Slovákom hrozia exotické choroby, ktoré prenáša nový druh komára
- Komár tigrovaný prenáša vírusové ochorenia
- Na Slovensko môže preniknúť z Maďarska a Rakúska
- Komár tigrovaný prenáša vírusové ochorenia
- Na Slovensko môže preniknúť z Maďarska a Rakúska
Komár tigrovaný je agresívny druh komára, ktorý prenáša vírusové ochorenia. Existuje obava, že sa môže dostať aj na územie Slovenska z pohraničných oblastí s Maďarskom a Rakúskom.
Podľa niektorých odborníkov v oblasti entomológie je pravdepodobné, že sa tento druh už na Slovensku nachádza, no z dôvodu nedostatočného monitoringu inváznych druhov v pohraničí o ňom zatiaľ nevedia.
Nové ochorenia na Slovensku
„Komár tigrovaný sa šíri kozmopolitne, nielen v Európe. Šíri sa tam, kde si nájde vhodné podmienky. Má rád práve urbánne časti krajiny,“ uviedla Viktória Čabanová z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV).
Tento druh komára je podľa vedkyne vynikajúcim prenášačom vírusových ochorení, vrátane západonílskeho vírusu. Existuje však aj obava, že na Slovensko by mohli kvôli nemu preniknúť aj nové ochorenia, ako napríklad horúčka dengue a chikungunya
Spomínané vírusy vyvolávajú lokálne prepuknutia na miestach, kde sa komár tigrovaný usídlil a rozmnožil sa. Je preto veľmi dôležité venovať pozornosť monitorovaniu prítomnosti tohto invázneho druhu na území Slovenska, aby sa predišlo potenciálnym rizikám spojeným s prenosom týchto ochorení.
„Taktiež sa vie veľmi dobre prispôsobiť novým podmienkam prostredia, vyhovuje mu život v mestách a človek mu stále vytvára vynikajúce podmienky na jeho ďalšie rozmnožovanie. To hlavne rôznymi nádobkami s vodou, ktoré treba čistiť aspoň raz týždenne alebo prekrývať,“ priblížila Čabanová.
Očkovanie proti vírusom sa stane bežným
Vedkyňa poukázala na to, že postupom času sa možno Slováci budú musieť bežne očkovať proti vírusom, ktoré komár tigrovaný prenáša.
„Pokiaľ existujú vakcíny, je to dobré riešenie. Horšie sú vírusy, na ktoré vakcíny ešte nemáme, ako napríklad západonílsky vírus,“ doplnila.
Komára tigrovaného zaznamenali na východe Slovenska v okolí letiska v roku 2012, v tejto oblasti sa však zrejme neusídlil. Na Slovensku je podľa Čabanovej okolo 60 druhov komárov. Celosvetovo je 3 500 druhov.
Komár tigrovaný (Aedes albopictus) preniká na územie Slovenska v Košickom kraji z Maďarska, kde sa už podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb na veľkej časti územia usadil.
Sú čiastočne odolné proti chemickému postreku, hoci vyššie dávky insekticídov sú proti nim účinné. Komár tigrovaný je na území Slovenska inváznym druhom. Má svoje charakteristické sfarbenie – na tmavom tele má biele pásiky a bodky. Pôvodne pochádza z tropických oblastí juhovýchodnej Ázie.
Výstraha
Ako sme ťa informovali, Európa zaznamenala v roku 2022 viac prípadov lokálne získanej horúčky dengue ako celkový počet prípadov v predchádzajúcom desaťročí, keďže vlny horúčav a záplavy umožňujú invazívnym komárom usadiť sa ďalej na sever a západ v regióne.
Európske stredisko pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) vydalo nedávno na svojej oficiálnej internetovej stránke výstrahu pred tým, že k šíreniu chorôb prenášaných komármi na kontinente zrejme prispievajú klimatické zmeny, ako aj faktory ako migrácia či zmena využívania pôdy.
„V posledných rokoch sme boli svedkami geografického rozšírenia inváznych druhov komárov do predtým nezasiahnutých oblastí v rámci EÚ. Ak bude tento trend pokračovať, môžeme očakávať, že uvidíme viac prípadov a možno aj úmrtí na choroby, ako je horúčka dengue, chikungunya (tropické vírusové ochorenie) a vírus západného Nílu. Úsilie sa musí zamerať na spôsoby kontroly populácií komárov, zlepšenie dohľadu a presadzovanie osobných ochranných opatrení,“ objasnila riaditeľka ECDC Andrea Ammonová pre BBC.
Najväčšie zdravotné ťažkosti po uštipnutí komárom majú starší ľudia a tí, ktorí majú oslabenú imunitu, ktorí môžu mať problémy s mozgom, a to môže viesť k fatálnym následkom.
Zdroje: TASR, Archív SIU, ECDC, BBC