Slovákov ovládli konšpirácie: Polovica ľudí verí, že výsledky volieb budú zmanipulované (PRIESKUM)

  • Exkluzívny prieskum Ipsosu ukazuje obavu Slovákov z falšovania volieb
  • Polovica občanov Slovenska predpokladá, že sa situácia po voľbách nezmení
Muž vhadzuje list do volebnej urny a tri edenie volebných lístkov
Ilustračný obrázok TASR/Jörg Carstensen/dpa, TASR/AP Photo/Alvaro Barrientos
  • Exkluzívny prieskum Ipsosu ukazuje obavu Slovákov z falšovania volieb
  • Polovica občanov Slovenska predpokladá, že sa situácia po voľbách nezmení

V roku 2019 hovoril Štefan Harabin o tom, že Eset má v pláne manipulovať a ovplyvňovať prezidentské voľby. S touto dezinformáciou našiel kontroverzný politik podporu len u jeho priaznivcov, prípadne voličov extrémistických strán.

Ako informuje portál Aktulity.sk, Harabinova konšpirácia o manipulovaní volieb dnes už nie je iba výkrikom. Jeho tvrdenia prebrali aj zvučnejšie mená slovenskej politickej scény. Falšovanie výsledkov je pritom v podstate nemožné.

Podľa prieskumu agentúry Ipsos má ale obavu z falšovania volieb polovica ľudí. 

Strach zo zmanipulovaných výsledkov

Konšpiráciám o falšovaní výsledkov volieb úplne verí 19 % opýtaných a ďalších 34 % zvolilo možnosť „skôr dôveryhodná“. Za úplný nezmysel považuje toto tvrdenie 21 % ľudí  a možnosť „skôr nedôveryhodná“ zvolilo 26 %. 

Závery z prieskumu Ipsosu hovoria aj o tom, že 12 % opýtaných verí tomu, že prezidentka Zuzana Čaputová konzultovala zloženie úradníckej vlády s ambasádou USA. Toto tvrdenie podporuje ďalších 25 % opýtaných, ktorí zvolili možnosť „skôr dôveryhodná“. Celkom 33 % opýtaných tomuto tvrdeniu skôr nedôveruje a ďalších 29 % to považuje za úplný nezmysel.

Prieskum Ipsosu sa zameral aj na správu o tom, že EÚ nariaďuje primiešavanie hmyzieho proteínu do potravín. Tomuto tvrdeniu verí 14 % opýtaných a ďalších 22 % považuje túto správu za „skôr dôveryhodnú“. Až 29 % opýtaných to považuje za úplný nezmysel a ďalších 35 % zvolilo možnosť „skôr nedôveryhodná“.

Zvýšený počet 

O tom, koľko ľudí verí konšpirácii o zmanipulovaných voľbách sa zaoberala v apríli aj agentúra AKO. Z tohto prieskumu vyplýva, že až 41,1 % opýtaných sa obáva toho, že výsledky budú zmanipulované.

Podľa najnovšieho prieskumu, ktorý uskutočnila prieskumná agentúra Focus pre Globsec na Slovensku, však vyplýva, že až 53 % Slovákov má obavy o zmanipulované výsledky volieb. 

Tento prieskum okrem toho odhalil aj to, že konšpirácii o tom, že farmaceutické firmy nám zámerne zatajujú lieky proti Covidu-19 a rakovine, verí až 57 % obyvateľstva. 

lieky rôznej farby
zdroj: Unsplash/freestocks

Po voľbách nepríde žiadna zmena

Polovica (50 %) občanov Slovenska si myslí, že sa život na Slovensku po najbližších parlamentných voľbách nezmení, 22 % respondentov očakáva zlepšenie a 28 % predpokladá zhoršenie svojej životnej situácie. Vyplýva to z prieskumu agentúry Mnforce pre denník Plus jeden deň. Agentúra vykonávala prieskum od 8. do 12. mája na vzorke tisíc respondentov.

Ako ďalej z prieskumu vyplynulo, na voľbách sa nechce zúčastniť 19 % z opýtaných. Len 14 % respondentov si myslí, že v Národnej rade SR sú kompetentní a vzdelaní zástupcovia ľudu. Až 80 % je však presvedčených, že tam sedí „hotová katastrofa“, alebo inými slovami „spoločnosť bez praktických skúseností a vzdelania na to, aby vôbec mohli schvaľovať zákony“.

Z prieskumu tiež vyplynulo, že stranu Smer-SD by vo vláde chcelo 31 % respondentov, Hlas-SD 28 % a hnutie Sme rodina 22 % respondentov. Na štvrtom mieste sa umiestnilo hnutie Republika, ktorú by si vo vláde predstavovalo 20 % opýtaných. Najmenej si občania Slovenska želajú strany Aliancia, OĽANO a priatelia, Za ľudí a Demokrati.

Až 87 % voličov sa domnieva, že zvolení poslanci by mali najskôr absolvovať psychotesty a testy gramotnosti, k čomu sa prikláňa aj politológ Jozef Lenč. Pre denník Plus jeden deň sa vyjadril, že by bolo vhodné, aby testami politickej gramotnosti prešli aj tí, ktorí sa uchádzajú o mandát v parlamente alebo post vo vláde, a teda tí, ktorí chcú participovať na riadení štátu.

„Tiež sa domnievam, že istá miera spôsobilosti rozhodovať o štáte by mala byť potrebná aj od voličov, aby nedávali hlas tým, ktorých pôsobenie v parlamente následne vnímajú ako ‚čistú katastrofu‘,“ uzavrel Lenč.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Denník N, SITA, Aktuality

Najnovšie videá

Trendové videá