Na Slovensko sa rútia extrémne zrážky. Povodne môžu byť najhoršie za posledné roky: Takto si ochrániš majetok

  • Slovensko zažíva čoraz častejšie extrémne výkyvy počasia
  • Povodne už nie sú ojedinelý jav, zasahujú takmer každú časť Slovenska
  • Nárast škôd po povodniach potvrdzujú aj poisťovne
povod
Na Slovensku sa v najbližších dňoch môžu vyskytnúť najhoršie povodne za posledné roky. TASR – Pavel Neubauer, TASR – Roman Hanc
  • Slovensko zažíva čoraz častejšie extrémne výkyvy počasia
  • Povodne už nie sú ojedinelý jav, zasahujú takmer každú časť Slovenska
  • Nárast škôd po povodniach potvrdzujú aj poisťovne

Povodňové škody a s nimi spojené náklady dosiahli v roku 2023 viac ako 7 miliónov eur. Klimatické zmeny prinášajú čoraz extrémnejšie výkyvy počasia – a to najmä v letných mesiacoch. V našich geografických podmienkach predstavujú závažný problém najmä prívalové dažde.

Historicky sú povodne na našom území pravidelným javom, ktorý sa však v posledných desaťročiach v dôsledku klimatických zmien a ľudskej činnosti stáva čoraz častejším a ničivejším. 

Nárast potvrdzujú aj údaje z najväčšej poisťovne na Slovensku – Kooperativa v dôsledku silných výkyvov počasia eviduje len za apríl až júl tohto roka celkovo 1 774 škôd, ktoré vznikli klientom na majetku či vozidlách.

Vyčíslená hodnota škôd za toto obdobie presahuje sumu 3,7 milióna eur. Najviac škôd poisťovni aktuálne hlásili klienti z okresov Brezno, Zvolen, Stará Ľubovňa, Nitra a Nové Zámky.

V porovnaní s rozsahom nahlásených škôd z týchto rizík za rovnaké obdobie minulého roka ide o mimoriadny, viac ako 94-percentný nárast.

20240605_Devinska_Nova_Ves_zaplavy_01048225
zdroj: TASR/Miroslav Košírer – V dôsledku silných dažďov bola tento rok vyhlásená mimoriadna situácia aj na Dunaji.

Najrizikovejšie povodňové oblasti 

Uplynulé letné sezóny ukazujú, že s povodňami treba počítať každoročne – najmä ak má človek rodinný dom v údoliach blízko riek či v svahovitých terénoch. Povodne nie sú zriedkavé ani v zime – ak sa zrazu oteplí a roztopí sa veľké množstvo snehu naraz. 

Rizikové sú aj oblasti s vysokou zrážkovou činnosťou a narušeným odtokovým režimom. Problém povodní sa týka prakticky celého Slovenska a na každej významnejšej rieke. Práve tie často pretekajú cez obce, ktoré sú na nich postavené.

Rizikové oblasti v čiastkovom povodí riek: 

  • Bodrog,
  • Slaná,
  • Ipeľ,
  • Dunaj, 
  • Váh,
  • Hornád. 

Účinné opatrenia proti povodniam 

Povodne tu boli a aj budú, preto je v rizikových oblastiach dôležité myslieť na zabezpečenie domu aj pozemku. Škodám možno do veľkej miery predchádzať viacerými opatreniami – najlepšie je zabudovať ich už pri projektovaní a výstavbe rodinného domu.

Na čo treba myslieť pri protipovodňových opatreniach:

  • vyvýšenie domu nad úroveň záplavovej hladiny, 
  • vodotesné základy,
  • vodotesné dvere a okná na prízemí s extra tesnením,
  • zaistenie správneho fungovania odtokových žľabov,
  • inštalácia protipovodňových spätných klapiek,
  • nielen v rizikových oblastiach je potrebné myslieť pre každý prípad aj na poistenie nehnuteľnosti →

Na extrémny príval vody je dobré mať pripravený aj pozemok a záhradu – ak je to možné, terén okolo domu by mal byť vyspádovaný tak, aby voda tiekla od nehnuteľnosti, nie naopak. 

Dôležitým opatrením je aj to, aby neboli v tesnej blízkosti domu kríky či stromy – práve tie by mohli brániť odtoku vody. Účinné sú aj dažďové záhrady či zberné jazierka. Voda tak prirodzene vsiakne do pôdy a nepreplní kanalizáciu. 

„Dažďová záhrada dokáže vodu cielene odviesť a vsiaknuť na mieste, kam zrážky spadli. Vysadené rastliny zároveň vyparovaním ochladzujú okolité prostredie, čo pomáha spríjemniť mikroklímu,“ vymenúva výhody odborníčka na vodozádržné opatrenia Katarína Lepešková z organizácie CEEV Živica.

Kamenna_Poruba_povoden_006047989
zdroj: TASR/Roman Hanc – Zaplavený dvor rodinného domu po silnom prívalovom daždi v obci Kamenná Poruba.

K zmierneniu následkov povodní môže prispieť aj štát

S povodňami sa môžeme stretnúť po celý rok – vznikajú aj ako následok topiaceho sa snehu v kombinácii s dažďom, ale aj v lete počas silných prívalových dažďov. 

Povodne hrozia pri:

  • zväčšení prietoku vody vo vodnom toku,
  • vzniku prekážok v koryte vodného toku alebo na objektoch križujúcich vodný tok, ktoré obmedzujú plynulé prúdenie vody, spôsobujú jej vzdutie a vyliatie z koryta,
  • dlhotrvajúcich alebo intenzívnych zrážok alebo topení snehu, povrchovému odtoku vody zo zrážok alebo topiacom sa snehu pritekajúcim na územie z priľahlých oblastí,
  • vystúpením hladiny podzemnej vody nad povrch terénu v dôsledku dlhotrvajúceho, nadpriemerne vysokého vodného stavu vo vodnom toku.

Povodeň zaplavuje všetko – záhrady, pivnice aj domy, ktoré nie sú vyvýšené. Slovensko prijíma rôzne opatrenia na zmiernenie rizika povodní a minimalizáciu ich negatívnych dôsledkov. Medzi hlavné opatrenia patria:

  • Budovanie a údržba protipovodňových opatrení: patria sem hrádze, nádrže a iné technické zariadenia, ktoré pomáhajú regulovať prietok vody a znižovať riziko zaplavenia obcí a miest;
  • Zlepšenie varovných a monitorovacích systémov: moderné technológie umožňujú lepšie monitorovanie hladiny riek a predpovedanie povodní. Včasné varovanie obyvateľstva môže výrazne znížiť straty na životoch a majetku;
  • Obnova a ochrana prírodných ekosystémov: zalesňovanie, obnova mokradí a udržateľné hospodárenie s pôdou zvyšujú schopnosť krajiny zadržiavať vodu a znižovať povrchový odtok;
  • Vzdelávanie a informovanie verejnosti: zvýšenie povedomia obyvateľstva o rizikách povodní a opatreniach, ktoré môžu prijať na svoju ochranu, je kľúčové na efektívne zvládanie povodňových situácií.

Dôležité je myslieť dopredu a nehnuteľnosť aj s pozemkom mať poistenú →

Aj nad dôsledným zabezpečením môže vyhrať príroda

Hoci má človek poriadne zabezpečený dom aj pozemok, príroda môže byť mocnejšia – ukázalo sa to aj na nedávnych extrémnych búrkach, ktoré sa prehnali Slovenskom. 

Dôsledky povodní pritom bývajú rozsiahle – od materiálnych cez ekonomické až po sociálne škody. Tie materiálne sa dajú nahradiť kvalitným poistením nehnuteľnosti. 

Ide o jeden z najefektívnejších spôsobov, ako sa chrániť pred finančnou stratou, ktorú predstavuje zničenie majetku vytopením, extrémnymi búrkami, vetrom či požiarom. 

Kvôli stále stúpajúcim cenám bývania a nákladov na rekonštrukcie už pôvodná, pred pár rokmi nastavená poistka nebude na úhradu opráv stačiť.

„V prvom rade je kľúčové nastaviť si poistenie na aktuálnu hodnotu svojho majetku – teda nehnuteľnosti aj zariadenia domácnosti. Zároveň je potrebné mať v poisťovni dohodnutú automatickú indexáciu poistnej sumy. Tá zabezpečí, že klient bude mať svoj majetok poistený vždy na jeho aktuálnu hodnotu a vyhne sa neželanému podpoisteniu,“ vysvetľuje Silvia Nosková Illášová, hovorkyňa poisťovne Kooperativa. 

Pozor na podpoistenie

Na Slovensku dlhodobo rastú ceny nehnuteľností – znamená to, že často nastane situácia, ktorá sa nazýva podpoistenie. Ide o to, že aktuálna cena nehnuteľnosti je oveľa vyššia ako suma, na ktorú je poistená.

Poistná suma, na ktorú je uzatvorené poistenie majetku, tvorí hornú hranicu poistného plnenia. Mala by preto vychádzať z aktuálnej hodnoty majetku, ktoré poistenie kryje.

Ak sa teda klientovi stane poistná udalosť (záplavy, požiar, atď.), vyplatené plnenie nebude korešpondovať s aktuálnou hodnotou nehnuteľnosti – vyplatí sa mu len alikvotná časť z hodnoty majetku v čase, keď podpisoval zmluvu.

Riešenie: Indexácia poistnej sumy – zohľadňuje nárast hodnoty poisteného majetku. Poisťovňa každý rok k výročiu poistnej zmluvy upravuje poistnú sumu aj cenu poistky podľa vývoja stavebného cenového indexu. 

Tento prepočet je každý rok automatický a klient tak nemusí nič robiť. Výhodou je, že majetok bude mať vždy poistený na jeho aktuálnu hodnotu. 

Pozri si viac o poistení nehnuteľnosti →

Poistiť si treba aj záhradu

Značnú sumu nestojí len rodinný dom, ale aj jeho pozemok či záhrada. Mnohí do nej investujú nemalé finančné prostriedky a spôsobené škody sa tak môžu vyšplhať do astronomických výšin. 

Najúčinnejším spôsobom, ako predchádzať finančnej strate, je pripoistenie záhrady. V poisťovni je preto dôležité informovať sa o konkrétnych pripoisteniach k svojej nehnuteľnosti. 

Poistenie vedľajších stavieb aj bazéna

V poisťovni Kooperativa je napríklad možné si dopoistiť aj vedľajšie stavby na pozemku, ako sú: 

  • garáž,
  • hospodárske budovy,
  • bazén,
  • záhradný domček,
  • a ďalšie.

Proti živlom, krádeži alebo vandalizmu je možné si poistiť aj záhradu a jej súčasti – stromy, skalky či jazierka. Pozri si viac o poistení →

Veľká voda zasiahla aj Bratislavu, škody sa vyšplhali na 6 miliónov eur

Jedna z najväčších povodní na Dunaji zasiahla aj Bratislavu v auguste 2002 – ochromené bolo celé mesto. Na slovenskom toku Dunaja vtedy zaregistrovali tretiu najväčšiu povodňovú vlnu od roku 1877.

Hladina rieky vystúpila na 991 centimetrov – najvyšší stav v histórii pravidelných meraní a prietok bol 10 370 m3/s. Išlo o tretí najväčší prietok od začiatku novodobých meraní. Augustová povodeň v roku 2002 trvala od 8. augusta do 26. augusta. 

Mesto muselo uzatvoriť otvory protipovodňového múru na Vajanského nábreží. Medzi Starým mostom a Mostom SNP sa začalo s prácou na navýšení povodňového múrika za pomoci jednotiek Ozbrojených síl SR.

Bratislava sa bála povodní aj v júni tohto roka – na Slovensko sa valila 100-ročná povodňová vlna a Dunaj sa na slovenskej strane vylieval z koryta. 

Hladina Dunaja mala výšku 631 cm, čo predstavovalo približne 19 cm pod úrovňou 1. povodňového stupňa. Zaplavené boli aj časti obľúbenej cyklotrasy. 

20240506_dunaj_zvyseny_05048081
zdroj: TASR/Jaroslav Novák – Hladina Dunaja v Bratislave bola zvýšená aj tento rok. Vyhlásený bol aj stupeň povodňovej aktivity.

Najnovšie videá

Trendové videá