Slovákom ničia autá milé zvieratká. Získali sme najlepšie tipy, ako sa ich zbaviť

  • Malé mäsožravce ti môžu poriadne znepríjemniť život
  • Okrem prehryznutia káblov môžu napomôcť k vznieteniu vozidla
kuna auto servis kapota
Ilustračný obrázok Canva/Philippe Clement, Shutter2U
  • Malé mäsožravce ti môžu poriadne znepríjemniť život
  • Okrem prehryznutia káblov môžu napomôcť k vznieteniu vozidla

Radia sa medzi mäsožravce a škodce, ktoré sú veľmi nepríjemné, prefíkané a inteligentné. Pokiaľ sa im zapáči pod kapotou tvojho auta, budeš mať veľký problém ich odtiaľ dostať a môžu ti zo života spraviť hotové peklo. Reč je o roztomilých kunách, ktoré však tvoje sympatie rýchlo stratia, keď sa s nimi dostaneš do pravidelného kontaktu. 

Pokiaľ s nimi nemáš osobné skúsenosti, môže sa ti zdať komické, že by ti mohlo toto malé zviera narobiť také problémy. Pre vozidlá sú však pohromou. Počas chladných mesiacov hľadajú teplé miesto na úkryt, ktorým sa často stávajú priestory pod kapotou. Dostanú sa tam cez aj tie najmenšie otvory a vďaka silným zubom prehryznú takmer akýkoľvek materiál. 

Môžu prehryznúť káble, bez ktorých sa nepohneš

Kune na preniknutie dovnútra stačí aj malá dierka, štrbinka pod garážovými dverami, takže tvoje auto nie je v bezpečí ani v garáži. Pokiaľ bývaš neďaleko lesov, nebezpečenstvo je ešte vyššie. Portál Odpudzovače.sk však upozorňuje na to, že kunu nesmieš zabiť, loviť ju môžu iba poľovníci. 

Jej hlavnou charakteristikou je zápach a neporiadok. Keďže sa tento mäsožravec živí hlodavcami či vtákmi, svoju korisť si odvlečie do brlohu, kde si na nej pochutnáva. Pod kapotou by ťa teda „potešil“ zápach po hnijúcich ostatkoch zvierat. Obľubuje však aj izolačné materiály, káble a gumové časti auta. Pokiaľ sú vyrábané z ekologických materiálov, kune chutia ešte viac.

Bez väčších problémov dokáže prehrýzť káble od elektroinštalácie, zapaľovania, vďaka ktorým si každý deň dokážeš naštartovať auto, ale aj brzdové hadice, kvôli čomu ti môžu z vozidla unikať olej a brzdová kvapalina. 

Portál Dnes24.sk tiež upozorňuje na to, že kuny môžu poškodiť aj elektrickú kabeláž, pričom v extrémnych prípadoch môže dôjsť ku skratu a vznieteniu auta.

Poznáme niekoľko zaručených humánnych receptov a tipov na odstránenie kuny. Viac sa dozvieš na druhej strane > > >

Experti i Bratislavčania na sociálnej sieti radia, ako na ne

Podľa mnohých motoristov na kuny zaberajú domáce recepty, vrátane použitia ľudských vlasov. Keďže sa kuna ľudí bojí, odporúča sa schovať pod kapotu, mnohými nenávidené, chuchvalce vlasov, zabalené v pančuche, aby sa jemné vlasy či chlpy nedostali tam, kde ich nechceme. Mimoriadne účinné sú však aj všetky pachy, od silných antiperspirantov, cez aromatické oleje a silné parfumy, ktoré stačí nastriekať pod kapotu. 

Existujú aj vodoodolné spreje proti kunám, ktoré nezmyje dážď ani sneh. Tie po aplikácii zanechajú lepkavú vrstvu, ktorá kuny odpudí. Ďalším dobrým tipom sú aj špeciálne ultrazvukové odplašovače, ktoré sú napájané bežnou 9-voltovou batériou. Odpudzovač vydáva krátke a intenzívne signály, ktoré ľudským uchom nepočuješ, no pre kuny sú veľmi nepríjemné.

Tento typ odplašovača môžu používať aj lode a iné vozidlá, ktoré sa často pohybujú v lesoch. Ich výdrž môže v prípade použitia lítiových batérií byť až dva roky a keďže ich netreba napájať na autobatériu, nehrozí vyradenie elektroniky vozidla. 

Na sociálnej sieti o tomto probléme diskutovali aj obyvatelia bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves. 

„Už viac rokov používam elektrický odplašovač kún. Je na 9V batériu, stačí priskrutkovať do motorového priestoru. Raz za cca polroka treba vymeniť batériu. Odvtedy kuna nenavštívila auto. Predtým dve zlé skúsenosti,“ odporúča Peter. 

„Mne pomohli chlpy, keď som vyčesal psa, dal som ich do silonky a strčil do škáry na to vhodnej pod kapotou,“ pripája sa Marek. „Srsť z mačky alebo zo psa, pach väčšieho predátora ju odoženie,“ súhlasí Miloslav.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Odpudzovače.sk, Dnes24.sk, Facebook/Devínska Nová Ves

Najnovšie videá

Trendové videá