Slovákov od návratu zo zahraničia odrázajú najmä tieto dôvody
- Významným dôvodom je podľa prieskumu spoločensko-politická situácia na Slovensku
- Hlavným dôvodom sú predovšetkým nízke mzdy
- Významným dôvodom je podľa prieskumu spoločensko-politická situácia na Slovensku
- Hlavným dôvodom sú predovšetkým nízke mzdy
Najvýznamnejším dôvodom, ktorý Slovákov odrádza od návratu zo zahraničia, sú nízke mzdy v pomere k životným nákladom. Vyplýva to z dotazníkového prieskumu realizovaného v roku 2019 na podujatiach „Work in Slovakia – Good Idea“ v Londýne a Dubline, o ktorom tento týždeň informovala Americká obchodná komora v SR (AmCham) a IT Asociácia Slovenska (ITAS).
Druhým významným dôvodom je podľa prieskumu spoločensko-politická situácia na Slovensku. Ďalej respondenti identifikovali dôvody ako lepší sociálny systém v cieľovej krajine či nedostatok pracovných príležitostí v regióne, z ktorého pochádzajú.
Aké sú motivácie?
Naopak, medzi najvýznamnejšie motivácie k návratu patrí celkové zlepšenie správy vecí verejných. Druhou najvýznamnejšou pohnútkou je zaujímavá pracovná ponuka zo Slovenska, na treťom mieste sú rodinné dôvody a sociálne väzby.
V čase prieskumu sa 14 % opýtaných plánovalo vrátiť na Slovensko do troch mesiacov a 26 % do jedného roka. Tridsať šesť percent opýtaných malo návrat v dlhodobom pláne, nemajú však predstavu, kedy to konkrétne bude, 23 % označilo, že nevylučuje návrat, ale momentálne ho nemá v pláne. Iba 1 % opýtaných vedelo iste, že sa nevráti.
Slovak employers met Slovaks living in the UK and discussed with them their career opportunities in Slovakia. Many Slovaks reconsider to return back home.
WORK IN SLOVAKIA – GOOD IDEA#brexit #bscf #workinslovakia #jobs #skills4future pic.twitter.com/4N0liPRwHU— AmCham Slovakia (@AmChamSlovakia) January 31, 2020
Pokiaľ ide o relevantnú ponuku od konkrétneho zamestnávateľa, respondenti prieskumu vyzdvihovali najmä lepšie finančné ohodnotenie, ktoré by im umožnilo zlepšenie ich životnej úrovne a možnosť kuriérneho rastu. Významným atribútom by bol aj flexibilný pracovný čas. Nasledujú motivácie ako (vedúca) pozícia vo firme, ponuka v odbore, v ktorom opýtaní študovali, či ponuka od prestížnej firmy.
Viac čítaj TU>>Britský veľvyslanec: Slovákov Brexit neovplyvní, sme dôležití spojenci
Skoro polovica respondentov sa podľa prieskumu prikláňa k názoru, že by zvážila pracovnú ponuku, ak by mali možnosť vybaviť celý proces náboru v zahraničí. Viac ako 60 % opýtaných si taktiež myslí, že by zvážili pracovnú ponuku, ktorá by obsahovala možnosť rekvalifikácie a doplňujúceho vzdelávania.
Zdroj: TASR