Slovákom prevetrá peňaženky dôležitá potravina. Jej cena rapídne narástla

  • Problémy spôsobuje sucho v Indii, ktorá je jedným z najväčších producentov potraviny
  • Dočkajú sa Slováci v tomto roku zníženia cien?
potraviny, jedlo
Ilustračný obrázok Unsplash/Aaron Doucett
  • Problémy spôsobuje sucho v Indii, ktorá je jedným z najväčších producentov potraviny
  • Dočkajú sa Slováci v tomto roku zníženia cien?

Ešte na začiatku novembra informovala agentúra TASR na základe správy agentúry Reuters o tom, že cena pomarančového džúsu pokračuje v raste a na začiatku novembra sa dostala na nový rekord, keď prekročila 4 USD za libru (0,45 kg). Ide o nápoj, ktorého cena sa od začiatku tohto roka takmer zdvojnásobila.

Zvýšenie cien obľúbeného nápoja sa spája s poklesom úrody pomarančov v USA, Brazílii a Mexiku. Tieto krajiny sú najväčšími producentmi pomarančov a nápoja z nich na celom svete. Nízku úrodu spôsobuje nepriaznivé počasie a bakteriálna choroba známa ako zelenanie citrusov. Úrody pomarančov na Floride výrazne poškodili aj hurikány.

Šéf organizácie CitrusBR, ktorá zastupuje producentov pomarančového džúsu v Brazílii, Ibiapaba Netto uviedol, že s návratom k pôvodnej produkcii sa v dohľadnom čase počítať nedá.

Tvrdí, že si to vyžiada určitý čas a ani nie je isté, či táto produkcia ešte niekedy bude ako v minulosti. Práve Brazília má na vývoj cien komodity najväčší vplyv. Na celosvetovom obchode s pomarančovým džúsom sa podieľa až 75 %.

Netto dodal, že producenti citrusov sa v súčasnosti obávajú investovať do rozširovania svojich sadov. Dôvodom je práve zelenanie citrusov, ktoré spôsobuje, že pomaranče nedozrejú a majú horkú chuť. „Väčšie úrody pomarančov sme zaznamenali naposledy pred piatimi rokmi,“ povedal Netto a dodal, že v súčasnosti nemajú už prakticky žiadne zásoby.

Problémy v Česku

Výrazne drahšie potraviny riešia aj naši českí susedia. Ako píše agentúra TASR, čokoládové bôby sú v súčasnosti najdrahšie v novodobej histórii krajiny.

Dôvodom je, že krajina západnej Afriky, ktorá zaisťuje dve tretiny svetových dodávok, vykazuje dramatický prepad zberu bôbov. Citeľný rast cien čokolády by sa mal v ČR prejaviť najmä v roku 2024, keď sa dopredajú zásoby nakúpené za lacnejšie ceny. Upozornil na to hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda.

„Najväčší svetový producent kakaových bôbov, Pobrežie Slonoviny, v začínajúcej sezóne 2023 až 2024 očakáva medziročne o zhruba 25 % nižší zber, ako uvádza tamojší regulačný úrad trhu s kakaovými bôbmi, Le Conseil Cafe-Cacao,“ uviedol Kovanda.

Západoafrickú úrodu bôbov totiž poškodzuje hnilobná nákaza. Mimoriadne výdatné dažde, ktoré postihli Pobrežie Slonoviny, spôsobujú rýchlejšie šírenie nákazy. Pre slabú úrodu tak rýchlo rastú ceny kakaových bôbov.

Cena čokolády však rastie aj pre zdražovanie cukru. Svetoví výrobcovia čokolády nedávno varovali svojich odoberateľov, že sa musia pripraviť na ďalšie cenové navýšenie. Kovanda upozornil, že českí spotrebitelia by mali byť pri nákupe čokoládových cukroviniek opatrní. Výrobcovia totiž môžu zmenšiť objem balenia pri zachovaní rovnakej ceny.

Zdroje: tvnoviny.sk, Reuters, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá