Slovákom odporúčajú necestovať do Ruska: Odborník hovorí o zásadnej úlohe povstania wagnerovcov
- Ministerstvo zahraničných vecí žiada Slovákov, aby necestovali do krajiny
- Robí tak v súvislosti s aktuálnou situáciou v Rusku
- Putin obvoláva spojencov

- Ministerstvo zahraničných vecí žiada Slovákov, aby necestovali do krajiny
- Robí tak v súvislosti s aktuálnou situáciou v Rusku
- Putin obvoláva spojencov
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky žiada občanov Slovenska, aby sa zdržali cestovania do Ruskej federácie. Robí tak v súvislosti s aktuálnou situáciou v Rusku a zavedením režimu protiteroristickej operácie v Moskve, Moskovskej a Voronežskej oblasti.
Taktiež odporúča občanom, ktorí sa momentálne nachádzajú na území Ruskej federácie, prísne dodržiavať zásady osobnej bezpečnosti, riadiť sa pokynmi miestnych bezpečnostných zložiek a úradov a vyhýbať sa miestam s vysokou koncentráciou ľudí.
„Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky je v úzkom kontakte so svojimi medzinárodnými spojencami a bude neustále monitorovať vývoj situácie a informovať občanov. Vzhľadom na výskyt množstva dezinformácií v informačnom priestore, vyzýva občanov, aby sledovali správy len z overených zdrojov,“ zdôrazňuje komunikačný odbor.
Čo na celú situáciu hovorí odborník Alexander Duleba
Alexander Duleba, vedúci výskumný pracovník Výskumného centra Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku, pre Eugena Kordu z portálu Týždeň vysvetlil, že ruská armáda už „poľuje na wagnerovcov“. Ironicky poznamenal, že „Prigožin prináša mier“, čo ale vysvetlil tým, že Prigožin poprel všetky dôvody, prečo Putin celú vojnu začal.
„Prigožin neznamená zmenu režimu, ale tým, že popiera dôvody pre túto vojnu, si viem predstaviť, že to povstanie môže zohrať dvojakú úlohu – udržanie politického režimu a pomerov v Moskve tak, ako teraz sú, a zároveň rešpektovanie hraníc s Ukrajinou z roku 1991,“ uvažuje Alexander Duleba o celej situácii.
„Predseda vlády je o situácii v Ruskej federácii priebežne informovaný. Je v intenzívnom kontakte s ministrami zahraničných vecí a obrany, a rovnako aj s medzinárodnými partnermi. Dianie budeme naďalej monitorovať a analyzovať. Na budúci týždeň zasadne aj Bezpečnostná rada SR,“ hovorí Peter Majer, hovorca predsedu vlády Slovenskej republiky.
„Premiér občanom odporúča, aby sledovali a riadili sa pokynmi ministerstva zahraničných vecí. To aktuálne Slovákom dôrazne neodporúča cestu do Ruskej federácie. Tým, ktorí sa už na tomto území zdržiavajú, odporúča dôsledne dodržiavať pokyny miestnych bezpečnostných služieb a vyhýbať sa miestam s vysokou koncentráciou ľudí a verejným zhromaždeniam,“ upozorňuje Peter Majer.
Putin obvoláva spojencov
Na druhej strane si môžeš prečítať, kto všetko podporuje Putina, aj to, kde sa práve Putin nachádza. >>
Ruský prezident Vladimir Putin sa telefonicky spojil s prezidentmi Bieloruska a Kazachstanu Alexandrom Lukašenkom a Kasymom-Žomartom Tokajevom. Urobil tak v súvislosti s prebiehajúcim pokusom o vzburu súkromnej žoldnierskej Wagnerovej skupiny vedenej Jevgenijom Prigožinom proti ruskej armáde, píše TASR.
„Ruský prezident ráno zatelefonoval prezidentovi Bieloruska a informoval ho o situácii v Rusku,“ uviedli bieloruské štátne médiá. Bližšie informácie však neposkytli. Šéf Kremľa hovoril o dianí v Rusku aj s kazašským prezidentom Tokajevom, ktorý podľa vyhlásenia svojej prezidentskej kancelárie poznamenal, že povstanie je „internou záležitosťou Ruska.“
„Ústavný poriadok a právny štát sú hlavnými podmienkami na udržanie poriadku v krajine. Sú tiež základom občianskej bezpečnosti a jej úspešného rozvoja,“ píše sa vo vyhlásení. Putin zároveň Tokajevovi poďakoval za „porozumenie v súvislosti s aktuálnou situáciou v Ruskej federácii“.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan poskytol plnú podporu ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi v telefonickej konverzácii, v ktorej ho Putin informoval o vzniknutej vzburujúcej situácii s žoldnierskou skupinou wagnerovcov. Tlačová služba Kremľa uviedla, že Erdogan vyslovil plnú podporu krokom ruského vedenia v tejto situácii.
Vodca Čečenskej republiky Ramzan Kadyrov oznámil vyslanie svojich jednotiek do „zóny napätia“ v južnej časti Ruskej federácie. Z juhu Ruska sa tiež hlásili očití svedkovia, ktorí pozorovali pohyb dlhého konvoja vojenskej techniky smerujúceho do Rostova nad Donom.
Objavili sa špekulácie o tom, že ruský prezident Vladimir Putin sa už nenachádza v Moskve. Práve hlavné mesto Ruska je totiž pravdepodobným cieľom vzbury súkromnej žoldnierskej Wagnerovej skupiny. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov však tvrdí, že Putin je stále v Moskve a pracuje odtiaľ.
Podľa viacerých zdrojov Guardianu však Putinovo prezidentské lietadlo odletelo z moskovského letiska Vnukovo o 14.16 h miestneho času (13.16 h SELČ) a zamierilo na severozápad. Podľa údajov portálu na online sledovanie lietadiel FlightRadar sa lietadlo priblížilo do Tverskej oblasti.
Tá sa nachádza asi 110 kilometrov od Moskvy a Putin v nej má jedno zo svojich sídel. Putinov vládny špeciál následne z radarov zmizol. V médiách sa objavili aj informácie, že sa vypredali komerčné lety smerom z Moskvy.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Ukrajinský minister zahraničných vecí vyzýva k ukončeniu Putinovho režimu
„Tí, ktorí tvrdili, že Rusko je príliš silné na to, aby prehralo, pozrite sa naň teraz. Je čas vzdať sa predstieranej neutrality a strachu z eskalácie konfliktu. Dajte Ukrajine všetky potrebné zbrane a zabudnite na priateľské alebo obchodné styky s Ruskom. Treba ukončiť toto zlo,“ vyhlásil ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba, čím vyzval medzinárodné spoločenstvo.
Námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maľarová zároveň vyhlásila, že prebiehajúca vzbura súkromnej žoldnierskej Wagnerovej skupiny proti veleniu ruskej armády je „príležitosťou pre Kyjev“ a dodala, že ruskí politickí a vojenskí predstavitelia „bojujú s Ukrajinou a sami sa ničia“.
Jurij Sak, poradca ukrajinského ministra obrany, s dôvtipom sleduje rýchlosť vývoja udalostí v Rusku a naznačuje, že ruská armáda sa teraz stáva druhou najsilnejšou armádou vo vlastnej krajine. Jurij Sak verí, že tento vývoj by mohol znamenať začiatok významného posunu, a situáciu v Ruskej federácii opisuje ako rozvíjajúcu sa občiansku vojnu, píše BBC.
Správu aktualizujeme.
Čítajte viac z kategórie: Rusko
Zdroje: Týždeň, TASR, BBC, The Guardian