Slovákov máta chaos s faktúrami za energie. Tu sú rady, ako sa s nimi popasovať, píše Michal Truban
Michal Truban je podpredseda PS a Štefan Kišš členom predsedníctva PS.
Slovensko si už zvyklo na čiastkové a improvizované riešenia tejto vlády, ktoré prichádzajú vždy v chaose na poslednú chvíľu. Bolo to tak pri výpovediach lekárov, pri prijímaní rozpočtu na rok 2023 a aj pri plnení niektorých z reformných záväzkov z Plánu obnovy.
Ťažká doba
Pri energetickej kríze zašla vláda svojou nekompetentnosťou ešte ďalej. Už je rok 2023 a podnikatelia dostávajú bolestivé faktúry a mnohí stoja pred vážnou dilemou – dobrovoľne ísť do krachu alebo čakať a spoliehať sa na neisté budúce riešenie od vlády. Naozaj ťažká voľba.
Nie je to ale žiadne prekvapenie – od nového roku sa zvýšili regulované ceny silovej elektriny pre malých podnikateľov v priemere viac než šesťnásobne. Vláda o tomto dopredu vedela, no nekonala a ani len nekomunikovala. Podnikatelia od vlády nemajú ešte ani k dnešnému dňu žiadne jasné, záväzné a prehľadné informácie, či vôbec, ako a kedy dostanú od štátu kompenzácie. Len všeobecné sľuby z facebookových statusov.
Pre mnohých z nich sú tieto informácie ale zásadné, keďže na základe nich sa rozhodnú, či zatvoriť svoje firmy, prepúšťať alebo odmietať zákazky. Nové ceny sú totiž pre mnohé podniky likvidačné.
Dva problémy
O tomto cenovom cunami sa rozprávame už aspoň od leta. Vláda mala viac než dosť času na to, aby sa pripravila na začiatok tohto roka a skokový nárast zálohových platieb. Napriek tomu svojím neprehľadným postupom a nezrozumiteľnou komunikáciou zbytočne vytvorila chaos, ktorý podnikateľom teraz spôsobuje minimálne dva veľké problémy.
Po prvé: Existenčná neistota – Podnikatelia nevedia, čo teraz majú s astronomicky zvýšenými faktúrami robiť. Majú ich zaplatiť, alebo čakať? Ako si majú spraviť plán na prežitie tohto roka, keď nemajú tieto základné vstupné parametre od štátu?
Po druhé: Cashflow – Podnikatelia nevedia, kedy, v akej výške a akým spôsobom im štát pomôže. Pri 600 % náraste to niekto pár mesiacov možno ustojí, ale niekto iný sa musí už rozhodovať, či uhradí energie alebo mzdu zamestnancovi. Nie je to vôbec banalita.
Rozpočet s pomocou počíta
Rozpočet verejnej správy sme v NRSR napriek jeho veľkým nedostatkom nakoniec podporili práve preto, aby sme odvrátili zbytočnú neistotu a škody pre domácnosti, ale aj podnikateľov a celú ekonomiku, ktoré by prinieslo provizórium.
Na pomoc s vysokými cenami energií je v rozpočte 1,4 miliardy eur. Je to obrovská položka, ktorá vláde umožňuje spraviť všetko na to, aby zabránila ďalšej eskalácii chaosu.
Čo môže vláda spraviť:
- Čo najskôr ukončiť neistotu a jasne komunikovať, v akej výške, akým spôsobom a kedy štát malým a stredným podnikateľom pomôže. Toto musí spraviť vláda ešte predtým, ako v obavách a neistote pristúpia firmy ku prepúšťaniu alebo zatváraniu prevádzok.
- Dohodnúť sa s dodávateľmi elektrickej energie, aby predĺžili splatnosti faktúr, prípadne ich stornovali. Nutné je zabezpečiť, aby podnikatelia neboli odpájaní od prúdu, ak zvýšené faktúry za január neuhradia včas. Niektorí z nich na to jednoducho nebudú mať peniaze bez pomoci štátu. Týmto by sme pre podnikateľov získali čas a uľahčili problém s cashflow.
- Kompenzovať vysoké ceny energií ešte predtým, ako sa objavia na horibilných zálohových faktúrach. Toto je možné dosiahnuť tým, že by sa firmám kompenzovali ceny ešte pred vystavením faktúry. Štát by to vybavil priamou platbou pre dodávateľov elektriny. Firmy by tak nemuseli riešiť problémy s cashflow v preklenovacom období, kým by čakali na vyplatenie kompenzácií spätne a boli by zbavené byrokracie pri žiadostiach.
- Podporovať inštalácie obnoviteľných zdrojov energie všade, kde je to možné, a financovať energetickú efektívnosť zo zdrojov z verejného rozpočtu, kde sú na to pripravené veľké balíky peňazí.
Na riešenia však potrebujeme vládu, ktorá vie myslieť dopredu a neutápa sa v nekonečných žabomyších vojnách a osobných sporoch.