Slovákov čakajú na diaľniciach veľké zmeny. Vodičom jednoznačne uľahčia život
- Na slovenských diaľniciach sa objaví nový systém na platenie mýta
- Ide o sofistikovaný systém používaný v zahraničí
- EETC spojí viaceré európske mýtne domény
- Na slovenských diaľniciach sa objaví nový systém na platenie mýta
- Ide o sofistikovaný systém používaný v zahraničí
- EETC spojí viaceré európske mýtne domény
Národná diaľničná spoločnosť, a. s., (NDS) má od apríla možnosť akreditačného testovania Európskej služby elektronického výberu mýta (EETS). Ide o systém, ktorý má výrazne zjednodušiť prechody hranicami aj poplatky za cesty.
Táto služba podľa portálu NDS umožní úhradu mýta vo viacerých mýtnych doménach v rámci Európskej únie. Postačí na to jedna zmluva a jedna platba. Ukončí sa tak čakanie na hraniciach a vodiči obdržia jasnú a zrozumiteľnú faktúru.
NDS však testuje dvoch poskytovateľov tejto služby paralelne naraz. Má totiž pripravené popri primárnom aj zrkadlové testovacie prostredie spolu s projektovým tímom. Podľa diaľničiarov je najväčšou pridanou hodnotou paralelného testovania časová úspora v implementácii jednotlivých EETS poskytovateľov do mýtneho systému.
„Cieľom skúšok je preverenie technologickej pripravenosti EETS providera na poskytovanie služby v konkrétnych podmienkach SR. Testovať sa budú ich palubné jednotky a takisto aj rozhranie obslužného systému, tzv. back-office. Následne prebehnú aj komplexné skúšky a pilotná prevádzka,“ uviedla v apríli hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková pre agentúru SITA.
SkyToll
Zatiaľ nie je jasné, odkedy bude Slovensko fungovať výhradne na systéme EETS. Súčasný systém SkyToll ostane spustený aj naďalej a podľa riaditeľa úseku spoplatnenia a informačných technológií NDS Jaroslava Ivanca netreba špecifikovať, dokedy to bude platiť.
„Zavádzame EETS, pričom o pokrokoch pravidelne informujeme na webovej stránke www.mytobezhranic.sk. Prebiehajú dve verejné obstarávania – jedno na národného poskytovateľa, druhé na mýtne služby. Pripravujeme sa na odkúpenie kontrolného systému (časť podniku SkyToll),“ uvádza sa na webe Mýto bez hraníc.
Pre zaujímavosť, v apríli sa podľa TASR pre Národnú diaľničnú spoločnosť vybralo 18,49 milióna eur. Suma výberu mýta od začiatku roka predstavuje 77,51 milióna eur. Informovala o tom spoločnosť SkyToll.
K 30. aprílu 2023 sme v elektronickom mýtnom systéme evidovali 315 524 zaregistrovaných palubných jednotiek. Oproti marcu sa ich počet zvýšil o 2 124 kusov.
V rámci Plánu obnovy a odolnosti SR štát plánuje výrazne znížiť náklady na prevádzku mýtneho systému. Z pôvodných 48 percent ich už znížil na 38 percent, no plánuje pokračovať až pod 15 percent, píše SITA.
Na nový mýtny systém vo vlastníctve štátu bude dohliadať mýtny úrad. Avšak, ako sme už spomínali v prípade EETS, mešká sprevádzkovanie mýtneho systému. Stojí za tým zdĺhavé, stále neuzavreté verejné obstarávanie na vybudovanie nového elektronického mýta a poskytovanie technickej podpory.
SITA dopĺňa, že v súčasnosti pokračuje aj nový tender na súvisiace mýtne služby. Sprevádzkovanie týchto systémov má sprevádzať zrozumiteľná a vysvetľujúca kampaň pre dopravcov.
Podstatný prechod na EETS
Slováci v súčasnosti musia pochopiť, prečo je EETS pre nich výhodou. Na to ho musíme adoptovať do nášho systému, opustiť SkyToll a uplatňovať už len plánovanú novinku, uviedol Ivanco pre Aktuality.
Službu EETC totiž využíva drvivá väčšina dopravcov v zahraničí a ide o unikát. Bližšie informácie ohľadom novej Európskej služby elektronického výberu mýta nájdeš na tomto odkaze.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: NDS, SITA, Mýto bez hraníc, TASR