Slovákov vytočila vlajka Košíc, pomýlili si ju s ukrajinskou. Zrkadlo národa, komentuje polícia

  • Fotografia centra Košíc s jeho vlajkami poriadne rozohnila Slovákov
  • Mysleli si, že mesto je ovešané vlajkami Ukrajiny
košice vlajka
Vľavo: fotografia Košíc, na ktorej sú vlajky mesta rozohnila ľudí na Facebooku. Vpravo vlajka Košíc Reprofoto: Facebook/Košice:Dnes, Wikimedia Commons
  • Fotografia centra Košíc s jeho vlajkami poriadne rozohnila Slovákov
  • Mysleli si, že mesto je ovešané vlajkami Ukrajiny

Regionálne médium Košice:Dnes na svojej facebookovej stránke zverejnilo ešte v piatok fotografiu centra Košíc, kde pohľad na budovu divadla zdobia vlajočky vo farbách mesta. Košice už dlhé roky používajú modrú a žltú farbu, ktorá sa vyskytuje ako na erbe, tak aj na vlajkách a logu mesta.

Mnoho fanúšikov to však zrejme netuší, a tak sa pod príspevkom rozohnila vášnivá debata s úctyhodnými 1 200 komentármi (v čase publikovania tohto článku, pozn, red.).

https://www.facebook.com/kosicednes/posts/5126326004130861

Košická nie je ukrajinská

Ľudia sa rozčuľujú, že mesto si dovolilo rozvešať v centre vlajky Ukrajiny. O ukrajinské vlajky však vôbec nejde. Ako sme už spomenuli, ide o farby mesta. Diskutujúcich to však nezastavilo. Pod príspevkom sa začali množiť komentáre ako „to je hnus“ či „Toto že sú Košice??? Veď to vyzerá ako Užhorod.

Ďalší diskutujúci sa fakt vyfarbil. „Kde som? Na Slovensku, alebo na Ukrajine? Vymývanie mozgov? Dajte tam kosicky erb a nie cudzie vlajky. Sme na smiech všetkým, ako prikazu, tak robíme. A hrdosť k mestu, Slovensku, to nikomu nič nehovorí? Sú na Ukrajine naše vlajky? Nie sú tam ich, a nie ešte naše. Aj hlúposť je dar boží,“ napísal, jeho vyjadrenie citujeme v pôvodnom znení bez opráv.

Zrkadlo národa

Niektorí diskutujúci poukázali na absurdnosť toho, že stačí, aby bolo niečo modro-žlté a v niektorých ľuďoch už kypí žlč. Niektorí zase upozorňujú, že „vlastenci“ nepoznajú farby vlastného mesta. Vyskytol sa tu aj obrázok sýkorky, ktorý sarkasticky poznamenáva, že premaľovávať vtáky do ukrajinských farieb je už priveľa.

Na prípad upozornila aj polícia na svojom účte Hoaxy a podvody.

https://www.facebook.com/hoaxPZ/posts/1207666920061173

Je to zrkadlo do duše slovenského národa,“ komentujú policajti s tým, že niektorým diskutujúcim stačí vidieť žltú a modrú farbu a už začínajú šíriť nenávisť.

V poslednom čase sa objavili dva prieskumy, podľa ktorých sú Slováci na tom takmer najhoršie v celej Európskej únii, čo sa týka vplyvu dezinformácií. Hoaxy sú pritom založené na negativizme – ich cieľom je vyvolávať nenávisť a rozdeľovať spoločnosť. Priložený status je najlepším dôkazom, že oba prieskumy sú pravdivé,“ dodáva polícia. Naráža tým na nedávny prieskum o tendencii Slovákov veriť hoaxom.

Prepadli sme dezinformáciám

Slovenská republika patrí ku krajinám s najvyšším výskytom ľudí v celej Európe, ktorí prepadli dezinformáciám. Uviedla to polícia vo svojom profile Hoaxy a podvody – Polícia SR v súvislosti s prieskumom agentúry YouGov.

Podľa prieskumu 31 percent Slovákov si myslí, že za vojnou na Ukrajine je NATO. Je to druhý najvyšší počet zo skúmaných krajín. Celkovo 38 percent opýtaných si myslí, že za vojnu môže Ruská federácia, čo je tretí najnižší výsledok, píše SITA.

Dva roky života s COVID-19 ukázali, že Slovenská republika patrí medzi najzraniteľnejšie krajiny v Európe, čo sa týka dopadu dezinformácií na obyvateľov. Hoaxy zanechali za sebou mnoho mŕtvych ľudí, ktorí sa v podstate dobrovoľne rozhodli zomrieť, lebo uverili klamstvám,“ napísala polícia s tým, že rovnaký trend pokračuje pri ďalšej globálnej téme, a to vojne na Ukrajine.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Facebook/Košice:dnes, Facebook/PolíciaSR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá