Slovákov pobláznil „zázračný liek na chudnutie“. Pýtajú ho od lekárov načierno
- Ľudia, ktorí sa snažia znížiť svoju hmotnosť, chcú schudnúť hneď a čo najviac
- Sú tak ochotní zachádzať aj do extrémov
- Ľudia, ktorí sa snažia znížiť svoju hmotnosť, chcú schudnúť hneď a čo najviac
- Sú tak ochotní zachádzať aj do extrémov
Ďalším vedľajším účinkom je však aj akútna pankreatitída, závažná hypoglykémia a ovplyvňuje aj nervový a kardiovaskulárny systém.
„Keďže tento liek účinkuje tak, že spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka, môže ovplyvniť vstrebávanie iných liekov, ktoré užívate a narušiť ich účinnosť. Moja rada. Ak nie ste diabetici a tento liek vám diabetológ neodporučil, nechajte ho na pokoji. Chudnutie nie je o zázračných pilulkách, ale o silnej vôli, úprave stravovania, pohybe a dostatočnom spánku. Neriskujte,“ uzatvára Kulkovský.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Vyjadrila sa aj diabetologička
Do diskusie sa zapojilo mnoho Slovákov vrátane niekoľkých lekárov. Medzi nimi je aj žena, ktorá pracuje ako diabetologička.
„Ako diabetológ si dovolím uviesť niektoré informácie na pravú mieru, pretože každý deň pracujem s týmito a im podobnými preparátmi. Poznáme antidiabetiká a sntiobezitiká. Na obrázku sú uvedené antidiabetiká, a to konkrétne semaglutid. Ten sa používa na liečbu diabetes mellitus 2 typu,“ uvádza. Dodáva, že semaglutid je „výborný liek a okrem liečby cukrovky 2. typu má práve naopak aj veľa ochranných účinkov na ostatné orgánové systémy“.
Podľa jej slov liek slúži aj ako ochrana obličiek, srdca a ciev, no tiež napomáha chudnutiu. Odvoláva sa na štúdie a dodáva, že tento liek sa možno bude požívať aj na liečbu ochorení pečene a prevenciu Alzheimerovej choroby.
„Každý diabetológ, ktorý začína s Ozempicom, poučí pacienta o nežiadúcich účinkoch a znižuje dávky alebo vysadzuje dávku sulfonylurey,“ podotýka s tým, že inzulín sa ku semaglutidu na Slovensku doteraz pridával len pri zlyhaní liečby neinzulínovými antidiabetikami.
Zdravotníčka sa stretla iba s málo pacientmi, u ktorých tento liek musela vysadiť kvôli nežiadúcim účinkom. Tiež sa vyjadruje k akútnej pankreatitíde, ktorú spomínal v príspevku Milan Kulkovský.
Konštatuje, že bežný Slovák ju dostane skôr z tradičnej slovenskej kombinácie alkoholu a mastného jedla, pri pri hypertriglyceridemii alebo z inej príčiny.
Na záver dodáva, že nauzea nie je až taký častý príznak, pretože pacient je poučený, ako liek funguje a ako má jesť. „Dávka sa zvyšuje pomaly podľa tolerancie pacienta,“ uzatvára.