Slovákov s kryptomenami čakajú zlé časy: Podľa Cmoreja bude mať Slovensko zlé meno

  • Rokovania sa zúčastnili aj zástupcovia kryptokomunity, ktorí si na stretnutie pripravili niekoľko argumentov
  • V okolitých krajinách je totiž sadzba dane na kryptomeny nižšia
krypto, financie
Ilustračný obrázok Freepik
  • Rokovania sa zúčastnili aj zástupcovia kryptokomunity, ktorí si na stretnutie pripravili niekoľko argumentov
  • V okolitých krajinách je totiž sadzba dane na kryptomeny nižšia

V pondelok 11. decembra sa Finančný výbor Národnej rady Slovenskej republiky venoval téme danenia kryptomien. O 1. januára 2024 by mal do platnosti vstúpiť nový zákon. Ten by novelizoval ten aktuálny a nevýhodný systém zdaňovania kryptomien na Slovensku.

Cieľom vlády Roberta Fica je túto novelu anulovať.

Za návrhom novely stál poslanec SaS Peter Cmorej a možno skonštatovať, že jej schválenie držiteľov kryptomien potešilo, keďže nový zákon mal upraviť ich danenie. 

Po novom roku už nemal byť v platnosti 14-percentný zdravotný odvod, no tiež sa malo danenie upraviť na 7 percent dane zo zisku po držbe kryptomien aspoň jeden rok.

Aj napriek tomu, že novelu schválila ešte predošlá vláda, aktuálna vláda ju chce v rámci konsolidácie verejných financií anulovať. To by v praxi znamenalo, že v platnosti by ostal anulovaný stav, čo je 34- až 40-percentná daň, keďže k 19- až 25-percentnej dani z príjmu sa pripočíta aj 15-percentný zdravotný odvod.

Výhrady zo strany Finančného výboru

Rozhodnutie vlády anulovať novelu viedlo k diskusiám nielen zástupcov slovenskej kryptoscény, ale aj politikov. K diskusiám došlo ešte v pondelok 11. decembra, pričom stretnutia sa zúčastnil aj Peter Cmorej.

Ten na Finančnom výbore NR SR vyzval každého, komu záleží na pôvodnom zákone, aby rozumnými argumentami tlačil na poslancov v parlamente a na vládu. Títo ľudia by podľa neho mali dať najavo, že ide o tému, ktorá je dôležitá pre značnú skupinu Slovákov.

Argumenty odborníkov

Rokovania sa zúčastnili aj zástupcovia kryptokomunity, ktorí si na stretnutie pripravili niekoľko argumentov. 

Podľa vlády Roberta Fica by sa mohol štátny rozpočet vďaka vysokému daneniu kryptomien obohatiť až o 33 miliónov eur. Peter Cmorej však ozrejmil, že ide o nereálnu sumu. Výpočet, ktorým k nej kabinet došiel, podľa neho nie je správny.

Cmorej tiež upozornil na to, že kým návrh novej vlády bude viesť k tomu, že sa ľudia budú daneniu vyhýbať a stav štátneho rozpočtu sa nezmení, jeho novela by bola vysoko motivujúca a držitelia kryptomien by so 7-percentným danením nemali problém. Podľa jeho slov by držitelia radšej odviedli daň na Slovensku, ako by s kryptomenami obchodovali v zahraničí. Cmorej si teda myslí, že by štátny rozpočet získal viac.

S týmito slovami súhlasili aj odborníci, ktorí tiež upozornili na to, že ak dôjde k zrušeniu už schválenej novely, Slovensko si za hranicami získa zlé meno. 

V okolitých krajinách je totiž sadzba dane na kryptomeny nižšia. Za zmienku však stojí aj Portugalsko, Švajčiarsko, Bielorusko, Slovinsko, Cyprus alebo ďalšie „daňové raje“, ktoré majú 0 % daň.

Vzhľadom na to, že rozhodnutie vlády je na spadnutie, Cmorej vyzýva, aby sa ľudia nebáli vyjadriť. Žiada ich, aby poslancom koalície ukázali, že sú ľudia, ktorí žijú na Slovensku. „Že nechcete byť perzekvovaní za používanie krypta v bežnom živote. Koľko kamarátov už máte v Dubaji, Paraguaji, alebo majú aspoň firmu v Česku, kde je priaznivejšia daň. To môže urobiť každý z vás,“ uviedol.

Kamenický chystá zmeny

Rezort financií pod vedením Ladislava Kamenického (Smer-SD) pripravuje návrh nového zákona o niektorých povinnostiach a oprávneniach v oblasti kryptoaktív. Novým zákonom sa majú do našej legislatívy včleniť niektoré ustanovenia nariadenia Európskej únie o trhoch s kryptoaktívami z 31. mája tohto roka.

Hoci bude nariadenie ku kryptoaktívam priamo účinné, návrh zákona bude obsahovať niektoré ustanovenia, ktoré sú nevyhnutné k harmonizácii slovenského právneho poriadku s týmto nariadením.

„Bude potrebné ustanoviť orgán dohľadu, ktorý bude dohliadať na dodržiavanie ustanovených povinností podľa nariadenia. Týmto orgánom bude Národná banka Slovenska, ktorá bude oprávnená udeľovať sankcie za porušenie povinností vyplývajúcich z nariadenia,“ uviedlo ministerstvo financií v predbežnej informácii k príprave návrhu zákona.

Návrh zákona bude upravovať aj implementáciu prechodného ustanovenia nariadenia, podľa ktorého osoby, ktoré boli na Slovensku pred 30. decembrom 2024 oprávnené poskytovať služby zmenárne virtuálnej meny alebo služby peňaženky virtuálnej meny, môžu túto činnosť vykonávať najneskôr do 30. júna 2026 alebo do dňa udelenia povolenia k činnosti poskytovania služieb súvisiacich s kryptoaktívami podľa nariadenia, ak takéto povolenie dostali pred 1. júlom 2026.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: TS/XTB, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá