Slovákom chodia maily od „Finančnej správy“: Pozor, internetom sa šíri nový a rafinovaný podvod

  • V online prostredí sa šíri ďalší podvod
  • Upozornila naň Finančná správa na sociálnych sieťach
Finančná správa, screenshot mailu
Ilustračné foto: TASR/František Iván, Facebook/Finančná správa
  • V online prostredí sa šíri ďalší podvod
  • Upozornila naň Finančná správa na sociálnych sieťach

Slovenskom sa šíri nová vlna podvodných emailov. Podvodníci sa prostredníctvom nich vydávajú za „Finančnú správu“ a ponúkajú ľuďom refundáciu vo výške stoviek eur.

Pred podvodmi Slovákov varuje Finančná správa na svojom Facebooku.

Tieto správy neotváraj

„Nenaleťte podvodníkom! Zachytili sme novú vlnu emailov, ktoré ponúkajú náhodným ľuďom refundáciu z finančnej správy. Prosím, neotvárajte tieto správy! V žiadnom prípade neklikajte na priložený link a nezadávajte žiadne svoje údaje. Ďakujeme, že ste obozretní,“ upozorňuje Finančná správa.

Cieľom podvodníkov je od náhodných ľudí vylákať osobné údaje. V podvodných správach sa u prijímateľov emailov tiež snažia dosiahnuť dojem časovej tiesne, pretože „upozorňujú, že z bezpečnostných dôvodov sa jednorazové heslo stane neplatným po 48 hodinách“.

Podvodníci pri predaji oblečenia cez internet

Podvody v internetovej sfére na Slovensku v poslednom období doslova „kvitnú“. Bratislavská krajská polícia už na začiatku tohto roka upozorňovala na podvodníkov pri predaji oblečenia cez internetový bazár.

Podvody podľa polície spočívajú v tom, že predávajúci, v tomto prípade podvodník pošle záujemcovi o kúpu oblečenia internetový odkaz, na ktorý je potrebné zadať prihlasovacie údaje do internetbankingu či údaje z platobnej karty.

„Po vykonaní týchto krokov sa udalosti neoprávnených platieb a výberov dajú zastaviť jedine blokáciou daného účtu alebo karty. Lenže toto občania podniknú až po odcudzení nemalých finančných prostriedkov z účtov,“ upozornili policajti. Viac sme o tom písali v tomto článku.

Len počas jedného dňa počas februára (15. 2.) zaznamenali v Bratislavskom kraji štyri takéto podvody s celkovou výškou škody viac ako 7 000 eur. Upozornili aj na podvody v súvislosti s údajnou investíciou do kryptomien, informuje TASR.

„Poškodených občanov kontaktuje osoba s cudzím prízvukom s otázkou, ktorá smeruje k investícii kryptomeny. Svoj rozhovor má postavený na forme lákadla vyplatenia investovaných peňazí do kryptomeny, ktorú mal poškodený občan vykonať v minulosti,“ priblížili.

Požiadavkou podvodníka na prevedenie konkrétnej sumy je použitie aplikácie potrebnej na tento úkon. „Po nainštalovaní aplikácie a poskytnutej informácií o názve banky, v ktorej má poškodený vedený účet, sa spustí kolobeh transakcií,“ upozornili. 15. 2. 2023 sa takto podvodník neoprávnene obohatil o vyše 6 000 eur.

Smishing v Tatra banke

Tatra banka na svojej stránke ešte koncom minulého roka zákazníkov informovala a upozornila, že zaznamenali podvodné konanie, smishing, čo je spôsob získavania citlivých bankových informácií prostredníctvom SMS správy. Útočník využije u svojej potenciálnej obete pocit dôvery, využije naň technické riešenia, a to mu umožní použiť pri kontaktovaní meno banky.

Aj Tatra banka uviedla, že nikdy nežiada od klientov citlivé, osobné a bankové informácie prostredníctvom SMS a priloženého linku.

„Ak nechcete prísť o údaje, nezdieľajte informácie s treťou stranou, ktorá sa môže schovávať za meno banky. Číslo platobnej karty, CVV kód a tretí údaj z karty, teda jej platnosť, sú informácie, ktoré tretím stranám neposkytujeme.“

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Facebook/Finančná správa, Archív Startitup, TASR, Tatrabanka.sk

Najnovšie videá

Trendové videá