Slovákov trápi civilizačný zabijak. Pomôcť by mohli lieky, ktoré máš doma aj ty

  • Prieskum z roku 2019 zaznamenal u 35,6 % Slovákov výskyt nadváhy
  • U 0,4 % respondentov išlo o obezitu III. stupňa
  • Vysoký nárast má aj cukrovka 2. typu
Vpravo veci spájané s ochorením diabetes, vľavo žena, ktorá si meria svoj obvod pásu
Ilustračné fotografie Pexels/Andres Ayrton Pexels/Nataliya Vaitkevich
  • Prieskum z roku 2019 zaznamenal u 35,6 % Slovákov výskyt nadváhy
  • U 0,4 % respondentov išlo o obezitu III. stupňa
  • Vysoký nárast má aj cukrovka 2. typu

Obezita sa čoraz viac stáva fenoménom 21. storočia. Ide o závažný problém, ktorý ovplyvňuje kvalitu či dĺžku života. Spája sa aj s inými ochoreniami, ako je napríklad diabetes 2. typu. Podľa prieskumu z roku 2019 sa výskyt nadváhy na základe BMI zaznamenal u 35,6 % Slovákov, informuje Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. U väčšiny išlo o obezitu I. stupňa, avšak u 0,4 % respondentov sa zaznamenala obezita až III. stupňa.

Z prieskumu ďalej vyplýva, že nadbytočná hmotnosť nie je len problémom dospelých Slovákov. Podľa údajov WHO bola miera nadváhy u detí vo veku 5 až 19 rokov v roku 2016 na úrovni 23,3 %.

Okrem toho naša krajina figuruje aj v medzinárodných štatistikách spojených s obezitou. V rebríčku výskytu obezity a nadváhy, ktorý je orientovaný na európske krajiny, sa umiestňujeme v prvej tretine krajín s najvyššou prevalenciou.

The Guardian píše, že vedci určili rad bežne používaných liekov, ktoré by mohli pomôcť pri liečbe obezity a cukrovky. Ide o lieky, ktoré sa spájajú s liečbou žalúdočných vredov a porúch srdcového rytmu, pričom boli identifikované pomocou sofistikovaných počítačových programov. Predstavené budú na víkendovom Medzinárodnom kongrese o obezite, ktorý sa uskutoční v Melbourne.

„Nové liečby s vysokou aktivitou a špecifickosťou sú naliehavo potrebné na zvládnutie pandémie chronických ochorení spojených s cukrovkou 2. typu a obezitou,“ vraví profesor Murray Cairns z University of Newcastle, ktorá sídli v Novom Južnom Walese v Austrálii.

„Naša technológia využíva geneticky informovanú presnú medicínu na identifikáciu a zacielenie nových liečebných postupov pre tieto komplexné poruchy,“ dodáva.

Pestrá škála liečiv

Liečivá spájané s potenciálnou liečbou obezity zahŕňajú liek používaný pri chemoterapii, uvádza portál It Short News. V prípade liečby diabetu ide o liek používaný na liečbu rakoviny prsníka. Okrem toho výskumníci zaznamenali aj možný úspech lieku, ktorý rieši koronárne srdcové zlyhania či problémy s koronárnym srdcovým rytmom.

Žena sa rozhoduje medzi zdravým a nezdravým jedlom
zdroj: Pexels/Andres Ayrton

Ďalej existujú aj liečivá, ktoré majú potenciál poradiť si s každým druhom obezity a cukrovky. Patrí k nim napríklad sukralfát, ktorý sa používa na liečbu žalúdočných vredov.

Práve použitie bežných liekov aj v liečbe iných chorôb by mohlo byť absolútnym game-changerom. Ich bezpečnosť bola už preskúmaná počas ich farmaceutických skúšok, takže uvedenie na trh pre liečbu ďalších chorôb by malo vyžadovať omnoho menej času. Ďalšou výhodou je, že staršie lieky nemusia byť predmetom patentových obmedzení, pričom by mali byť lacnejšie pre lekárov a nemocnice.

Nové spôsoby liečby

The Guardian uvádza, že existuje aj možnosť vývoja nových spôsobov liečby diabetes. Prispieva k tomu najmä počet prípadov daného ochorenia, ktorý v posledných desaťročiach neustále narastá na celom svete. Práve tento nárast sa spája aj s obezitou, tá s nedostatkom pohybu u jednotlivcov.

„Cukrovka a obezita sú hlavnými rizikovými faktormi pre desiatky chronických zdravotných porúch, ktoré prispievajú k vysokým úrovniam ľudskej chorobnosti a úmrtnosti,“ tvrdí William Reay, ktorý spolu s Cairnsom študoval údaje o genetických dráhach podieľajúcich sa na rozvoji diabetes a obezity.

Nástroje na umiernenie diabetes
zdroj: Pexels/Nataliya Vaitkevich

Podľa údajov NCZI v roku 2018 bolo v diabetologických ambulanciách na Slovensku registrovaných 355 895 diabetikov. Až 91 % pacientom bola zistená cukrovka 2. typu. Pri pozorovaní desaťročného obdobia, ktoré sa mapuje od roku 2009 po rok 2018, išlo o stúpajúci trend. V porovnaní s rokom 2009 vzrástla miera prevalencie až o 6,3 %.

V našom článku sme písali aj o tom, že diabetikom svitá na lepšie časy. Existuje možnosť, že už si nebudú musieť viac podávať injekčnými striekačkami inzulín. Výskumníci z Massachusettského technologického inštitútu ukázali svetu riešenie budúcnosti. Ide o inteligentnú pilulku SOMA, ktorá uvoľňuje periodické dávky inzulínu do žalúdka prostredníctvom integrovanej ihly.

Obsah pilulky je rovnaký druh lyofilizovaného inzulínu, ktorý sa nachádza v súčasných inzulínových injekčných prípravkoch. Inzulín by sa mal po kontakte so stenou žalúdka úplne uvoľniť v priebehu hodiny. Následne tabletka bezpečne prejde cez tráviaci trakt a telo ju vylúči.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, The Guardian, It Short News, Startitup, NCZI

Najnovšie videá

Trendové videá