Slovenka má prácu snov: Počas našich privátnych letov si môžu pasažieri na palube urobiť vlastnú párty
- Namiesto učenia na maturity utekala do Bratislavy na výberové konanie na pozíciu letušky
- Vďaka svojej práci precestovala celý svet a má „dream job“
- Namiesto učenia na maturity utekala do Bratislavy na výberové konanie na pozíciu letušky
- Vďaka svojej práci precestovala celý svet a má „dream job“
Jedného dňa Martine Krigovskej v období maturitných skúšok skrsla v hlave myšlienka stať sa letuškou. Na internete vyhľadala slávnu európsku nízkonákladovú leteckú spoločnosť a podala žiadosť bez toho, aby o tom niekomu povedala. Keď ju pozvali na pohovor, okamžite vyrazila z Popradu do Bratislavy a na maturitu sa učila cestou za prácou snov.
Redakcii Startitupu Maťa prezradila, aké vlastnosti človek potrebuje, aby sa stal stewardom alebo letuškou, a ako prebieha proces pohovoru a školenia. Rozpovedala nám aj o niektorých zvláštnych situáciách, ktorým čelila počas svojej kariéry, ako aj o niektorých významných klientoch, s ktorými letela.
Na koniec sa podelila o niekoľko rád pre tých, ktorí si chcú budovať kariéru v oblakoch.
- Čo všetko musíš spĺňať na to, aby si sa stal členom posádky
- Aké štádiá majú pohovory v leteckých spoločnostiach
- Aká je kľúčová vlastnosť, ktorou musí steward/letuška disponovať
- S akými spoločnosťami už Maťa vo svojej dlhoročnej kariére lietala
- Aké najväčšie bizarnosti na palube zažila a mnoho ďalšieho
Akú najčastejšiu otázku ti kladú ľudia, keď im povieš, čím sa živíš?
Tých otázok je hneď niekoľko… Tá najčastejšia otázka je – „Máš strach z lietania?“. Ďalšia často kladená otázka – „Aká je tvoja najobľúbenejšia destinácia?“. No a pre mňa nepochopiteľná, ale taktiež často kladená – „Ešte ťa to baví? Dokedy ešte plánuješ robiť túto prácu?“.
Veď keby som sa bála lietať a nebavilo ma to, tak by som asi túto prácu nerobila celý doterajší profesionálny život, takže vlastne odpoveďou je, že ma moja práca baví a našla som sa v nej.
Ako si sa k takej profesii dostala?
Jedného dňa počas maturitných skúšok mi úplne z ničoho nič napadlo, že aké „cool“ by mohlo byť letuškou. Dovtedy som žiadne konkrétne plány do budúcna nemala. Naťukala som do Googlu slovo „letuška“ a hneď sa mi zobrazilo pár linkov o nábore do známej európskej nízkonákladovej spoločnosti.
Prihlásila som sa bez toho, aby som to niekomu povedala, a výberové konanie sa konalo v jednom z bratislavských hotelov presne v dátumoch mojich maturitných skúšok.
Cestovali sme do Bratislavy a doteraz si pamätám ten stres a plač, pretože som nevedela, či sa mám skôr učiť na maturitu, alebo pripravovať sa na pohovor. Prácu letušky som dostala a podarilo sa mi aj úspešne zmaturovať.
Čo všetko musí človek spĺňať, aby sa mohol stať stewardom/stewardkou?
Je potrebné odpovedať si sama v sebe na otázky zo začiatku rozhovoru, ktoré mi teraz najčastejšie kladú ľudia. A potom, v prvom rade, je nevyhnutná znalosť anglického jazyka. Následne sa hodnotia črty osobnosti – pozitívny vzťah k zákazníkovi, spôsob prejavu, zdvorilosť. Dôležitú úlohu hrá aj príjemný vzhľad a vystupovanie.
Každá letuška by mala disponovať v sebe vlastnosťami ako flexibilita či ústretovosť, diskrétnosť. Po dlhých rokoch skúseností si myslím, že najdôležitejšia vlastnosť je – v angličtine „resilience“ – čo je schopnosť odolávať stresu, zvládať náročné situácie a vedieť na ne zareagovať pohotovo, s chladnou hlavou.
Zohráva vzhľad veľkú úlohu pri výberovom konaní na túto pozíciu?
Letuška nemusí vyzerať ako modelka, prácu si môže získať aj kvalitami svojej osobnosti, celkovým prirodzene príjemným vystupovaním, prejavom a dojmom. Samozrejme – krásny úsmev je základom priazne zákazníkov.
Ako prebiehajú pohovory a následné zaškolenie?
Pohovory do každej leteckej spoločnosti sa diametrálne líšia. Napríklad výberové konanie do Emirates trvá aj tri dni. Jedným z hlavných kritérií je tam aj výška postavy – každého uchádzača hneď na začiatku odmerajú, potrebné totiž je dočiahnuť „na špičkách“ do manipulačnej výšky 212 cm. Výberové konanie ďalej prebieha formou vopred pripravených cvičení.
Sú to simulované scenáre rôznych situácií na palube lietadla, pri ktorých náboroví pracovníci sledujú správanie adeptov, ich profesionalitu, spôsob komunikácie a reakcie na pripravené situácie.
Konkurz sa delí na niekoľko kôl. Po každom dostanete obálku s vyjadrením, či postupujete do toho nasledujúceho. V poslednom kole sa ocitne už len nejakých 5 uchádzačov – z celkového počtu 100 až 200. Posledným štádiom výberu uchádzačov je „final interview“, kde sa pri otázkach zapotíte. Ak ste boli úspešní, oznámia vám to do dvoch mesiacov telefonátom, ktorý úplne zmení váš život.
Po tom, ako letuška prejde výberovým konaním a prácu dostane, letecká spoločnosť jej zabezpečí školenie na daný typ lietadla, v ktorom bude pracovať. Tréning väčšinou trvá 5 – 6 týždňov. Napríklad spoločnosť Emirates sa postará o všetky náklady súvisiace so školením. Ubytovanie poskytuje odo dňa, keď letuška priletí do Dubaja.
Tréning v leteckej škole v Dubaji je veľmi intenzívny a zaujímavý. Zahŕňa dlhé dni výučby teórií o bezpečnostných procedúrach, predstavia vám aj reálne situácie v simulátoroch, hasenie ozajstného ohňa alebo poskytovanie prvej pomoci.
Časť tréningu je aj o servise, rozličnostiach národných špecifík a kultúr, svetovej gastronómii atď… Ide o veľké množstvo nových informácií a učenia. Samozrejme v angličtine.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Kedy a ako často má posádka nárok na oddych
- Ako sa pripravujú na rizikové situácie a rôzne prípadné zlyhania
- Či sa jej práca podpísala aj na jej súkromnom živote
- Akých najvzácnejších ľudí sprevádzala na palube a čo pre nich musela zháňať
- Čo Maťa radí tým, ktorí sa chcú stať členom leteckej „crew“
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity