Slovákom v tele chýba kľúčový minerál. Farmaceutka prezradila, čím ho môžeš jednoducho doplniť

  • Slovákom chýba draslík
  • Farmaceutka radí, ako ho správne doplniť
zdravé jedlo a žena
Archív Canva
  • Slovákom chýba draslík
  • Farmaceutka radí, ako ho správne doplniť

Ako často si dáš záležať na tom, aby ti nechýbal draslík? Odborníci totiž varujú, že dostatočný príjem draslíka v populácii môže byť hlboko pod odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Draslík je pritom kľúčový minerál, ktorý je prítomný v 99 % buniek ľudského tela.

„Pre funkciu buniek je draslík naozaj nenahraditeľný,“ hovorí farmaceutka z online poradne Lékárna.cz, PharmDr. Kamila Horníčková. Napriek jeho dôležitosti odborníci z MojaLekáreň.sk neodporúčajú jeho samostatnú suplementáciu.

Upozorňujú, že akútne predávkovanie draslíkom môže byť veľmi nebezpečné. Na druhej strane, jeho nedostatok môže negatívne ovplyvniť svalovú činnosť, nervový systém, funkciu inzulínu a reguláciu glukózy, ako aj stav kostí.

Draslík netreba podceňovať

„Jednou z kľúčových funkcií draslíka je jeho hospodárenie s vodou v tele – reguluje hydratáciu a rovnováhu tekutín. Obzvlášť v lete je táto jeho vlastnosť pre človeka dôležitá, rovnako ako to, že ovplyvňuje svalovú činnosť. Rekreačné športy, turistika, plávanie, ale aj bežné zdolávanie schodov je ovplyvnené hladinou draslíka, ktorého denná spotreba telom je až 4 200 mg,“ vysvetľuje Horníčková.

Avšak dostatočný príjem tohto minerálu zo stravy je zriedkavý. V Českej republike len asi 3 % žien a 15 % mužov vo veku 18 – 59 rokov dosahujú odporúčané hodnoty.

Jeho nedostatok môže viesť k náladovým výkyvom, podráždenosti a psychickej slabosti. Má tiež negatívny vplyv na funkciu inzulínu a reguláciu glukózy, čo môže prispieť k rozvoju osteoporózy a tvorbe obličkových kameňov.

Pokles hladiny draslíka v tele je často dôsledkom moderného životného štýlu. 

„Nutrične chudobná strava nahrádzaná junk food, ktorá obsahuje veľa soli, prispieva k strate draslíka z organizmu. Straty telesných tekutín (hnačka, vracanie, zvýšené potenie),nadmerný príjem cukru, stres (zvýšený kortizol), dnes populárna filtrácia vody, ktorá znižuje obsah množstva minerálov, teda aj draslíka, ale aj stravovacie štýly, ako ketogénne diéty, či populárny fasting (prerušovaný pôst), alebo aj nedostatok horčíka. To všetko sú príčiny, prečo strácame draslík, ktoré by nás možno nenapadli,“ tvrdí Horníčková.

Ďalšou príčinou znižovania tohto minerálu v organizme sú lieky ako kortikoidy, diuretiká, alebo antibiotiká. Stravovacie trendy ako ketogénna diéta alebo prerušovaný pôst tiež môžu viesť k jeho nedostatku.

Ďalšími faktormi sú lieky ako kortikoidy, diuretiká a antibiotiká. Športovci, ktorí užívajú glukosteroidy, by mali byť obzvlášť opatrní, pretože tieto lieky tiež znižujú hladinu potrebnej látky.

Ako si správne doplniť draslík

Odborníci sa zhodujú, že najlepším spôsobom, ako zabezpečiť dostatočný príjem draslíka, je prostredníctvom stravy. Bohatými zdrojmi draslíka sú banány, avokádo, paradajky, zemiaky, batáty, listová zelenina, vlašské orechy, morské ryby, pečienka a strukoviny.

„Ak draslík suplementujeme, tak ideálne pomocou multiminerálnych zmesí, vo forme koloidných minerálov či iónových roztokov, nie nepremyslene samostatne. Denná dávka draslíka je 2 000 mg u dospelého a ideálna je jeho kombinácia s horčíkom, pretože magnézium pomáha udržiavať draslík v tele. Pri suplementoch s draslíkom treba byť obozretný, pretože predávkovanie týmto minerálom môže mať fatálne následky, ideálne je už pri kúpe sa poradiť s farmaceutom,“ varuje farmaceutka.

Odborníčka tiež upozorňuje, že pri zdravotných problémoch s krvným tlakom, srdcom, ľadvinami, osteoporózou je nutné vždy sa poradiť s lekárom. Najväčšia online lekáreň na Slovensku MojaLekáreň.sk zaznamenala pokles záujmu o tento minerál. Za posledné tri roky klesol jeho predaj o 10 %, pričom medziročný pokles je až 23 %.

Znaky, že ti chýba draslík:

  • Porucha hydratácie: opuchy končatín a prstov
  • Svaly: arytmia, kŕče, zhoršené dýchanie, stuhnutosť prstov, zápcha, únava
  • Nervy: mozgová hmla, podráždenosť, psychická slabosť
  • Kosti: rednutie kostí, riziko osteoporózy
Zdroj: TS/Mojalekaren.sk

Najnovšie videá

Trendové videá