Slovákov trápi „letná choroba”. Tento rok sme zaznamenali už 2 379 prípadov
- Salmonela môže spôsobiť dehydratáciu, u niektorých môže byť smrteľná
- Úrad verejného zdravotníctva SR vyzýva k zvýšenej opatrnosti
- Salmonela môže spôsobiť dehydratáciu, u niektorých môže byť smrteľná
- Úrad verejného zdravotníctva SR vyzýva k zvýšenej opatrnosti
Včera sme ťa v tomto článku informovali o tom, že na Slovensku museli potravinári stiahnuť z predaja niekoľko produktov, v ktorých našli baktériu salmonely. Spravodajský portál RTVS upozornil na dve potravinové kontroly, ktoré v jednej z prevádzok v obci Lieskovec vykonala štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR.
Našla v nej nevyhovujúci výrobok, konkrétne hydinu z Poľska, ktorá sa na Slovensko dostala v množstve 4,8 tony. Dve kontroly priniesli nevyhovujúce výsledky a na Slovensku sa spolu nachádzalo vyše 13 ton nevyhovujúceho mäsa, ktoré boli po dátume spotreby. Startitup preto kontaktoval Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) pre stanovisko k súčasnej situácii.
V roku 2023 je na Slovensku evidovaných vyše 2 300 prípadov salmonelózy
Hovorkyňa ÚVZ SR Dáša Račková priniesla dáta Epidemiologického informačného systému (EPIS). Za ostatné desaťročie vyplýva, že je najvyšší počet prípadov evidovaný v roku 2018 a za ostatných 10 rokov je viditeľný mierne klesajúci trend salmonelózy v SR.
„V roku 2023 v Epidemiologickom informačnom systéme evidujeme k 17. augustu 2023 spolu 2 379 prípadov salmonelózy. V chorobnosti aktuálne nepozorujeme výrazné rozdiely v porovnaní s minulým rokom. Salmonelóza má v našich podmienkach výrazne sezónny charakter s maximom v letných a teplých mesiacoch,“ uviedla.
Salmonelóza môže spôsobiť dehydratáciu, u niektorých až smrť
Račková hovorí, že zatiaľ čo u zdravých dospelých ľudí obvykle problémy odznejú bez trvalých následkov, u vnímavejších osôb, ako sú osoby s poruchami imunity, novorodenci, malé deti, tehotné ženy a osoby staršieho veku, môže mať salmonelóza vážnejší priebeh a spôsobiť väčšie problémy.
„Hlavnou komplikáciou salmonelózy je rýchle odvodnenie organizmu v dôsledku hnačky a vracania. Hrozí tak dehydratácia, pre ktorú môže v najzávažnejších prípadoch dôjsť až k zlyhaniu obličiek. U vnímavejších osôb môže pôvodca ochorenia z čreva preniknúť až do krvného riečiska a rozšíriť sa do ostatných častí tela.“
Upozorňuje na to, že v prípade, že osobe nie je včas a adekvátne podaná liečba, môže ísť o život ohrozujúci stav, ktorý môže skončiť až smrťou.
Obozretnosť pri kúpe sa opláca bez ohľadu na pôvod mäsového výrobku. Pri kúpe mäsa ÚVZ SR odporúča spotrebiteľom vizuálnu kontrolu mäsa, dôkladnú kontrolu označenia, najmä dobu spotreby, resp. dátum minimálnej trvanlivosti.
Hydinu ani vajíčka neumývať
Pri nákupoch je dôležité prenášať chladené či mrazené mäso, najmä v letných mesiacoch, podľa možností v chladiacej taške a čo najskôr ho uskladniť v chladničke či mrazničke.
Hydinové mäso sa neodporúča pred prípravou umývať, pretože kvapôčkami vody môžu baktérie zo surového mäsa kontaminovať okolité povrchy v kuchyni a kontaminovať kuchynské príslušenstvo, ruky či iné potraviny. Rovnako sa neodporúča umývať vajíčka, keďže škrupina je pórovitá a baktérie môžu preniknúť do ich vnútra. Riziko vie človek účinne znižovať riadnou tepelnou úpravou vajec, resp. pokrmov z nich.
„Oddeľujte surové potraviny a uvarené pokrmy. Oddeľte surové mäso, hydinu od ostatných potravín. Používajte oddelené náradie a pomôcky, ako napr. nože a dosky na krájanie pre manipuláciu so surovým mäsom. Uskladňujte jedlo v nádobách/obaloch, aby ste zabránili kontaktu medzi surovinami a pripravenými jedlami,“ dodáva.
Salmonely zabíja konkrétna teplota, ich výskyt vidieť aj v šťave
Salmonelóza sa najčastejšie prenáša nedostatočne tepelne upraveným kontaminovaným mäsom – kuracím, morčacím, bravčovým, mletým hovädzím, marinovaným, ale aj tepelne neupraveným mliekom a mliečnymi výrobkami, tepelne nedostatočne upravenými slepačími vajcami a výrobkami z nich a tiež pokrmami, do ktorých sa často pri domácej príprave pridávajú surové vajcia, ako sú majonézy, krémy do zákuskov a podobne.
„Okrem použitia kontaminovaných surovín a nedodržiavania správnej technológie býva pri príprave jedla príčinou nákazy aj nedodržiavanie osobnej hygieny, zanedbanie pravidiel hygieny pri používaní pracovných pomôcok, nedostatočné čistenie pracovných plôch, nesprávna manipulácia so surovinami a jedlami, ako aj ich nesprávne skladovanie. Nenechávajte jedlá, potraviny a nápoje na priamom slnku, či už pri bazéne, na terase chaty alebo v aute,“ upozorňuje.
Je tiež dôležité dodať, že sa salmonely v potravinách dokážu množiť. Prežívajú aj pri chladničkovej teplote, dokonca i v mrazených potravinách. Ničí ich teplota 70 stupňov Celzia, preto je dôležité vždy sa počas varenia presvedčiť, či ju jedlo dosiahlo. Šťava správne pripraveného mäsa a hydiny musí byť podľa ÚVZ SR číra, nie ružová.
„Na zničenie salmonel vo vajíčkach stačí, ak ich pri teplote 70 stupňov varíte desať minút. Vajíčka namäkko (aspoň v horúcich mesiacoch) radšej oželejte a volské oká osmažte z oboch strán. Pri zahraničných dovolenkových destináciách majte na pamäti, že zdrojom salmonel môžu byť aj vajíčka iných druhov hrabavej a vodnej hydiny, a konzumácii takýchto rizikových potravín sa preventívne radšej vyhnite.“
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: archív Startitup, ÚVZ SR