Slovákom hrozia v obľúbenej dovolenkovej destinácii obrovské pokuty. Za močenie do mora zaplatíš balík
- Španielsko sa znovu otvorilo turistom
- Jeho pláže už prijímajú prvú vlnu Európanov, ktorí sa „zmocnili“ ich obľúbených letovísk
- Španielsko sa znovu otvorilo turistom
- Jeho pláže už prijímajú prvú vlnu Európanov, ktorí sa „zmocnili“ ich obľúbených letovísk
Radosť turistov na dovolenke v Španielsku je pritom zatienená gigantickými pokutami. Tie môžu nasledovať aj po nevinnejšej zábave. Pokuty sa v niektorých prípadoch šplhajú až ku sume 3 000 eur.
Pokuta vo výške stoviek eur hrozí aj turistom, ktorých prichytia pri močení do mora. Zákonodarcovia vo Vigu, meste v regióne Galícia, uviedli, že každý, kto si uľaví „v mori alebo na pláži“, bude nútený zaplatiť 645 libier. Mestská rada označila verejné močenie za „menší priestupok“ a „porušenie hygienických predpisov“.
Až 3 000 eur si treba nachystať aj v prípade, ak si začneš grilovať bez povolenia na pláži napríklad v Grenade. O niečo lacnejšie ťa vyjde prespávanie na pláži. Je pritom jedno, či ide o kempovanie so stanmi, alebo odpočinok po skončení párty. Spanie na pláži vo Valencii ťa môže stáť aj 1 500 eur.
Dôraz sa kladie aj na dodržiavanie verejnej slušnosti. Turisti sú varovaní, že v Španielsku existuje možnosť opaľovať sa bez plaviek výlučne na špeciálnych plážach, vrátane Playa la Tejita a Playa de la Pelada na Tenerife.
Kto sa ale rozhodne vyzliecť na nenudistickej pláži, ten si s najväčšou pravdepodobnosťou vyslúži pokutu až 750 eur. Mimochodom, chodenie po uliciach v plážovom outfite sa tiež neodporúča. Za prechádzku ulicami mesta v plavkách alebo bikinách hrozí turistom pokuta 300 eur.
Dôrazne sa tiež neodporúča umývanie mydlom a šampónom v plážových sprchách. To poškodzuje morský život a mohlo by to odľahčiť tvoju peňaženku až o 750 eur. Na niektorých plážach je, mimochodom, zakázané aj fajčenie.
To platí pre pláže takmer vo všetkých obľúbených letoviskách – v Galícii, Murcii, Katalánsku, Andalúzii, Astúrii, Kanárskych ostrovoch a Baleároch. Pokuta je pomerne mierna – iba 30 eur.
Na dovolenku v Španielsku sa aktuálne dostaneš celkom rýchlo. Napríklad, ak letíš do Gerony z Bratislavy, bude to menej ako 2 hodiny. Keď sa vyberieš do vzdialenejších miest, napríklad poletíš do Malagy, na palube stráviš približne 3 hodiny.
Kedy cestovať do Španielska? Najväčšie horúčavy sú tu júli a auguste. Tie najteplejšie dni môžu byť pre slovenského turistu neznesiteľné, najmä vo veľkých mestách. Zima je veľmi daždivá, v horách na severe zväčša napadne veľa snehu.
Každý región má svoje vlastné charakteristiky, ktoré určujú, kedy cestovať. Ak chceš cestovať do Galície, Baskicka alebo Pyrenejí, leto je ideálne. Andalúzia je najkrajšia na jar a vnútrozemie na jeseň.
Ako občan EÚ môžeš do Španielska cestovať iba s občianskym preukazom. Dovolenku v Španielsku teda môžeš zrealizovať bez víza a bez cestovného pasu. Cestovaný pas potrebujú len deti, ktoré ešte nemajú občiansky preukaz.
S príchodom letnej turistickej sezóny Španielsko ruší väčšinu obmedzení týkajúcich sa COVID-19. Podľa informácií zverejnených 2. júna 2022 na stránke Ministerstva zdravotníctva Španielska a vo Vestníku vlády, od cestujúcich, ktorí prilietajú do Španielska z krajín EÚ, sa už nevyžaduje formulár zdravotnej kontroly SpTH ani certifikát COVID-19.
V platnosti naďalej zostáva povinná maska na tvár vo verejnej doprave, v lekárňach, v nemocniciach, domovoch dôchodcov a podobne.
„Zároveň dôrazne upozorňujeme cestujúcich, že komplikáciou v prípade pobytu môžu byť rozšírené krádeže, predovšetkým vreckové krádeže peňaženiek – a tým aj dokladov potrebných na návrat domov. Preto je nevyhnutné dávať si obzvlášť pozor na svoje doklady,“ uvádza MZV.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: MZV, spain.info, europeantimes.nws