nemec žil v Brazílii viac ako šesť rokov
  • Za ten čas si skúsil pobyt v Amazonskom pralese
  • Ako vyzerá život cudzinca v tejto exotickej krajine?
  • Roman Nemec žil v Brazílii viac ako šesť rokov
  • Za ten čas si skúsil pobyt v Amazonskom pralese
  • Ako vyzerá život cudzinca v tejto exotickej krajine?

Preskúmať život v akejkoľvek juhoamerickej krajine je splneným snom nejedného cestovateľa. Fotograf a novinár Roman Nemec si to vyskúšal v priebehu niekoľkých rokov a za ten čas stihol objaviť rôzne kultúry a etniká, ktoré nikde inde vo svete nenájdeš.

Brazília už dávno nie je len o známych mestách, ako sú karnevalové Rio de Janeiro či futbalové Sao Paulo. Stačí nazrieť za hranice megalomanských miest. Tam sa každému návštevníkovi ukážu rôznorodé krásy prírody a neobjavená časť sveta, kde stále necítiť vplyv modernej civilizácie.

44-ročný rodák z Bratislavy si túto krajinu vyskúšal medzi rokmi 2013 až 2019 z viacerých uhlov a okrem života v Sao Paule zažil aj niekoľkodňové plavby loďou po Amazonke či Južnom Atlantiku. V rozhovore sa s nami podelil o jeho skúsenosti, zážitky a dobrodružstvá, ktoré za ten čas stihol absolvovať, a na niektoré z nich len tak ľahko nezabudne.

  • Čo najdivokejšie v Brazílii zažil?
  • Koľko peňazí potrebuješ ako turista v tejto krajine?
  • Aké najväčšie kultúrne rozdiely vidieť medzi Brazíliou a Slovenskom?
  • Ako sa domáci správajú k cudzincom?
  • Ktoré miesta by si mal v Brazílii navštíviť okrem tých komerčných?
  • Na akej úrovni je vzdelávanie v Brazílii?
  • Prečo by si mali cudzinci so sebou všade nosiť aspoň malú hotovosť?

V Brazílii si žil šesť a pol roka. Prečo si si vybral práve túto krajinu v Južnej Amerike?

Do Južnej Ameriky ma to ťahalo stále. Máme to v génoch. Prastarý otec šiel pred 100 rokmi, keď muži odchádzali za prácou, či už do Spojených štátov Amerických, alebo Kanady. Mnohí odišli aj do Argentíny. On bol jedným z nich a pracoval tam štyri roky, takže moja rodina už má viacgeneračnú skúsenosť s Južnou Amerikou.

Čo všetko si v tejto krajine za tie roky robil?

Mal som, samozrejme, nejakú finančnú rezervu z predchádzajúcich zamestnaní, takže do Brazílie som nešiel s prázdnym vreckom. Po príchode do Sao Paula, kde som býval u mojej vtedajšej brazílskej priateľky, mi však začala ďalšia kapitola života.  

Problémom bol ale jazyk. Angličtina je v Brazílii slabšia, všade hovoria po portugalsky. A ak chceš robiť nejakú serióznu prácu, vedieť ich jazyk je veľmi dôležité. A tak som sa prihlásil na kurz portugalčiny na univerzite a vďaka tomu som aj získal študentské víza, ktoré mi uľahčili dlhší pobyt.

Za ten čas som sa zdokonalil vo fotografovaní, začal písať cestopisy. Pracoval som taktiež ako námorný kapitán, námorník či kuchár na plachetniciach.

Ako je to s vízami v tejto krajine, keďže si tam žil šesť a pol roka?

Víza sú recipročné. Ako Európan, takisto aj Brazílčan môže byť tri mesiace v krajine ako turista a potom môže požiadať o ďalšie predĺženie o tri mesiace.

Po tých troch mesiacoch som už vedel, že v Brazílii chcem ostať a že môj vzťah s novou priateľkou bude pokračovať. Vybral som si študentské víza, keďže som sa tam učil jazyk. Na týchto vízach som fungoval asi rok a pol. Neskôr som už bol zahlásený v partnerstve s Brazílčankou a žil tam normálne.

Ako vyzeral život v Sao Paule?

Ako v Riu de Janeiru, tak aj v Sao Paule je celkovo život nákladný. Je veľký rozdiel medzi jednotlivými spoločenskými vrstvami, teda „nožnice“ sú príliš otvorené. Najviac to vníma stredná vrstva, pretože je najviac daňovo zaťažená.

Chudobní ľudia, čo žijú v slamoch, tí zväčša nie sú registrovaní, dostávajú peniaze na ruku, a teda dane veľmi neplatia. Na druhej strane, malá, veľmi bohatá vrstva zas hľadá všetky možné spôsoby, ako sa daniam vyhnúť. Je to veľmi všeobecný pohľad, ale dal by sa aplikovať aj na iné veľkomestá Južnej Ameriky.

Koľko ťa stálo ubytovanie v tomto meste za ten čas, čo si tam bol?

S priateľkou sme mali prenajatý byt. Len pre predstavu – mesačné nájomné v 3-izbovom byte neďaleko od metra stálo vtedy asi 1 000 eur. Život v Sao Paule bol v podstate drahší ako v rodnej Bratislave.

Celkovo, keď porovnám život v Sao Paule so životom v Bratislave, je tam určite drahšie. Keby si ale dnes chcel ísť do Brazílie, ako turista by si utratil menej, a to vďaka výhodnému kurzu.

Väčšina ľudí navštívi len veľké mestá. Čo cestovateľom uniká, keď nejdú ďalej?

Brazília je piata najväčšia krajina na svete, takže na jej spoznanie by ti nestačili ani dva životy. Taktiež si treba uvedomiť, že 50 % krajiny tvorí Amazonský prales.

Romanove zážitky z Brazílie: Amazonský prales, kmene a veľa iných krás prírody

Krajina je veľmi rôznorodá, od púšte, ktorá je naozaj unikátna, cez rôzne savany a močiare, 7-tisíc kilometrové pobrežie, kde je viac ako 2-tisíc pláží. Každý cestovateľ si preto musí stanoviť predom, čo bude jeho cieľom.

Či sa chcete zamerať na turistické alebo prírodné pozoruhodnosti, vyraziť na expedíciu, povedzme do pralesa, alebo si zasurfovať na divokých vlnách, v tejto krajine je možné všetko.

Laikovi napadnú tri veci o Brazílii – futbal, exotické ženy a Rio, ale predpokladám, že Brazília sa môže pýšiť aj inými vecami. Ktoré z nich si tam zažil a mali by sme ich navštíviť?

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Najnovšie videá

Trendové videá