Slovákom hrozí za „nevhodný žart“ pokuta cez 1 500 eur. Polícia ukázala nové sumy
- Ak vyvolávaš na tiesňové linky, hrozí ti pokuta
- Stáť ťa môže viac ako 1 500 eur
- Ak vyvolávaš na tiesňové linky, hrozí ti pokuta
- Stáť ťa môže viac ako 1 500 eur
Ak zneužiješ linku 158, hrozí ti mastná pokuta. Na základe novely zákona o integrovanom záchrannom systéme sa od začiatku apríla stalo číslo 158 tiesňovou linkou.
Polícia Slovenskej republiky v tejto súvislosti na svojej facebookovej stránke informuje, že v prípade žartovných hovorov či iných nepotrebných telefonátov ti tak hrozí pokuta do výšky 1 659 eur.
„Žarty zo zneužívania tiesňovej linky 158 môžu stáť život toho, ktorý pomoc skutočne potrebuje,“ informujú policajti.
Novela prichádza po tom, ako sa nedávno objavili správy o mužovi, ktorý na tiesňové linky volal zbytočne takmer 15-tisíckrát, informoval Fontech na základe správy TASR.
Išlo o 61-ročného Bohuslava H., ktorého polícia obvinila za prečin nebezpečného vyhrážania. Podľa autorít denne blokoval tiesňové linky 112, 150 a 158 a operátorom vulgárne nadával.
Počas telefonátu z 5. apríla sa operátorke údajne vyhrážal fyzickým útokom a zabitím. Podľa bratislavskej krajskej hovorkyne polície Silvie Šimkovej mu hrozí trest odňatia slobody až na tri roky.
Vyvolával od roku 2018
Polícia potvrdila, že obvinený Slovák vyvolával na tiesňové linky od roku 2018. Pred dvoma rokmi od neho zaznamenali 3 820 a vlani 7 028 telefonátov. V roku 2023 stihol do 5. apríla volať ešte 3 932-krát. Ako priblížila Šimková, spolu ide o 14 780 hovorov.
„Muž bol dňa 6. apríla 2023 zadržaný v mieste svojho bydliska po predchádzajúcom súhlase prokurátora a bol eskortovaný na príslušné policajné oddelenie za účelom vykonania ďalších procesných úkonov,“ dodala hovorkyňa.
V roku 2018 ho za prečin nebezpečného vyhrážania právoplatne odsúdil Okresný súd Bratislava I.
„Súčasne je stíhaný v ďalších dvoch trestných veciach za prečin nebezpečného vyhrážania,“ doplnila hovorkyňa. Okrem toho bol dotyčný už sedemkrát právoplatne odsúdený za ublíženie na zdraví, obmedzovanie osobnej slobody, vydieranie, krádeže, útok na verejného činiteľa či nebezpečné vyhrážanie.
Výška pokút sa mení vo viacerých prípadoch, dočítaš sa na druhej strane>>>
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.