Slovákom zúfalo chýbajú lieky. Niekto sa na nich nabaľuje v zahraničí

  • Slovensko bojuje s akútnym nedostatkom liekov, dôvodom má byť ich reexport
  • Český SÚKL odhalil, že z lekární doslova miznú lieky za milióny eur
lekárka vyberajúca krabičku liekov z kabinetu
TASR/Michal Svítok
  • Slovensko bojuje s akútnym nedostatkom liekov, dôvodom má byť ich reexport
  • Český SÚKL odhalil, že z lekární doslova miznú lieky za milióny eur

Iba nedávno sme ťa informovali, že nielen Slovensko, ale aj Česko bojuje s kritickým nedostatkom liekov. Zdá sa však, že Slováci aj Česi prišli na príčinu. V oboch prípadoch je dôvodom to, že „niekto“ lieky vyváža do zahraničia a tam ich predáva za oveľa vyššie ceny.

Reexport liekov

Za nedostupnosťou liekov je aj ich reexport do zahraničia. Upozorňujú na to riaditeľ Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Peter Potúček aj Slovenská lekárenská komora (SLeK). Podľa viceprezidentky komory Miroslavy Snopkovej ide najmä o onkologické lieky či lieky na zrážanlivosť krvi.

Lekárnici upozorňujú, že napriek zmene legislatívy, ktorá sprísnila pravidlá na vývoz liekov, reexport naďalej vnímajú ako problém.

Legislatívna úprava z roku 2017 zaviedla viacero opatrení proti nedostupnosti liekov, vrátane tzv. emergentného systému alebo možnosti reexportu liekov distribútorom iba so súhlasom držiteľa registrácie. Vymožiteľnosť práva v prípade jeho porušenia je však problematická,“ ozrejmil pre TASR Potúček.

Snopková priblížila, že najčastejšie sa vyvážajú lieky, ktoré majú všeobecne vyššiu cenu, alebo sú pre cenovú reguláciu na slovenskom trhu lacnejšie než v zahraničí.

Reexport sa dotýka liekov z rôznych terapeutických oblastí, najčastejšie sa však jedná o cytostatiká, imunosupresíva, imunoglobulíny, antidiabetiká a antipsychotiká,“ vymenoval Potúček. Snopková doplnila, že ide aj o biologické alebo biosimilárne lieky, pretože majú vyššiu obstarávaciu cenu.

SLeK podľa Snopkovej pracuje na tom, aby sa situácia s reexportom intenzívne riešila. „Nikdy nedokážete trh nastaviť úplne tak, že by ste to absolútne odstránili. Trh si pravdepodobne vždy nájde spôsob, ako si s reguláciami poradí,“ dodala.

Česku zmizli lieky za takmer 3 milióny eur

Z českých lekární sa stratili liečivá za takmer 67 milión českých korún (asi 2,8 milióna eur). Upozornil na to v stredu na svojej oficiálnej webovej stránke český Štátny ústav pre kontrolu liečiv (SÚKL), informuje TASR.

Inšpektori zo SÚKL sa pravidelne stretávajú s nelegálnym miznutím liekov z dodávateľských reťazcov. V dôsledku toho končia mimo českých lekární predovšetkým lieky na predpis.

Kontroly odhalili celkom 14 prípadov, keď si prevádzkovatelia lekárni objednali liečivá, ktoré po dodaní nezaradili do skladových zásob ani do evidencie príjmov a výdajov liečiv. V prípadoch, ktoré SÚKL už aj potrestal, sa mimo evidenciu dostalo vyše 130 000 balení liečiv za vyše 66,921 milióna korún (asi 2,8 milióna eur).

žena a lieky
zdroj: Freepik/DCStudio

V jednom z prípadov sa jednému prevádzkovateľovi z lekární za 13 mesiacov stratilo 31 000 balení liekov v hodnote 17,5 milióna korún (734 000 eur).

Podľa SÚKL ide pravdepodobne o protizákonnú organizovanú činnosť a lieky smerujú do zahraničia. „Tento spôsob porušovania zákona sa týka predovšetkým liečivých prípravkov viazaných na lekársky predpis, ktoré sú v zahraničí drahšie ako v Českej republike. U nás je ich cena totiž regulovaná,“ uviedla riaditeľka SÚKL Irena Storová.

Mimo evidencie sa často ocitajú liečivá napríklad na epilepsiu alebo schizofréniu.

SÚKL už za nedostatky v evidencii lekární udelil pokuty za vyše 10,5 milióna českých korún (asi 440 500 eur). Navrhol aj zmenu zákona, aby sa prevádzkovateľom lekární za takéto priestupky zakázala činnosť. Zistené informácie tiež posunul českej polícií, Generálnemu finančnému riaditeľstvu a ministerstvu zdravotníctva.

Lieky chýbajú aj Maďarsku

V Maďarsku chýba v lekárňach čoraz viac dôležitých liekov. Jednou z príčin je hromadné šírenie až troch vírusových ochorení, avšak medzi príčinami je aj vojna na Ukrajine. Konštatoval to v utorok server infostart.hu, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Podľa stránky Národného ústavu pre farmaceutiku a potraviny (OGYÉI) v utorok chýbalo v lekárňach 1 550 produktov. Podľa expertov v nadchádzajúcom období budú chýbať nielen lieky proti zápalu horných dýchacích ciest, ale môže vzniknúť aj nedostatok antibiotík.

Potvrdil to pre komerčnú televíziu ATV aj predseda Lekárnickej komory Baranskej župy Imre Kőhegyi, podľa ktorého nedostatkom antibiotík trpí aj západná Európa.

„Vojna na Ukrajine si vyžaduje množstvo antibiotík. Je tam mnoho chorých a zranených, ktorí potrebujú antibiotiká, pričom výrobcov liekov vlani veľmi zaťažila aj koronavírusová epidémia,“ dodal Kőhegyi.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá