Slovákom masívne chýba týchto sedem živín. Vieme, v ktorých potravinách ich nájdeš najviac
- Nová štúdia odhalila, že polovica populácie neprijíma dostatok živín dôležitých pre zdravie
- O aké živiny ide ako ich môžeš pridať do svojej stravy?
- Nová štúdia odhalila, že polovica populácie neprijíma dostatok živín dôležitých pre zdravie
- O aké živiny ide ako ich môžeš pridať do svojej stravy?
Živiny ako železo a vápnik sú nevyhnutné pre zdravie krvi a kostí. Podľa novej štúdie uverejnenej v časopise The Lancet Global Health však viac ako polovica svetovej populácie vo svojich diétach neprijíma ich dostatočné množstvo.
Železo a vápnik však nie sú jediné živiny, ktorých konzumujeme nedostatok. Štúdia ďalej odhalila, že viac ako 5 miliárd ľudí nekonzumuje dostatok jódu a vitamínu E. Ďalej viac ako 4 miliardy ľudí nemá dostatočný príjem železa, vitamínu B2, kyseliny listovej a vitamínu C.
Nedostatok živín je jednou z najčastejších foriem podvýživy na svete. Ich nedostatok môže spôsobovať rôzne zdravotné komplikácie, od zvýšenej náchylnosti na infekčné choroby až po slepotu.
„Mikroživiny majú rozhodujúcu úlohu pri správnom fungovaní buniek, imunity a metabolizmu,“ povedala pre CNN doktorka Lauren Sastre, odborná asistentka pre vedu o výžive. „Nekonzumujeme však dostatok ovocia, zeleniny, orechov, semienok či celozrnných výrobkov, kde sa tieto živiny nachádzajú.“
Vedci analyzovali údaje z Globálnej databázy stravovania, Svetovej banky a prieskumov stravovania v rôznych krajinách s cieľom porovnať výživové požiadavky s príjmom živín medzi obyvateľmi 185 krajín. Populáciu rozdelili do 17 vekových skupín pre ženy aj mužov. V štúdii sa celkovo hodnotil príjem 15 vitamínov a minerálov – vápnik, jód, železo, kyselina listová, zinok, horčík, selén, niacín a vitamíny A, B1, B2, B3, B6, B12, C a E.
Záleží na pohlaví aj krajine
Štúdia ukázala, že ženy v rovnakej krajine a v rovnakej vekovej skupine trpia nedostatkom jódu, vitamínu B, železa a selénu častejšie ako muži. Na druhej strane, muži v porovnaní so ženami nemali dostatočný príjem vápnika, zinku, horčíka a vitamínov A, C, B1, B3 a B6.
Okrem toho vedci zistili geografické vzorce týkajúce sa konzumácie živín. V južnej a východnej Ázii, Tichomorí a subsaharskej Afrike bol nedostatočný príjem vápnika najvyšší, najmä u ľudí vo veku 10 – 30 rokov. V krajinách Severnej Ameriky, Európy a strednej Ázie je najväčším problémom nízky príjem vápnika a v južnej Ázii a Afrike bola zaznamenaná vysoká miera nedostatočného príjmu vitamínov B2 a B12.
„Tieto výsledky sú alarmujúce,“ povedal Ty Beal, hlavný technický špecialista štúdie v tlačovej správe. „Väčšina ľudí, dokonca viac, ako sa doteraz predpokladalo, vo všetkých regiónoch a krajinách s rôznymi ekonomickými pomermi nekonzumuje dostatok viacerých základných živín. Tieto nedostatky ohrozujú zdravie a obmedzujú ľudský potenciál v celosvetovom meradle.“
„Výzva, ktorej čelíme v oblasti verejného zdravia, je obrovská, ale odborníci z praxe a tvorcovia smerníc majú možnosť identifikovať najúčinnejšie stravovacie opatrenia a zamerať ich na populáciu, ktorá ich najviac potrebuje,“ dodal hlavný autor štúdie Christopher Golden, docent výživy na Harvard Chan School.
Ako môžeš živiny pridať do svojej stravy?
Dietológovia a lekári ti môžu pomôcť zistiť, ktorých živín máš nedostatok. Čo však robiť po tom, ako zistíš, že nejakým nedostatkom trpíš? Prinášame ti zoznam 7 živín s najnižším globálnym príjmom a potravín, ktoré ich obsahujú.
1. Vápnik
Je dôležitý pre zdravie kostí, optimálnu činnosť svalov a ďalšie procesy, ako je zrážanie krvi a činnosť srdca. Nachádza sa v mliečnych výrobkoch, sardinkách, lososovi, orieškoch a semienkach.
2. Kyselina listová
Je významná pre tvorbu červených krviniek a ich správnu funkciu, najmä počas obdobia tehotenstva. Nájdeš ju v špargli, hrášku, fazuli, šošovici a avokáde.
3. Jód
Prispieva k správnemu fungovaniu štítnej žľazy a vývinu kostí a mozgu. Nachádza sa v rybách, morských riasach, mliečnych výrobkoch a vajíčkach.
4. Železo
Jeho hlavnou úlohou je roznášať kyslík po celom tele ako súčasť červených krviniek. Obsahujú ho ustrice, kačica, hovädzie mäso, sardinky, krab, jahňacie mäso, špenát, artičoky, fazuľa, šošovica, tmavá listová zelenina a zemiaky.
5. Horčík
Je dôležitý pre funkciu svalov a nervov, hladinu cukru v krvi, krvný tlak a tvorbu bielkovín, kostí a DNA. Nájdeš ho v strukovinách, orechoch, semienkach, celozrnných obilninách a zelenej listovej zelenine.
6. Vitamín B3
Prispieva k správnemu fungovaniu nervovej a tráviacej sústavy. Obsahuje ho hovädzie, kuracie a morčacie mäso, hnedá ryža, tekvicové semienka a losos.
7. Vitamín B2
Podporuje správne fungovanie metabolizmu, imunitný systém, pokožku a vlasy. Nachádza sa vo vajciach, mliečnych výrobkoch, mäse, obilninách a zelenej zelenine.
Zdroje: The Lancet , EurekAlert, CNN