Slovákom bez „správneho vodičáku“ hrozí pokuta až 1 300 eur. Týka sa aj tých so špeciálnym dokladom

  • Vodičské preukazy nás môžu občas obmedziť
  • Ak však nemáme k dispozícii vozidlo, na ktoré platia, riskovať sa neoplatí
  • V takom prípade hrozia tvrdé sankcie
Šoférka v aute, vedenia motorového vozidla, šoférovania auta
Archív Canva
  • Vodičské preukazy nás môžu občas obmedziť
  • Ak však nemáme k dispozícii vozidlo, na ktoré platia, riskovať sa neoplatí
  • V takom prípade hrozia tvrdé sankcie

Typov vodičského oprávnenia, ktoré môžeš získať na Slovensku, je skutočne veľké množstvo a môžu preto vznikať nejasnosti v oblasti pokút a ich využitia. Najbežnejší je u nás vodičský preukaz skupiny motorových vozidiel B. Ten však môžeš získať aj len výlučne na vozidlá s automatickou prevodovkou.

V takom prípade nesmieš šoférovať vozidlo s manuálnou prevodovkou, no dané obmedzenie sa do vodičského preukazu zapisuje formou harmonizovaného kódu. Ako sme ťa informovali v tomto článku, ak sa po čase držiteľ takéhoto oprávnenia rozhodne pre vozidlo s manuálnou prevodovkou, musí sa do autoškoly vrátiť.

Čo by sa ale stalo v prípade, že by to riskol a s „vodičákom na automat“ by šoféroval auto s „manuálom“?

Pokuta a zákaz činnosti

Či už sa tak stane v prípade presedlania z automatu na manuál alebo napríklad pri veľkej a malej motorke, pravidlá sú rovnaké. Taktiež, s preukazom platným pre skupinu motorových vozidiel B, nesmieš šoférovať napríklad žiadne vozidlo určené na prepravu viac ako ôsmich osôb okrem vodiča. 

To isté platí o vozidlách presahujúcich hmotnosť 3 500 kilogramov. Ďalšie pravidlá v tejto oblasti platia aj na prípojné vozidlá, respektíve „prívesy“, ktorých najväčšia prípustná hmotnosť nesmie prekonať 750 kilogramov. A to za predpokladu, že najväčšia prípustná celková hmotnosť jazdnej súpravy nepresahuje 4 250 kg.

Obmedzení je v tomto prípade skutočne mnoho a nájdeš ich dopodrobna popísané na webe Slovensko.sk.

A čo sa stane, ak dôjde k ich porušeniu? Zo zákona o cestnej premávke vyplýva, že v tomto prípade dochádza k priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky.

Toho sa okrem iného dopustí aj osoba vedúca motorové vozidlo bez príslušného vodičského oprávnenia. Platí to aj v prípade, že šoféruješ počas zadržania vodičského preukazu, píše sa v §22, 1.,C zákona.

Dotyčnému sa v tomto prípade uloží pokuta od 300 eur do 1 300 eur, ako aj zákaz činnosti od 1 roku do 5 rokov. Vyplýva to z bodu A druhého odseku paragrafu 22 zákona o cestnej premávke.

Ďalšie povinné doklady

Portál Peniaze zároveň pripomína, že okrem platného vodičského preukazu musíš mať pri sebe vo vozidle viaceré dokumenty.

Konkrétne ide o osvedčenie o evidencii alebo technické osvedčenie od vozidla, hovorovo „techničák“. Ďalej nezabudni na doklad o povinnom zmluvnom poistení vozidla známy aj ako biela alebo zelená karta.

Auto tiež musí disponovať platnými dokladmi o vykonaní technickej kontroly (TK) a emisnej kontroly (EK).

V osobitných prípadoch je potrebný doklad od lekára – ak vodičovi vznikla takáto povinnosť – či iný povinný doklad vzhľadom na stav vozidla.

A, samozrejme, na diaľnici nezabúdaj na diaľničnú známku.

Ako fungujú nové elektronické skúšobné testy na vodičský preukaz? >>>

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Slovensko, Zákony pre ľudí, Peniaze, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá