Slováka v Maďarsku obvinili. Na benzínku prišiel s falošnou ŠPZ, nakoniec ani netankoval

  • Občan SR chcel s falošným evidenčným číslo lacno tankovať
  • Obsluha čerpacej stanice na prípad upozornila políciu
Muž tankuje na benzínke
Ilustračný obrázok TASR/Henrich Mišovič
  • Občan SR chcel s falošným evidenčným číslo lacno tankovať
  • Obsluha čerpacej stanice na prípad upozornila políciu

Prokuratúra v meste Nagykanizsa na juhozápade Maďarska obvinila občana Slovenskej republiky, ktorý sa v júli tohto roka pokúsil s falošným maďarským evidenčným číslom natankovať pohonné látky s regulovanou cenou určené pre domácich zákazníkov.

Pre agentúru MTI to v pondelok uviedol hovorca Hlavnej prokuratúry Zalianskej župy Csaba Pirger, informuje spravodajca TASR.

Falošné evidenčné číslo

Obvinený 29-ročný muž sa začiatkom júla vracal z dovolenky z Chorvátska a v Nagykanizsi chcel natankovať lacný benzín. Predtým však pôvodné evidenčné číslo svojho vozidla vymenil za falošné maďarské z plastu, ktoré si zadovážil doma ešte pred cestou.

Na čerpacej stanici sa spýtal obsluhy, koľko paliva za regulovanú cenu môže načerpať, napokon sa však zľakol a odišiel bez tankovania. O 50 metrov ďalej namontoval späť na svoje vozidlo slovenské evidenčné číslo.

Obsluha čerpacej stanice na prípad upozornila políciu, ktorá vodiča kontrolovala na ďalšej benzínovej pumpe a v jeho aute našla falošné maďarské evidenčné číslo.

Okresná prokuratúra v Nagykanizsi vzniesla voči Slovákovi obvinenie z trestného činu falšovania a pozmeňovania identifikačného čísla.

Nedostatok pohonných látok

Problémom je, že v Maďarsku je nedostatok pohonných látok, ktorý spôsobuje problémy nielen v cestnej doprave, ale aj v leteckej, vrátane záchrannej služby, zaznelo v stredu v komerčnej televízii ATV. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.

Péter Túri, výkonný riaditeľ medzinárodnej spoločnosti Trustair Aviation, ktorá sa zaoberá prevozom pacientov, pre ATV uviedol, že v stredu pre nedostatok kerozínu na debrecínskom letisku nemohli previezť zahraničného pacienta.

Ropná spoločnosť MOL oznámila, že do 26. augusta obmedzí dodávky kerozínu na letisko v Debrecíne a palivo dodá iba pre už zmluvne dohodnuté letecké spoje.

Tankovanie nafty a benzínu.
zdroj: Pixabay

Na protest proti nevyplateniu štátnej podpory, súvisiacej s regulovanými cenami základných druhov pohonných látok plánovalo na 19. a 20. augusta zatvoriť v Maďarsku vyše 500 malých čerpacích staníc. Mimoriadne valné zhromaždenie Asociácie nezávislých čerpacích staníc (FBSZ) schválilo stanovisko, že jej členovia sa o pripojení k protestu rozhodnú individuálne.

Rýchle riešenie

Asociácia minulý týždeň avizovala, že na 48 hodín zatvorí 500 až 600 čerpacích staníc. Ropná spoločnosť MOL im znížila objem dodávaných pohonných látok na 50 percent, pričom tieto čerpacie stanice doposiaľ nedostali štátnu podporu, na ktorú mali nárok.

Rezort poľnohospodárstva v utorok oznámil, že vláda vyčlenila 18,5 miliardy forintov (45,5 milióna eur) na podporu malých čerpacích staníc vo výške 20 forintov (5 centov) na liter pohonnej látky predávanej za regulovanú cenu.

Podporný program už tento týždeň prijíma žiadosti, pričom žiadatelia získajú peniaze ešte v priebehu augusta. V reakcii na krok kabinetu FBSZ rozhodla, že avizovaný jednotný protest zrušia, uviedla ATV.

Maďarská vláda od 15. novembra 2021 nariadila úradnú cenu základných druhov pohonných látok 480 forintov (1,18 eura) za liter. Od 30. júla však regulované ceny môžu využívať iba súkromné autá s maďarským evidenčným číslom, poľnohospodárske stroje a taxíky.

Vysoké ceny

Problémy s nedostatkom pohonných palív hlási aj Česko. České ministerstvo financií pripravilo cenovú reguláciu, ktorá stropuje maximálnu výšku marže čerpacích staníc a maximálnu výšku cien u distribútorov pohonných látok.

Či ju zavedie, rozhodne podľa vývoja cien v nasledujúcich týždňoch. Uviedol to vo štvrtok český minister financií Zbyněk Stanjura, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

benzín
zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Pripravená regulácia sa týka oboch častí distribučného reťazca, teda jednak čerpacích staníc, ale aj distribútorov palív.

„Teraz je ropa aj z dôvodu globálneho ochladenia ekonomiky lacnejšia než na začiatku vojny, ale ceny pohonných látok na to u nás dostatočne nereagujú. Sú stále vysoké a hlavne veľkí predajcovia zlacňujú len veľmi neochotne,“ kritizoval situáciu český minister.

Stanjura tiež uviedol, že ministerstvo podá podnet na Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže (ÚOHS). „Máme podozrenie z kartelovej dohody niektorých sietí čerpacích staníc,“ vysvetlil minister.

Kontroly podľa neho preukázali veľmi podobné alebo totožné ceny palív, ktoré neodrážajú konkurenčné prostredie.

„Považujem to za zneužitie prázdninovej sezóny, keď šoféri na diaľniciach jednoducho nemali iné riešenie, než drahé palivo tankovať,“ dodal minister. Upozornil, že ceny palív spolu s energiami výrazne zvyšujú infláciu.

Návrh na reguláciu cien pohonných látok poslalo ministerstvo financií do užšieho pripomienkového konania.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá