Slovákom na cestách hrozí pokuta až 5 000 eur. Túto povinnosť ignorujú státisíce vodičov

  • Veľké množstvo Slovákov sa dopúšťa priestupku, za ktorý hrozí pokuta 5 000 eur
  • Nekontroluje sa to však ľahko
šofér v aute, policajti riadiaci premávku, dávajúci pokuty
Ilustračné foto Archív Canva, TASR/František Iván
  • Veľké množstvo Slovákov sa dopúšťa priestupku, za ktorý hrozí pokuta 5 000 eur
  • Nekontroluje sa to však ľahko

Ako vieme, Slovensko má od augusta tohto roku nové predpisy o povinnom zmluvnom poistení (PZP). Okrem iného sa zdvihla aj pokuta za neplnenie si konkrétnych povinností. Do konca júla 2024 sa pokuty merali vo výške od 16 do 3 300 eur, po novom je to 50 a 5 000 eur.

Ako teraz informuje portál Topspeed.sk, stále sa zdá, že ani hrozba tejto vyššej pokuty vodičov nepresviedča, aby sa prehrešku vyhli a skutočne si svoje vozidlá poistili. Ak pritom spôsobia s nepoisteným vozidlom nehodu, do hry vstúpi garančný fond, čím robia problémy aj sebe, aj ostatným.

Topspeed podotýka, že štátna pokladnica by si mohla prilepšiť o milióny eur, ak by začala poriadne stíhať majiteľov nepoistených áut na cestách. Z dostupných dát vyplýva, že na slovenských cestách stále jazdí vyše 300-tisíc takýchto vozidiel. Úradníci by sa ale museli posnažiť a „PZP flákačom“ začať skutočne rozdávať pokuty.

Čo sa týka 300-tisícovej štatistiky, je tu jeden problém. S istotou ju skresľuje fakt, že zahŕňa aj vozidlá, ktoré už nemusia jazdiť, len ich treba vyradiť z evidencie. Majitelia tak ale mnohokrát nespravia a úrady nedisponujú informáciou o tom, či vozidlo jazdí alebo nie.

Podľa Slovenskej kancelárie poisťovateľov by mal prísť na psa mráz a chystajú sa vraj zmeny. Štát by sa mal začať takýmito prehreškami zaoberať podstatne intenzívnejšie, najmä v prípade, ak na cestách jazdíš autom bez PZP. 

V súčasnosti sa pokute množstvo vodičov vyhýba veľmi úspešne. Problémy ti môže narobiť policajná kontrola, no to nestačí. Zákon hovorí jasne, komu a aká pokuta hrozí. Treba však posilniť celkové sledovanie porušovania týchto predpisov úradmi.

Garančný fond škodu zaplatí, aj keď PZP nemáš. Ale potom… >>>

Vráťme sa ešte ku garančnému fondu z úvodu článku. Ak na Slovensku spôsobíš nehodu a nemáš uzavreté PZP, škodu na cudzom poškodenom vozidle platí garančný fond. Samozrejme, ty ako vinník sa ale bez trestu nezaobídeš a fond od teba tieto peniaze dodatočne vyžaduje. Pre pochopenie, v prípade, že by si si PZP pred nehodou uzavrel, tvoja poisťovňa od teba danú sumu požadovať nebude.

Ako sme ťa informovali, novela zákona tiež prináša zmeny v oblasti regresných nárokov poisťovní. Ak poistený nesplní niektorú z povinností, poisťovňa bude môcť krátiť vyplatené poistné maximálne do výšky 50 percent. V prípade, že poistná udalosť bude nahlásená do 15 dní, regres bude znížený na 30 percent. 

Zavádza i jednotný mechanizmus výpočtu škôd, ktorý bude riadený vyhláškou ministerstva spravodlivosti. Tento krok má zabezpečiť spravodlivé a jednotné posudzovanie poistných udalostí, čo pomôže predchádzať sporom medzi poisťovňami a klientmi.

Doterajší systém určovania výšky škôd bol často nejednotný, čo viedlo k nespokojnosti klientov a súdnym sporom. Zlepšila sa tiež výmena informácií o poistených vozidlách v rámci Európskej únie. Poisťovne budú povinné elektronicky posielať údaje o poistení zodpovednosti Slovenskej kancelárii poisťovateľov (SKP).

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Topspeed.sk, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá