Slovákov lákajú na lieky zadarmo: Pozor, je to podvod, varuje polícia
- Štátny úrad na kontrolu liečiv v Českej republike zverejnil zoznam stránok, ktorým sa treba vyhnúť
- Na podvod upozornila slovenská polícia
- Štátny úrad na kontrolu liečiv v Českej republike zverejnil zoznam stránok, ktorým sa treba vyhnúť
- Na podvod upozornila slovenská polícia
Sociálne siete zaplavili ponuky na „lieky zadarmo“. Stránka slovenskej polície Hoaxy a podvody však pred takýmito lákavými ponukami varuje, ide totiž o podvod. Predajcovia ponúkajú neregistrované a nelegálne lieky, ktoré na slovenskom trhu nemajú čo hľadať.
Predmetom kontroly českého Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (SÚKL) v spolupráci so zahraničnými liekovými agentúrami sú internetové stránky s nelegálnymi ponukami neschválených liekov.
Internet poskytuje predajcom veľkú anonymitu, čo znamená, že nie je možné odhaliť a odstrániť všetky takéto ponuky. Preto sa Štátny ústav pre kontrolu liečiv rozhodol informovať verejnosť o týchto webových stránkach a varovať pred nákupom nelegálnych liekov.
Pozor na falzifikáty liekov
Medzi tieto nelegálne ponuky patria falzifikáty a nelegálne produkty, doplnky stravy, ktorým sú neoprávnene pridelené liečivé vlastnosti, prípravky, ktoré nie sú registrované v Českej republike či lieky, ktorých registrácia bola pozastavená alebo ukončená v európskych alebo celosvetových krajinách z dôvodu zvýšeného zdravotného rizika.
Okrem toho treba dať pozor aj na lieky, ktoré sú viazané na lekársky predpis a vyžadujú lekársky dohľad pri užívaní na minimalizáciu rizík zdravotných komplikácií a produkty bez overenej kvality a účinnosti, ktoré predstavujú potenciálne riziko pre zdravie.
Na zvýšenie dôveryhodnosti webových stránok často využívajú ilustračné fotografie lekárov/lekárnikov a odkazujú na ich odborné názory, varuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv.
Aj cenová výhodnosť týchto ponúk môže byť veľmi diskutabilná, pretože zásielku môžu zadržať pri kontrole poštových zásielok a v horšom prípade môžu tieto nelegálne lieky vážne poškodiť zdravie. To sa však za žiadne peniaze už kúpiť nedá.
Ak chceš zabrániť nákupu nelegálnych liekov cez internet, jednoducho skontroluj, či spĺňajú dve základné kritériá: výdaj cez internet je povolený iba prostredníctvom „kamennej“ lekárne a zásielkovým spôsobom možno vydávať iba registrované liečivé prípravky, ktoré nevyžadujú lekársky predpis.
Ak sa stretneš s ponukou liekov viazaných na lekársky predpis alebo neregistrovaných liekov, pravdepodobne ide o nelegálnu ponuku.
Český Štátny ústav pre kontrolu liečiv zverejnil na svojej webovej stránke zoznam vyše 130 internetových stránok, kde sa predávajú nelegálne liečivá.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: SÚKL, Hoaxy a podvody