Slovákom v Chorvátsku hrozí kuriózny problém: Na ľudí útočí agresívna zver, boja sa vyjsť na ulicu

  • Viaceré chorvátske mestá čelia kurióznemu problému
  • Na ľudí útočia agresívne vrany
Dubrovnik
Ilustračné foto Unsplash/Mj
  • Viaceré chorvátske mestá čelia kurióznemu problému
  • Na ľudí útočia agresívne vrany

Dovolenková sezóna je tu, no viaceré mestá v Slovákmi milovanej turistickej destinácii zažívajú vskutku kuriózny problém.

Tým sú agresívne vrany, ktoré útočia na dovolenkárov aj domácich, informujú o tom chorvátsky denník Večernji list a web Danas.

Ľudia v obľúbených destináciách sa boja vychádzať z domu

Útoky vrán sa stupňujú v známom chorvátskom meste Split, ktoré sa nachádza na východnom brehu malého polostrova pri Jadranskom mori. Situácia má byť najhoršia v štvrti Sućidar.

Jedna z miestnych obyvateliek pre Večernji list opísala, že sa dokonca „bojí vyjsť z domu“. Problémy s agresívnymi vtákmi zažívali miestni už aj minulý rok, avšak aktuálne sa situácia vyhrotila.

Podľa obyvateľky koncom minulého týždňa vrany napadli jej otca a v ten istý deň bola svedkov ďalšieho útoku na okoloidúceho muža. „Vrcholom bolo, keď počas upršaného dňa zaútočili na dáždniky,“ tvrdí. 

Chorvátsko, Split
zdroj: Unsplash/Spencer Davis

Rovnaké problémy majú aj ľudia v hlavnom meste Chorvátska, Záhrebe. Web Danas píše, že nad chorvátskou metropolou lieta až 800 párov vrán. Situácia je najkomplikovanejšia v štvrti Kněžija, odkiaľ prichádza až 90 percent nahlásení o napadnutí. 

„Najdôležitejšie, rovnako ako pri stretnutí s akýmkoľvek zvieraťom, je zachovať pokoj, pozerať sa smerom, z ktorého vrana prilieta a snažiť sa od nej odísť bez akéhokoľvek náznaku paniky,“ vyjadrila sa ornitologička Iva Šoštarič.

Za zvláštnym správaním vrán je pravdepodobne ročné obdobie, keď sa im liahnu mláďatá a matky sú opatrnejšie ako zvyčajne. Podobne ako iné druhy, pokiaľ majú pocit, žeby ich mláďa mohlo byť v nebezpečí (napríklad pri vypadnutí z hniezda), reagujú značne agresívne.

Chorvátsko zažíva ekologickú katastrofu

Jadranské more je vyhľadávanou turistickou destináciou vďaka nádherným plážam, čistému moru a malebným ostrovom. Medzi najpopulárnejšie miesta patria Dubrovník, Split, Hvar a Korčula. 

Toto more je tiež bohaté na morský život. Nachádza sa tu mnoho druhov rýb, ako sú tuniaky, sardinky, lososy a makrely. Žijú tu aj morské korytnačky, delfíny či veľryby. Jadranské more je taktiež významnou dopravnou tepnou, slúžiacou na prepravu tovaru a cestujúcich medzi krajinami okolo jeho pobrežia. Viac sme o tom písali v tomto článku.

Ako však upozorňuje Slobodna Dalmacija, pobrežie tohto mora má aj tento rok problém s výkalmi. Atraktívny ostrov Hvar, konkrétne oblasť obce Jelsa, čelí intenzívnemu náporu turistov a vodákov. Na znečistenie mora a pobrežia upozornil pracovník cestovného ruchu Veljko Drinković z Jelsy, ktorý zverejnil videá natočené v úseku od zátoky Zenčišće po Basinu. 

„Minulý rok sme na tento problém niekoľkokrát upozorňovali, no medzitým sa nič neurobilo. Popravde, výletné lode a výkaly, dokonca aj kuchynský odpadový olej s trochou potravinového odpadu vytekajú ďalej od pobrežia do kanála Hvar,“ povedal Veljko Drinković. 

Všetok tento odpad sa však pod vplyvom južných vetrov a morských prúdov dostáva na pobrežie Hvaru. Keď fúka mistrál, oblasť Prapatna a Makarca je ešte viac ohrozená.

Zdroje: Večernji list , Danas, Archív Startitup, Slobodna Dalmacija 

Najnovšie videá

Trendové videá