Slováci si priplatia za veľmi žiadané produkty, ktoré si denne kupujú. Ohlásené zdražovanie začne už o pár dní
- Fajčiari si za výrobky opäť priplatia o niečo viac
- Tento rok zdražovanie nekončí
- Fajčiari si za výrobky opäť priplatia o niečo viac
- Tento rok zdražovanie nekončí
Ak patríš k fajčiarom, tvoja peňaženka zaplače. Od februára sa totiž zdvihnú nie len ceny cigariet, ale aj žuvacieho tabaku.
Konečné ceny nie sú jasné
Dôvodom je zvyšovanie spotrebnej dane tabakových výrobkov. Ministerstvo financií už v roku 2020 informovalo o tom, že koncepcia mechanizmu úpravy daňových sadzieb je rozvrhnutá na nasledujúce 4 roky.
Ministerstvo predpokladá, že výrobky v priemere zdražejú o približne 20 centov. O koľko naviac si však fajčiari od februára priplatia nie je úplne jasné.
„O koľko ceny cigariet porastú nevieme dopredu. Závisí to aj od rozhodnutia predajcu. Len vyššie sadzby už zdražejú škatuľku o 4 %,“ uviedol analytik Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz.
Porastú aj na ďalší rok
Podľa jeho slov je za zvyšovaním cien snaha štátu vybrať od fajčiarov čo najviac daní.
„Bohužiaľ, ministerstvo financií ignoruje rizikovosť rozdielnych tabakových produktov a sadzby zvyšuje o rovnakú sumu spotrebnej dane. Namiesto snahy naplnenia štátnej kasy by daňová politika mala brať do úvahy aj dopady na fajčiarov. To znamená – viac zvýhodňovať menej rizikové produkty,“ dodáva pre Startitup Ďurana.
Navyšovanie sa totiž bude týkať cigariet, zahrievaného tabaku, cigár a tabaku. Ako však avizovalo ministerstvo financií, týmto rokom sa pre Slovákov zdražovanie nekončí. Ceny budú rásť aj v roku 2023.
Cigarety si Slováci v pôvodnej sume môžu zakúpiť do konca marca, keďže produkty, ktoré sa ku nám dostanú do konca januára 2022, bude možné dopredať práve do konca marca 2022.
Fajčiť postupne prestávame
Podľa posledných údajov si za cigarety priplatí nemalá časť populácie. Podľa štatistík Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky patrilo medzi fajčiarov v roku 2019 až 18,5 % populácie. Dobrou správou však ostáva, že fajčenie na Slovensku má dlhodobo klesajúci trend.
„Pred desiatimi rokmi fajčilo okolo 40 % populácie na Slovensku, v roku 2019 to bolo 18,5 %. Od roku 2013 stúpa podiel nefajčiarov. V roku 2013 bolo 66,3 % nefajčiarov, zatiaľ čo v roku 2019 je to až 70,7 % nefajčiarov,“ dodáva Úrad verejného zdravotníctva.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: mfsr.sk, Facebook/Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky