Slovákov čaká výrazný rast cien energií, varujú analytici (PERCENTUÁLNE ZVÝŠENIE)

  • Slovenské domácnosti musia byť pripravené na výrazný rast cien energií
  • Vláda už nezvládne udržať súčasné ceny
kurenie, penazenka
Ilustračný obrázok Pixabay/ri
  • Slovenské domácnosti musia byť pripravené na výrazný rast cien energií
  • Vláda už nezvládne udržať súčasné ceny

Analytici upozorňujú, že slovenské domácnosti by mali byť pripravené na výrazný rast cien energií, píše portál openiazoch.sk.

Aj keď vláda v tomto roku pomocou vysokých výdavkov zmiernila prudký nárast cien, slovenský rozpočet už takúto pomoc nezvládne udržať.

Ako sú na tom ceny energií na Slovensku

Ceny energií pôjdu výrazne hore aj na Slovensku, čo je neodškriepiteľný fakt. Analytici VÚB banky vo svojej štúdii upozorňujú na to, že ceny plynu na burze v Európe klesajú, ale stále sú dvojnásobne vyššie ako v predpandemickom období.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť tiež predpokladá výrazný rast regulovaných cien energií, najmä v budúcom roku. Regulované ceny plynu by sa mohli zvýšiť o viac ako štvrtinu, ceny tepla o viac ako 18 % a ceny elektriny o 7,5 % v dôsledku dohody so Slovenskými elektrárňami.

Podľa analytikov rozpočtovej rady je známe, že regulované ceny energií v roku 2023 budú stúpať. Analytici predpokladajú, že dohoda so Slovenskými elektrárňami, ktorá zabezpečuje nulový nárast cien elektriny pre domácnosti v roku 2024 a nárast o 9 % v nasledujúcich rokoch, zostane v platnosti. Takže ceny elektriny by mali výraznejšie stúpať až od roku 2025.

Analytici z Dát bez pátosu tvrdia, že Slovákov čaká „návrat do reality“ v nasledujúcich rokoch, pokiaľ ide o ceny energií. Slovenský rozpočet jednoducho nedokáže udržať ceny na súčasnej úrovni. Preto odborníci očakávajú, že pomoc s vysokými cenami energií sa bude obmedzovať a sústrediť sa najmä na ohrozené skupiny obyvateľstva.

Podľa analytikov už v roku 2024 ceny výrazne vzrastú a domácnosti budú musieť začať šetriť. Obyvateľstvo by malo prijať postupné zvýšenie cien racionálne a s pochopením. Vláda by mala pomáhať prostredníctvom príspevkov na bývanie a dávok v hmotnej núdzi tým, ktorí sú v núdzi. Ostatní budú musieť prejaviť solidaritu.

Reportéri Startitup oslovili analytika Radovana Ďuranu, odborníka na financie, aby sa k tejto veci vyjadril.

Čo si myslí odborník

„Trhová cena elektriny s dodávkou v budúcom roku za posledné tri mesiace nezlacnela, skôr mierne zdražela. Hodnota 144 eur/MWh je stále trojnásobná oproti cenám pred krízou. Ceny na nasledujúci kvartál sú o tretinu nižšie. Rozdiel teda indikuje neistotu na trhu s energiami,“ tvrdí analytik.

„Slovenské domácnosti si užívajú luxus dotovaných cien, výrazne nižších oproti realite. To je veľmi nákladné, a vláda by mala pristúpiť k ich zreálneniu. Domácnosti by mali počítať so zdražovaním v nasledujúcich rokoch, mali by prísť aj obmedzenia na objem dotovanej elektriny (napr. 80% spotreby). To isté platí pre plyn,“ vysvetľuje.

„Namiesto neefektívneho plošného dotovania energií pre všetkých by bolo na mieste zaviesť podporu pre domácnosti, ktoré majú skutočný problém uhradiť primerané výdavky na energie,“ dodáva Radovan Ďurana na záver.

Jedna dobrá správa

Rodiny budú mať po poskytnutí štátnej prémie v rámci stavebného sporenia nárok na 50% zľavu z poplatkov, náhrad nákladov alebo inej odplaty počas 12 mesiacov. Novela zákona o stavebnom sporení, schválená Národnou radou SR, tiež zavádza definíciu domácnosti a umožňuje rodinám s deťmi získať štátnu prémiu po nasporení 50% potrebnej sumy.

Tým sa má podporiť dostupnosť štátnej podpory pre rodiny s nižším príjmom a malými deťmi. Žiadateľ môže požiadať buď o štátnu prémiu podľa doterajších podmienok, alebo o rodinnú štátnu prémiu, avšak nie je možné kombinovať obe alternatívy. Novela nadobudne účinnosť od 1. januára 2024.

Zdroje: oPeniazoch.sk, oPeniazoch.sk

Najnovšie videá

Trendové videá