Slovákov čaká zmena času, Európa prechádza zo zimného na letný. 4 tipy, ako zatočíš s jarnou únavou
- Zmena času prebieha dvakrát ročne
- Tentokrát si pospíš o hodinu menej

- Zmena času prebieha dvakrát ročne
- Tentokrát si pospíš o hodinu menej
Marec je už tradične (okrem iného) mesiacom, kedy sa mení čas. V noci zo soboty na nedeľu (30. marca) sa na Slovensku začne letný čas, keď sa o 2:00 SEČ posunú hodiny o jednu hodinu dopredu na 3:00 SELČ, čo znamená, že noc bude o hodinu kratšia. Ako upozorňuje agentúra TASR, na stredoeurópsky letný čas v ten deň prejdú všetky európske krajiny, kde sa tento systém používa.
Pospíš si o hodinu menej
Zmena času ovplyvňuje ľudí rozdielne. Kritici posunu hodinových ručičiek upozorňujú, že striedanie letného a stredoeurópskeho času môže u niektorých vyvolať psychické ťažkosti, depresiu či zvýšenú únavu. Podľa nich na zmenu biorytmu reagujú aj domáce zvieratá. Psychológovia však tvrdia, že tieto ťažkosti je možné prekonať v priebehu niekoľkých dní vhodným relaxom a dostatočným odpočinkom.
Čas sa neposunie len na Slovensku, ale aj v ďalších európskych krajinách. Patria medzi ne napríklad Nórsko, Švédsko, Dánsko, Nemecko, Holandsko, Belgicko, Francúzsko, Španielsko, Taliansko, Česko, Poľsko, Maďarsko, Rakúsko či Švajčiarsko. Letný čas zavádza aj Andorra, Albánsko, Bosna a Hercegovina, Chorvátsko, Srbsko, Slovinsko, Čierna Hora, Severné Macedónsko, Lichtenštajnsko, Malta, Monako, San Marino a Vatikán.
Na porovnanie, východoeurópsky čas využívajú krajiny ako Fínsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Ukrajina, Moldavsko, Rumunsko, Bulharsko a Grécko. „V tomto časovom pásme je o hodinu viac. V nedeľu o 3. hodine miestneho času si posunú čas na 4. hodinu Východoeurópskeho letného času,“ pripomína agentúra TASR.
Naopak, v krajinách so západoeurópskym časom je oproti stredoeurópskemu času o hodinu menej. Patria sem Portugalsko, španielske Kanárske ostrovy a dánske Faerské ostrovy, kde sa v noci zo soboty na nedeľu o 1:00 začne západoeurópsky letný čas.
Ako pripomína TASR, v tomto časovom pásme sa nachádzajú aj Spojené kráľovstvo a Írsko, ktoré používajú Greenwichský stredný čas. Tu si hodinky posunú o hodinu dopredu v nedeľu o 1:00. Prechod na letný čas sa tak v Európe uskutoční naraz vo všetkých časových pásmach. Jedinou výnimkou je Island, ktorý letný čas nezavádza.
Zatoč s jarnou únavou
Jar sa pre ľudí spája aj s jarnou únavou, tá je bežným javom, ktorý mnohí z nás zažívajú, keď sa dni začnú predlžovať a príroda sa prebúdza k životu. Tento pocit únavy môže byť spôsobený rôznymi faktormi vrátane zmeny sezón, zmeny v našich biologických hodinách, nedostatku vitamínov alebo jednoducho zmenou nášho životného rytmu.
Tu sú tipy, ako s týmto pocitom zatočiť.
Doplň vitamíny a minerály – Po zimných mesiacoch môže telo pociťovať nedostatok dôležitých živín, ako sú vitamín D a železo. Pridaj do jedálnička viac ovocia a zeleniny, ktoré ti pomôžu doplniť zásoby energie.
Hýb sa pravidelne – Aj keď únava môže byť po zime bežná, pravidelný pohyb ti pomôže získať viac vitality. Skús rýchle prechádzky, jogu alebo plávanie a podpor tak nielen svoje telo, ale aj psychickú pohodu.
Dbaj na kvalitný spánok – Dopraj si dostatočný odpočinok a nastav si pravidelný režim spánku. Tvoje telo sa ti odvďačí lepšou regeneráciou a vyššou hladinou energie počas dňa. Nezabúdaj na hydratáciu. Pitný režim je kľúčový pre udržanie vitality. Dehydratácia môže viesť k únave a ospalosti, preto maj pri sebe vždy pohár vody.
Choď von na čerstvý vzduch – Pobyt na slnku prirodzene zvyšuje hladinu vitamínu D, ktorý pomáha bojovať proti únave a zlepšuje náladu. Snaž sa tráviť vonku aspoň 30 minút denne.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, Archív Startitup, Archív Startitup