Slováka zadržali pri kúpe luxusnej jachty. Ide o ohromný podvod pandemickej pomoci za viac ako 13 miliónov eur

  • V Čiernej Hore zatkli Slováka v súvislosti s podvodom pri pandemickej pomoci
  • Organizácia plánovala systematické podvody a pranie špinavých peňazí
radik-sitdikov-CaMeI7mYvzo-unsplash
Ilustračný obrázok Unsplash/Radik Sitdikov
  • V Čiernej Hore zatkli Slováka v súvislosti s podvodom pri pandemickej pomoci
  • Organizácia plánovala systematické podvody a pranie špinavých peňazí

Kauza týkajúca sa zneužitia pandemickej pomoci zo strany Úradu práce v Pezinku nadobudla nový rozmer, informuje portál Aktuality.sk. Stalo sa tak v momente, keď polícia v Čiernej Hore zatkla Slováka menom Robert B. z Dunajskej Lužnej, po ktorom slovenská pobočka Interpolu vyhlásila medzinárodné pátranie. Zadržanie sa udialo v meste Tivat.

Robert B. tam bol kvôli nákupu ďalšej luxusnej jachty. Cena tejto jachty sa blížila sume približne 600 000 eur. Avšak namiesto predajcu jácht bol na stretnutie so Slovákom nasadený policajný agent, ktorý ho následne zatkol. Na prípad upozornila na svojom blogu aj europoslankyňa Lucia Ď. Nicholsonová.

Zločinecká organizácia

Interpol v Bratislave vydal zatykač na Roberta B. a jeho zadržanie vykonali príslušníci odboru boja proti kriminalite spoločne s miestnou políciou v Tivate. Momentálne je umiestnený v tzv. vydávacej väzbe v Podgorici, kde dočasne čaká na vydanie k trestnému stíhaniu na Slovensku.

Robert B. čelí obvineniam z niekoľkých závažných trestných činov, vrátane zakladania zločineckej organizácie, aktívnej podpory a účasti na zločineckej organizácii a legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Podľa správy čiernohorskej polície sa Robert B. stal členom tejto organizácie na Slovensku začiatkom roku 2020. Organizácia plánovala závažné podvody spojené s dotáciami a legalizáciou neoprávnene získaných finančných prostriedkov. Celkovo sa odhaduje, že organizácia spôsobila finančnú škodu vo výške viac ako 13,7 milióna eur.

Politická asistentka

Okrem Roberta B. sa objavujú aj ďalšie mená v tejto kauze. Jeho priateľka Miriam Š. sa na sociálnych sieťach chválila svojím luxusným životným štýlom. Miriam Š. krátko pracovala ako asistentka poslankyne za stranu Sme rodina, Zuzany Šebovej.

Celý prípad sa týka zneužitia pandemickej pomoci, ktorú slovenské úrady vyplácali podnikateľom počas pandémie koronavírusu s cieľom udržiavať pracovné miesta. Kauze sa venujú novinári a investigatívne centrum Jána Kuciaka, ktorí odhalili sieť podozrivých schránkových firiem. Tie získali milióny eur z verejných financií.

Schránkové firmy na Slovensku obrali štát o milióny eur

V roku 2021 novinári odhalili sieť podozrivých schránkových firiem, ktorým na účet pristáli obrovské peniaze zo štátnej kasy. Celkovo ich skúmali 28. Tieto firmy nezakladali účtovné závierky, nebolo ani jasné, či a koľko zamestnancov majú.

Viaceré mali podlžnosti na daniach. Novinári sa ich snažili vypátrať aj v teréne, avšak neúspešne. Na miestach, kde sa mali firmy nachádzať, nikoho nenašli. Majiteľmi firiem boli navyše ľudia z Balkánu alebo z Grécka.

To, čo firmy spája, je aj využívanie takzvaných virtuálnych sídiel. Ide o prenajatú schránku, respektíve adresu, na adrese súkromnej spoločnosti. Takéto služby ponúka niekoľko firiem v Bratislave, ale nájdeš ich na celom Slovensku. Okrem toho však firmy spája aj fakt, že zmluvy o poskytovaní pomoci podpísali s Úradom práce v Pezinku.

Investigatívnemu centru Jána Kuciaka sa vďaka registru pandemickej pomoci Transparency International Slovensko podarilo overiť, že ÚPSVaR takto poslal 16 firmám z ich zoznamu minimálne 6 791 503,19 eur.

Zdroje: Aktuality.sk, archív Startitup, Investigatívne centrum Jána Kuciaka, BlogSME/LuciaĎ.Nicholsonová

Najnovšie videá

Trendové videá