Slováci „kraľujú“ rebríčku EÚ. Energie ťa stoja poriadny balík a bude horšie
- Počas posledných štyroch rokov sme zaznamenali u cien energií nárast
- Elektrina išla hore až o 11 %
- Počas posledných štyroch rokov sme zaznamenali u cien energií nárast
- Elektrina išla hore až o 11 %
Z tlačovej správy WOOD & Company Financial Services vyplýva, že Slovákom energie z rodinných rozpočtov ukrajujú až 9,1 %, čo je zo všetkých krajín EÚ najviac.
Eva Sadovská, analytička WOOD & Company, uviedla, že v rámci krajín Európskej únie ide o jednoznačne najvyšší podiel. Údaje vyplývajú zo Štatistického úradu Európskych spoločenstiev. Nejde však o krátkodobý efekt, pretože podiel v prípade Slovenskej republiky kolíše okolo 10 % už dlhšie.
Po Slovensku nechávajú najviac peňazí za energie práve Poliaci a Česi. Ide o pomery 7,9 % v Poľsku a 6,2 % v Českej republike. Následne zo štatistického úradu vyplýva, že za nimi je Slovinsko, Chorvátsko a Bulharsko, kde je podiel v rozmedzí 5,4 až 5,8 %.
Ak sa pozeráme na priemerný údaj všetkých 27 krajín EÚ, podiel energií z celkovej spotreby domácností je 4,3 %. Domácnosti, ktoré za elektrinu či plyn platia najmenej, sú z Malty, Portugalska a Luxemburska. Ich podiel za energie je nižší ako 3 %.
Energie zdraželi o 15,7 %
Napriek tomu, že percentuálny nárast zdraženia energií je vysoký, pre niektoré krajiny to stále nie je finálne číslo. Domácnosti si priplácajú podstatne viac.
Počas posledných štyroch rokov sme zaznamenali u cien energií nárast. Len rok 2021 bol výnimkou, kedy došlo k ich zlacneniu v dôsledku nižších cien na svetových trhoch, ktoré boli ovplyvnené prvou vlnou pandémie. Slovenské domácnosti si však tento rok za energie priplatili viac, a to o 15,7 %. Za plyn je to 19,9 %, teplo vyšlo Slovensko drahšie v porovnaní s minulým rokom o 14,9 % a elektrina išla hore až o 11 %.
Výrazný nárast cien energií eviduje Holandsko a Estónsko. O dvojtretinové zdraženie ide v Belgicku, Litve, Grécku a Taliansku. Ak sa v tabuľke pozrieme na Maďarsko, priemerný nárast cien energií im vzrástol ani nie o 14 %.
V momentálnej dobe sa môžeme stretnúť aj s pojmom „energetická chudoba“, čo si môžeme vysvetliť aj ako „heat or eat“ (preklad – „vykurovať alebo jesť“, pozn. red.). Môže to znamenať aj to, že domácnosti nemajú dostatok financií na to, aby si vo svojich domovoch dokázali zabezpečiť vykurovanie, rovnako ako nemali dostatok prostriedkov na iné energie.
Nemusí vždy ísť o nízke príjmy a vysoké ceny energií, ale aj o neefektívny spôsob vykurovania a nedostatočnú izoláciu. Energetickou chudobou sú najviac ohrozené viacpočetné rodiny, domácnosti seniorov, rovnako ako domácnosti s jedným rodičom.
Na Slovensku je približne 178-tisíc obyvateľov, ktorí žijú v domácnostiach, kde sú ich výdavky na bývanie vyššie ako 40 % z príjmu. Enormne vysoké náklady má 16 – 19 % obyvateľov, ktorí sú z domácnosti jedného dospelého.
Až 8 – 10 % viacčlenných rodín má za energie nedoplatky na účtoch. Nejde však len o viacčlenné rodiny, nedoplatky má viac ako 283-tisíc občanov Slovenska.
Ako sa uvádza v závere tlačovej správy, približne 309-tisíc Slovákov a Sloveniek žije v nedostatočne vykurovaných príbytkoch. Ďalších 275-tisíc obyvateľov má problém so zatekajúcou strechou či vlhkými stenami. Analytici predpokladajú, že v najbližších mesiacoch môžu ceny ešte stúpnuť.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: TS/wood and company