Slovákov otravujú podivné telefonáty od „slovenskej vlády“. Vraj ti chcú zablokovať účty v banke
- Množstvu Slovákov volajú neznáme, no reálne vyzerajúce čísla
- Snažia sa z nich vylákať osobné údaje zákerným trikom
- Niektorí už naleteli
- Množstvu Slovákov volajú neznáme, no reálne vyzerajúce čísla
- Snažia sa z nich vylákať osobné údaje zákerným trikom
- Niektorí už naleteli
Slovákov sa v poslednom období snažia nachytať neznámi podvodníci na skutočne zákerný trik. Ak ti bude volať reálne vyzerajúce číslo a osoba na druhej strane pre teba bude mať skutočne znepokojivé správy, okamžite polož. V opačnom prípade je možné, že sa staneš obeťou tzv. spoofingu.
Množstvo prípadov
Sociálne siete sú v súčasnosti plné príspevkov, v ktorých používatelia upozorňujú na podozrivé telefonáty z neznámych čísel. V minulosti sa už na Slovensko vynorilo podobných podvodov mnoho, no vždy sa dalo predpokladať, že ide o podvod na základe zvláštneho telefónneho čísla.
Po novom však čísla, z ktorých podvodníci volajú, vyzerajú reálne a v niektorých prípadoch dokonca patria majiteľom čísel, ktorí o ich využití ani len netušia. O jednom z takýchto telefonátov nás upovedomila aj naša čitateľka Miška.
„Volalo mi slovenské číslo, po zdvihnutí sa na druhej strane ozval hlas podobný Google prekladaču,“ opisuje. „Po anglicky mi bolo povedané, že mi volá slovenská vláda, že zaznamenali podozrivú aktivitu na mojich bankových účtoch, a tak mi ich všetky idú zablokovať,“ dodala Miška ďalej. Podobný telefonát mala dostať ešte dvakrát v ten istý deň.
Reagovala aj polícia
Nie je však jedinou osobou, ktorú sa snažil ktosi oklamať. Na vzniknutú situáciu musela prednedávnom reagovať aj polícia, a to prostredníctvom ich profilu na sociálnych sieťach Hoaxy a podvody – Polícia SR.
„Volajú vám známi a na druhej strane automat, ktorý sa tvári, že hovorí za vládu Slovenskej republiky. ‚Vaše účty boli zmrazené pre podozrivú aktivitu,‘ tvrdí. Ak na číslo zavoláte späť, ozve sa vám reálna osoba bez potuchy o tom, že jej číslo bolo zneužité,“ píše polícia v príspevku.
Muži zákona ozrejmujú, že takýto typ podvodu sa nazýva spoofing a jeho cieľom je získať od niekoho citlivé osobné údaje so zámienkou vyriešiť fiktívny naliehavý problém.
„Na maskovanie telefónnych čísel podvodníci využívajú rôzne automaty, preto sa môže stať, že vám zavolajú z čísla reálnej osoby. V skutočnosti však nevolajú z jej telefónu, iba sa vám zobrazuje číslo, ktoré prekrýva to reálne, z ktorého podvodník volá, aby ho bolo náročnejšie vystopovať,“ vysvetľuje sa ďalej v príspevku.
Najlepšou možnou reakciou je v tomto prípade nereagovať. Vhodné je dané číslo zablokovať a prečkať, kým tento trend skončí. Podľa polície totiž prichádza v istých vlnách, ktoré po čase ustanú.
„Polícia sa týmto podvodom aktívne a kontinuálne zaoberá. Faktom však je, že väčšina týchto hovorov pochádza zo zahraničia, preto je náročnejšie vystopovať páchateľov,“ uzatvára sa v príspevku.
Súčasná vlna podvodov však zdanlivo pretrváva už dlhšie. Profil polície na situáciu upozornil už pred vyše týždňom, pričom Slováci zažívali podozrivé telefonáty tohto druhu aj predtým. V súvislosti s danou problematikou sme kontaktovali aj tlačové oddelenie Prezídia Policajného zboru.
To nám však žiadne aktuálne informácie neposkytlo a namiesto toho nás odkázalo na vyššie citovaný príspevok. „Zatiaľ poslednú aktualizáciu sme zverejnili na našej stránke,“ potvrdila hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Bárdyová.
Niektorí naleteli
Podobné telefonické podvody pritom už napáchali v minulosti reálne škody. Len pred pár týždňami informovala TASR o podvode vykonanom na 65-ročnej Prešovčanke.
Ako TASR informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Jana Ligdayová, neznáma osoba kontaktovala spomenutú ženu počas toho, ako si dobíjala kredit mobilného telefónu prostredníctvom internetbankingu.
„Postupne od nej vylákala prihlasovacie údaje k dvom bankovým účtom. Z účtov ženy boli vykonané prevody vo výške 990 eur a vo výške 1 400 eur. Neskôr išlo o ďalšie prevody vo výške 2 610 eur a 4 900 eur. Poškodená Prešovčanka prišla celkovo o 9 900 eur,“ uviedla Ligdayová.
Polícia upozorňuje, že poskytnutie citlivých osobných údajov a údajov k bankovým účtom prináša so sebou veľké riziko. Je potrebné si preveriť osoby, ktoré ich požadujú.
Zdroje: Startitup, Facebook/Hoaxy a podvody - Polícia SR, TASR