Slovákov vydesil záhadný úkaz na oblohe. Za „javom“ pritom stojí Elon Musk

  • Nad Slovenskom včera v noci preletela misia spoločnosti SpaceX
  • Niektorých pozorovateľov rozrušila
  • Na palube niesla revolučné satelity
Falcon 9
Slovákov vydesil záhadný úkaz na oblohe. Za „javom“ pritom stojí Elon Musk reprofoto/FB/Severe Weather Slovakia o.z., reprofoto/X/SpaceX
  • Nad Slovenskom včera v noci preletela misia spoločnosti SpaceX
  • Niektorých pozorovateľov rozrušila
  • Na palube niesla revolučné satelity

Slovákov v noci znepokojil zvláštny nebeský úkaz. Viacerí z nich videli na oblohe prelet záhadného objektu, ktorý pripomínal čosi ako UFO. Na prípad upozornil portál tvnoviny.sk.

Celá situácia má však racionálne vysvetlenie. Občanov Slovenska vydesil Elon Musk a vesmírna loď jeho spoločnosti SpaceX. Presnejšie malo ísť o raketu Falcon 9, ktorá odštartovala z kalifornskej Santa Barbary v rámci misie Maxar 1.

Raketa vzlietla podľa oficiálnej stránky SpaceX o 11:36 miestneho času. Nad Slovenskom mala preletieť o hodinu a pol neskôr, teda približne o 21:00 nášho času.

Dôležitá misia

Ako informuje portál SpaceNews, raketa Falcon 9 niesla na palube satelity Maxar-1, ktoré predstavujú prvé dve jednotky plánovanej flotily šiestich satelitov WorldView Legion.

Tieto pozorovacie satelity Zeme nesú pokročilé kamery s vysokým rozlíšením schopné zachytiť precízne snímky malých objektov a povrchových útvarov na Zemi.

Včerajší štart je zároveň 20. letom prvého stupňa rakety Falcon 9. Modul zaznamenal 44. štart v tomto roku a celkový 328. za dobu svojej existencie. Po oddelení zvyšných stupňov, približne 8,5 minúty po štarte, sa prvý stupeň Falconu 9 úspešne vrátil na pristávaciu zónu 4 (LZ-4) v základni Vandenberg v Kalifornii. SpaceX sa podarilo s modulom úspešne pristáť 303-krát.

Maxar potvrdil vo štvrtok večer, že nasadenie satelitov prebehlo úspešne a oba satelity začali prijímať a vysielať signály. „Maxar Intelligence očakáva prvé snímky z vesmírnych plavidiel neskôr na jar,“ uviedla spoločnosť.

Tieto satelity sa pripoja k existujúcej flotile troch satelitov WorldView a jednému satelitu GeoEye, ktoré už Maxar má na obežnej dráhe. Štart Falcon 9 znamenal pre Maxar významný míľnik, keďže spoločnosť čelila problémom súvisiacim s dodávateľským reťazcom a oneskoreniam spôsobeným pandémiou pri vývoji a výrobe satelitov WorldView Legion.

Maxar je primárnym dodávateľom komerčných elektro-optických snímok pre vládu USA a v roku 2022 získal kontrakt v hodnote 3,2 miliardy dolárov od amerického Národného úradu pre prieskum na dodávku snímkovacích a mapovacích služieb počas nasledujúcej dekády.

Tento úspešný štart otvára nové možnosti pre globálne mapovanie a pozorovanie Zeme. Spoločnosť Maxar sa snaží o trojnásobné zvýšenie svojej kapacity na zber vysokokvalitných snímok.

Pomoc od SpaceX Rusku

Samotný SpaceX však v uplynulých mesiacoch čelil kontroverzii. Ukrajinská vojenská rozviedka a viaceré médiá ešte vo februári informovali, že Rusi používajú na Ukrajine terminály satelitnej internetovej siete Starlink, píše agentúra SITA.

Spoločnosť Elona Muska tvrdila, že s Ruskom vôbec neobchoduje. Samotný Musk povedal, že pokiaľ vie, SpaceX nepredala Rusku priamo ani nepriamo žiadne terminály Starlink.

Rusko tiež popiera správy o Starlinku a tvrdí, že to pre jeho armádu ani nie je možnosť. „Toto u nás nie je certifikovaný systém. V súlade s tým ho sem nemôžeme oficiálne dodať a ani sa oficiálne nedodáva,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Zdroje: tvnoviny.sk, SpaceX, SpaceNews, SITA, SpaceX

Najnovšie videá

Trendové videá