Slovákom hrozí pre nebezpečný manéver pokuta 100 eur. „Môžeme pokutovať zo záznamu,“ tvrdí polícia
- Na slovenských cestách sa často stretávame s porušením dôležitého predpisu
- Vodiči si možno ani neuvedomujú, že ho porušujú
- Hrozí im pokuta aj 100 eur

- Na slovenských cestách sa často stretávame s porušením dôležitého predpisu
- Vodiči si možno ani neuvedomujú, že ho porušujú
- Hrozí im pokuta aj 100 eur
Pokuty na cestách nie sú na Slovensku žiadnou novinkou. Polícia ich rozdáva na dennej báze. V mnohých prípadoch síce ide o pomerne zvládnuteľné sumy, no niekedy môžu vodičom nablokovať pokutu, z ktorej ich peňaženka skutočne zaplače.
Pri pohľade na sadzobník pokút je zrejmé, že stovky eur zaplatíš za výrazné prekročenie rýchlosti. Platí to však aj napríklad pri príliš vysokej hmotnosti vozidla. O tých najdrahších pokutách sme ťa informovali v tomto článku.
Na cestnej premávke vo viacerých mestách sa ale môžeme stretnúť s prípadmi, kedy vodiči nerešpektujú podstatné pravidlá cestnej premávky. Jedným z nich je aj prechádzanie z jedného pruhu do druhého. Účastník premávky si počas tohto manévra poriadne neskontroluje spätné zrkadlá a ohrozí či obmedzí tým ľudí vo vozidle za ním.
Ide vtedy o priestupok, za ktorý ti policajti môžu odprezentovať pokutový blok s trojciferným číslom. V sadzobníku pokút sa to označuje za „nedanie prednosti v jazde vodičovi pri prechádzaní z jedného jazdného pruhu do druhého jazdného pruhu“. Ak toto pravidlo porušíš, hrozí ti pokuta vo výške od 50 do 100 eur.
Podľa informácií, ktoré pre našu redakciu poskytla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová, polícia môže pokutu udeľovať aj na základe videozáznamu od svedka alebo vodiča ohrozeného takýmto manévrom.
Táto osoba môže svoj videozáznam odovzdať na najbližšom policajnom oddelení.
„Dôležité je pri podaní oznámenia uviesť aj dátum, čas a miesto spáchania skutku. Policajt si následne páchateľa priestupku predvolá, aby sa k oznámeniu vyjadril. Každý prípad sa posudzuje individuálne a následne po doplnení potrebných informácií policajt rozhodne o ďalšom postupe, resp. o uložení sankcie,“ vysvetlila Bárdyová.
Nenadávaj iným. Ak ťa na ceste vyprovokujú, polícia ti môže napáliť pokutu za nepekné gestá >>>
Cestná premávka (nielen) v mestách môže skutočne vyvolávať napäté chvíle. Niekedy si vodiči neudržia svoje emócie a nespokojnosť majú za potrebu vyjadriť.
Ak sa ti niekedy stane, že v tebe iný účastník premávky vzbudí pocit hnevu, nedaj mu to pocítiť. Takéto správanie sa totiž taktiež považuje za priestupok. Za „hanlivé gestá voči ostatným účastníkom cestnej premávky“ môžeš dostať pokutu vo výške 30 až 50 eur.
Blikaj, keď odbočuješ
Na mestských cestách sa pravidelne stretávame so situáciami, keď vodič vozidla v našej blízkosti nenaznačí správny smer, ktorým má v pláne sa uberať. Odbočovať bez použitia smerovky však neodporúča ani ministerstvo vnútra a hrozí ti za to pokutou.
Ide o priestupok s názvom „nepoužitie smerovky pred a pri odbočovaní“ a policajti ťa zaň môžu pokutovať do výšky 20 až 40 eur.
Ani zďaleka však nejde o všetky prípady, kedy ťa správanie na cestách môže priviesť do problémov. Napríklad za také náhle spomalenie alebo zastavenie môžeš dostať 30 až 50 eur. Samozrejme, neplatí to, ak si takýto manéver vyžaduje bezpečnosť účastníkov.
Za zníženej viditeľnosti mysli na to, že si svoje vozidlo musíš osvietiť na to určenými svetlometmi. Ak tak neurobíš, policajná hliadka môže tvoju peňaženku odbremeniť o 30 až 50 eur. Avšak na druhej strane, ak používaš hmlovky – či už predné alebo zadné – za dobrej viditeľnosti, teda keď neprší, nesneží a nie je hmla, hrozí ti 10 až 30 eur.
Taktiež mysli na to, že na obojsmernej ceste nesmieš zastaviť v protismere vľavo. Za to ťa policajti môžu pokutovať sumou 20 až 40 eur. A za vyhadzovanie rôznych predmetov z auta ti môžu dať 10 až 30 eur.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroj: Ministerstvo vnútra SR