Slovákom na cestách hrozí pokuta až 5 000 eur. Túto povinnosť ignorujú státisíce vodičov
- Veľké množstvo Slovákov sa dopúšťa priestupku, za ktorý hrozí pokuta 5 000 eur
- Nekontroluje sa to však ľahko
- Veľké množstvo Slovákov sa dopúšťa priestupku, za ktorý hrozí pokuta 5 000 eur
- Nekontroluje sa to však ľahko
Vráťme sa ešte ku garančnému fondu z úvodu článku. Ak na Slovensku spôsobíš nehodu a nemáš uzavreté PZP, škodu na cudzom poškodenom vozidle platí garančný fond. Samozrejme, ty ako vinník sa ale bez trestu nezaobídeš a fond od teba tieto peniaze dodatočne vyžaduje. Pre pochopenie, v prípade, že by si si PZP pred nehodou uzavrel, tvoja poisťovňa od teba danú sumu požadovať nebude.
Ako sme ťa informovali, novela zákona tiež prináša zmeny v oblasti regresných nárokov poisťovní. Ak poistený nesplní niektorú z povinností, poisťovňa bude môcť krátiť vyplatené poistné maximálne do výšky 50 percent. V prípade, že poistná udalosť bude nahlásená do 15 dní, regres bude znížený na 30 percent.
Zavádza i jednotný mechanizmus výpočtu škôd, ktorý bude riadený vyhláškou ministerstva spravodlivosti. Tento krok má zabezpečiť spravodlivé a jednotné posudzovanie poistných udalostí, čo pomôže predchádzať sporom medzi poisťovňami a klientmi.
Doterajší systém určovania výšky škôd bol často nejednotný, čo viedlo k nespokojnosti klientov a súdnym sporom. Zlepšila sa tiež výmena informácií o poistených vozidlách v rámci Európskej únie. Poisťovne budú povinné elektronicky posielať údaje o poistení zodpovednosti Slovenskej kancelárii poisťovateľov (SKP).