Slovákom hrozí, že si české televízie už nepozrú. Poznáme dátum, kedy o ne môžeme prísť
- Podľa Markízy operátori šíria isté české programy bez súhlasu
- Ministerstvo dúfa, že sa problém v rámci dobrých vzťahov vyrieši
- Podľa Markízy operátori šíria isté české programy bez súhlasu
- Ministerstvo dúfa, že sa problém v rámci dobrých vzťahov vyrieši
V posledných mesiacoch sa na Slovensku neustále debatuje o možnom odstránení českých televíznych staníc z územia Slovenskej republiky. V tejto otázke sú zainteresované mnohé strany, vrátane operátorov, vysielateľov, ministerstiev a Protimonopolného úradu.
Slovákom totiž hrozí, že by od obľúbených českých televíznych staníc mohli byť nadobro odstrihnutí. V tomto článku sme ťa informovali o nesúhlase s týmto krokom zo strany komerčných staníc.
K celej problematike sa pre Nový Čas vyjadrili zástupcovia televízií, veľvyslanec Českej republiky na Slovensku JUDr. Rudolf Jindrák alebo Rada pre mediálne služby.
Podľa Markízy operátori šíria isté české programy bez súhlasu
Operátori a vysielatelia stoja na protichodných stranách debaty. Kým vysielatelia, ako je televízia Markíza, trvajú na dodržiavaní svojich licenčných práv a ochrane autorských diel, operátori argumentujú, že nemajú možnosť zasiahnuť do obsahu retransmitovaných programov.
Podľa Markízy operátori šíria niektoré české programy, na ktoré nemajú udelený súhlas od pôvodných českých vysielateľov, čo považujú za nelegálne. Markíza však vysvetľuje, že ich požiadavka sa netýka celej českej tvorby, ale iba tých zahraničných programov, na ktoré má výhradné licenčné práva na území SR.
„Je absurdné v takomto prípade hovoriť zo strany operátorov o zásahu do autorských práv. Prípadné právne kroky vyhodnocujeme,“ dodali na záver.
Na druhej strane, operátori zastúpení Robertom Ťavodom, prezidentom Asociácie prevádzkovateľov káblových telekomunikácií, trvajú na tom, že do obsahu programov nemôžu prevádzkovatelia retransmisie zasiahnuť bez porušenia zákona.
Podľa nich je požiadavka na vypnutie jednotlivých častí programov technicky nerealizovateľná. Ťavoda však verí, že sa táto situácia vyrieši bez negatívneho dosahu na slovenských divákov.
Česká televízia uviedla, že na Slovensku nevysiela, s výnimkou presahov signálov v prihraničnom pásme, no ich program sa naprieč našou krajinou šíri prostredníctvom slovenských operátorov, ktorým poskytuje signál ČT.
Televízia priznáva, že rokovala so slovenskými orgánmi, ale do vzniknutej situácie nemôže nijako zasahovať. Podľa českých spolkov na Slovensku však hrozí, že posledný deň, keď si budeme môcť pozrieť ČT, je 27. júl. Dátum je však podľa slov Markízy neoficiálny.
Ministerstvo dúfa, že sa problém v rámci dobrých vzťahov vyrieši
Otázka zasiahla aj vládu. Ministerstvo zahraničných vecí a Protimonopolný úrad sa už problémom zaoberajú, hoci tvrdia, že štát má v tomto spore súkromných subjektov obmedzené možnosti. Rezort však dúfa, že sa v rámci udržania dobrých vzťahov medzi krajinami problém vyrieši.
Podľa Alexandry Piskunovej, hovorkyne Orange, českí vlastníci vysielacích práv neudelili licenciu na ich vysielanie žiadnemu operátorovi na Slovensku. Spoločnosť od 20. februára tohto roka pristúpila k vypnutiu vysielania niektorých českých staníc, ktoré nemajú licenciu pre vysielanie na Slovensku.
Konkrétne ide o kanály Prima Cool, Prima Zoom, Prima Max, Prima Krimi, Prima Love, Prima Star, ČT Šport a ČT Art/Dětem. V ponuke Orange TV aj naďalej ostali ČT1, ČT2, ČT 24, 3x Barrandov, Prima Plus a Nova International, ktoré je možné šíriť na území SR.
JUDr. Rudolf Jindrák, veľvyslanec Českej republiky na Slovensku, zdôrazňuje, že zastavenie vysielania českých televízií na Slovensku by mohlo negatívne ovplyvniť česko-slovenské vzťahy.
„Ide o ďalšiu ranu nadštandardnosti česko-slovenských vzťahov, keďže šírenie a voľné sledovanie českých televízií bolo a je na Slovensku veľmi oceňovaným faktom,“ uviedol.
Rada pre mediálne služby síce monitoruje situáciu, no uvádza, že nemá zákonnú kompetenciu určiť, aké programové služby musia operátori poskytovať svojim koncovým užívateľom.
„Jedným z kompromisov by mohlo byť napríklad aj čiastočné blokovanie obsahu – čiže divákom na Slovensku by nebol prístupný iba obsah s teritoriálne obmedzenými licenčnými právami, čo však nemusí napĺňať divácke očakávania,“ dodala Lucia Michelčíková z mediálneho odboru.
Ako teda celá situácia dopadne, je stále otázne. V hre je množstvo subjektov a rovnako množstvo právnych a technických otázok. Všetci sa však v jednej veci zhodujú: dúfajú, že sa situácia vyrieši bez negatívneho vplyvu na slovenských divákov.
Zdroje: Nový Čas, archív Startitup