Slovákov zaplaví „hype“ okolo nového produktu Apple. Môže ísť o zmenu vedúcu k revolúcii aj ku skaze
- Stačí jeden headset a mnohým ľuďom sa zmení ich pohľad a vnímanie sveta
- Prepojenie virtuálnej reality a nášho každodenného života nebolo nikdy bližšie
- Stačí jeden headset a mnohým ľuďom sa zmení ich pohľad a vnímanie sveta
- Prepojenie virtuálnej reality a nášho každodenného života nebolo nikdy bližšie
V poslednom období sa výrazne rozprúdila diskusia o najnovšom prírastku do rodiny produktov spoločnosti Apple – o headsete Apple Vision Pro.
Tento produkt prichádza s vysokými očakávaniami, ako aj s obavami, ktoré sú spojené s jeho potenciálnym vplyvom na spoločnosť a individuálne správanie ľudí.
Bez pochýb sa bude ešte veľa diskutovať o prednostiach a slabinách tohto inovatívneho zariadenia.
Už dnes sa široké spekrum ľudí zamýšľa nad možnými dôsledkami jeho používania v praxi. Prichádza s ním nová éra, ktorá zmení naše životy ako kedysi smartfóny, alebo pôjde o prvok, ktorý časom zapadne prachom ako VR sety v našich skriniach?
Apple Vision Pro je momentálne dostupný len pre americký trh. Stojí 3 500 amerických dolárov (bez DPH) a za Apple care pre tento produkt zákazníci zaplatia ďalších 500 dolárov.
Jednou z najvýraznejších predností Apple Vision Pro je nepochybne jeho technologická vyspelosť. Sľubuje ponoriť užívateľa do virtuálnej alebo rozšírenej reality s vysokou mierou interaktivity a realistickosti. To otvára dvere pre nové spôsoby práce, učenia sa, zábavy a sociálnej interakcie.
Napríklad v oblasti vzdelávania môže Apple Vision Pro umožniť študentom navštíviť historické miesta alebo prežiť vedecké experimenty v interaktívnom 3D prostredí, čo by mohlo výrazne obohatiť a zefektívniť učebný proces.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Revolučná novinka tiež umožní ľuďom uchovávať ich spomienky vďaka špeciálnym 3D videám. Stačí stlačiť jeden gombík na headsete a môžeš si odfotiť či natáčať to, na čo sa práve pozeráš.
Akonáhle si headset nasadíš, zabudované šošovky sa automaticky nastavia podľa šírky tvojich očí. Produkt disponuje dokopy 12 kamerami, ktoré kompletne snímajú, čo je v tvojom okolí.
Funguje na princípe visionOS.
Systém visionOS je operačný systém zmiešanej reality (MR), ktorý vyvinula spoločnosť Apple Inc. exkluzívne práve pre svoj headset Apple Vision Pro. Bol predstavený na WWDC 2023 spolu s Vision Pro a je navrhnutý tak, aby poskytoval používateľom pohlcujúci a intuitívny zážitok zo zmiešanej reality.
visionOS je založený na jadre iOS, ale bol rozšírený o množstvo funkcií a možností špecifických pre MR.
Používa rozhranie, ktoré je navrhnuté tak, aby vyzeralo a fungovalo trojrozmerne. Používatelia môžu interagovať s aplikáciami a objektmi pomocou prirodzených gest, ako je ukazovanie a klikanie. Môžu sa tiež pohybovať v prostredí MR pomocou ovládača headsetu.
Umožňuje plynulý prechod medzi prostredím MR a reálnym svetom. Používatelia môžu ľahko vidieť a interagovať s oboma svetmi súčasne.
Headset môžeš využívať aj pri práci, stačí si otvoriť MacBook. Následne si obrazovku, na ktorej programuješ, vypĺňaš tabuľky či robíš grafiku, môžeš preniesť do virtuálneho sveta pred seba.
Lusknutím prsta budeš mať pred sebou obrazovku veľkú napríklad ako televízia. Akonáhle sa dostaneš do tohto virtuálneho prostredia, obrazovka na tvojom počítači sa vypne, nikto tak nebude vidieť, na čom pracuješ.
https://twitter.com/theapplehub/status/1754331283738767738
Prepojenie reálneho a virtuálneho sveta
Režim Passthrough na Apple Vision Pro je funkcia, ktorá umožňuje používateľom vidieť svoje reálne prostredie priamo cez displeje headsetu.
Režim umožňuje používateľom komunikovať s ľuďmi a objektmi v reálnom svete bez nutnosti odstrániť headset. Môžeš sa tak napríklad vybrať na prechádzku parkom a pritom pozerať dokument o dinosauroch.
https://twitter.com/theapplehub/status/1754711250611876317
Vo vzduchu visia obavy
Na druhej strane, vedľa týchto pozitívnych aspektov sa objavujú vážne obavy týkajúce sa bezpečnosti a sociálneho vplyvu produktu nielen na mládež. Hlavnou obavou je, že nositeľ headsetu môže byť nadmerne pohltený virtuálnym svetom, čo by mohlo viesť k jeho odcudzeniu od reality a zanedbaniu okolitého sveta.
Koniec koncov, stačí sa pozrieť na to, ako hlboko pohltili ľudí už aj obyčajné smartfóny či online hry. Inovatívne headsety spolu s umelou inteligenciou vytvárajú technologický kokteil, ktorý nebude pre každého.
Zariadenie by mohlo viesť k ďalšiemu zvýšeniu času stráveného pred obrazovkami a k oslabeniu priamych medziľudských interakcií. Táto izolácia od fyzického sveta by mohla mať negatívny vplyv na duševné zdravie ľudí, najmä v prípade, že by sa virtuálny svet stal preferovaným únikom pred realitou.
Existuje reálna obava, že užívatelia by mohli byť takí pohltení obsahom v headsete, že si napríklad nebudú všímať blížiace sa vozidlá pri prechádzaní cez cestu, prípadne budú headset používať aj pri šoférovaní auta.
Apple Vision Pro je bez pochyby revolučným krokom vpred v oblasti rozšírenej reality, prinášajúci mnohé vzrušujúce možnosti. Avšak ako každá iná významná technologická inovácia, aj ona nesie svoje riziká a výzvy.
Je zodpovednosťou výrobcov, regulátorov, ale aj samotných užívateľov, aby sa aktívne zaoberali možnými rizikami a pracovali na ich minimalizácii. Edukácia užívateľov o bezpečnom používaní, spolu s technologickými vylepšeniami je nevyhnutná.
Len tak môžeme zabezpečiť, že prínosy tejto technológie prevážia nad jej potenciálnymi rizikami a nezmení sa tak náš vzrušujúci nový svet rozšírenej reality na skutočnú katastrofu.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroj: Apple