Slovákov zaujímajú osobné príbehy bojovníkov, vážime si každého, kto s nami spolupracuje, hovorí promotér RFA Marhanský
- Hosťom relácie Diskusný Klub Šport bol Boris Marhanský
- V podcaste sa dozvieš, aké mená budú organizáciu reprezentovať, no aj to, kam pôjdu financie
- Hosťom relácie Diskusný Klub Šport bol Boris Marhanský
- V podcaste sa dozvieš, aké mená budú organizáciu reprezentovať, no aj to, kam pôjdu financie
Hosťom relácie Diskusný Klub Šport bol Boris Marhanský, ktorý je spolumajiteľom a spoluorganizátorom úspešného festivalu Hip Hop Žije, no zároveň podniká s CBD produktmi. To sa Borisovi málilo a tak sa rozhodol, že medzi svoje aktivity pridá bojovú organizáciu.
„Sú to už cca tri roky, čo za mnou prišiel jeden z mojich veľmi dobrých kamarátov a môj kolega Adam, ktorý je aj predsedom zápasníckeho klubu. Prišiel s nápadom organizácie MMA galavečeru. Prípravou vznikla celá štruktúra našej organizácie,“ opisuje svoje začiatky v športovej oblasti Boris s tým, že jedinou prekážkou bola pandémia, kvôli ktorej museli dva roky stáť.
Na otázku, či je na pomerne malej československej scéne dostatok miesta pre organizácie, má mladý podnikateľ jasné odpoveď. „Určite je,“ hovorí v podcaste. Dodáva, že samotnej organizácii predchádzal prieskum trhu na divákov, či by si pozreli aj niečo nové a či by si kúpili aj lístok. Ukázalo sa, že Slováci by do toho určite išli. „Rozprávali sme sa s mnohými trénermi, s mnohými fightermi, obehali sme veľa gymov a zisťovali sme, čo im chýba a čo by tu malo byť,“ vysvetľuje.
Podľa prieskumu diváci chcú väčšiu show s viacerými zápasníkmi a s ich príbehmi. Zaujíma ich príprava bojovníkov a ich osobné príbehy. „Toto im presne chceme dať. Ak je možnosť vziať nejakého z našich zápasníkov, vždy sa snažíme, aby išiel s nami a aby sa odprezentoval. Má to byť o zápasníkoch, nie o promotéroch,“ hovorí Boris.
RFA nikoho neobchádza
Tak, ako niečo chýba divákom, tak niečo chýba aj zápasníkov. Podľa Borisa to boli práve zápasy, za čo môže skutočnosť, že na Slovensku je iba jedna veľká organizácia. V dôsledku toho mnoho zápasníkov iba stálo. „Profesionálny šport tu nebol profesionálny, lebo mnohí sa ním nemohli živiť.“ Zápasníci, ktorí v súčasnosti podpísali zmluvu s RFA vedia, že počas roka majú isté minimálne 3 – 4 zápasy, a že môžu počítať s istým balíkom peňazí.
„Tým, že sme na tomto trhu noví, ľudia, ktorí s nami spolupracujú majú možno lepšie podmienky ako tí, čo prídu o rok alebo o dva. Vážime si, že veľa veľkých mien sa púšťa do tohto boja s nami. Keď budú dávať kvalitné zápasy, ľudia to budú sledovať a celá organizácia pôjde hore,“ vysvetľuje systém Boris.
Na tlačovej konferencii, ktorú organizácia RFA mala, sa riešilo niekoľko kontroverzií. Prvou bolo, že organizácia obchádza manažérov bojovníkov. „Celé to bolo napokon vyvrátené, pretože to povedal jeden z promotérov druhej organizácie. Nikdy sme nikoho neobišli. Ten vzťah bol vždy, že my, bojovník a manažér, prípadne tréner,“ vyvracia toto tvrdenie Boris.
Moderátor sa svojho hosťa spýtal aj na financie, ktoré dokážu byť častokrát problémom. Na to Boris odpovedal, že keď do toho išli, mali veľa času na prípravu. Za tento čas vzniklo niekoľko budgetov o tom, čo si organizácia môže dovoliť a čo nie. Prvý turnaj by sa mal organizovať v máji, no Boris dodáva, že ak by to nevyšlo, existujú 2 záložné plány.
„Všetky tieto veci sme si zahrnuli do biznis modelov a sme pripravení na celý rok. Máme dohodnuté celoročné partnerstvá, postupne ich bude ohlasovať. Nemôžeme mať každého bojovníka, pretože na to budget nemáme,“ vysvetľuje. Dodáva, že si vybrali bojovníkov, ktorí sú pre nich perspektívnejší, mladí a skúsení. Peniaze do celej organizácie museli dať všetci traja spoločníci.
Podporovať budú aj charitu
Zaujímavosťou je, že organizácia bude spolupracovať aj s amatérmi. „Ide nám o to, aby sme si mohli vychovať mladé talenty,“ hovorí Boris s tým, že organizácii ide o to, aby mladí a neskúsení zápasníci mali nástupný plat. Podporovať nebudú iba zápasníkov, no aj kluby, v ktorých pôsobia. Podmienkou však je, že zápasník musí začať spolupracovať s RFA.
Na prvom galavečeri budú mať diváci možnosť okrem slovenských a českých bojovníkov sledovať aj Kubánca. „Nebude to ale o tom, že polovica karty budú zahraničné zápasy. Budeme to prepájať,“ vysvetľuje Boris.
„Pripravili sme takú unikátnu vec. Je jedno, či budú diváci v hale alebo doma. Budú mať aplikáciu a bude spustené hlasovanie o najlepší zápas večera. Zápasníci, ktorí sú súčasťou tohto zápasu, dostanú finančnú odmenu,“ prezrádza plány Boris. Zmieňuje aj tretiu sumu, ktorá poputuje na charitu, ktorú si zvolí víťaz daného zápasu. V akých výškach sa budú tieto sumy pohybovať je zatiaľ tajomstvo.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy