Slovenka nežije na jednom mieste viac ako tri mesiace: Život digitálneho nomáda nie je all inclusive dovolenka
- Život študenta na Bali je krásny aj ťažký zároveň
- Svoje o tom vie aj Slovenka Sabina, ktorá sa po štúdiu v Ázii stala digitálnou nomádkou
- Život študenta na Bali je krásny aj ťažký zároveň
- Svoje o tom vie aj Slovenka Sabina, ktorá sa po štúdiu v Ázii stala digitálnou nomádkou
Sabina Zetková v živote vyskúšala množstvo povolaní. V každom z nich sa nadobudla množstvo poznatkov a práve učenie sa novým veciam o svete a o sebe je jej hlavnou motiváciou viesť svoj nomádsky životný štýl.
Vyštudovaná právnička sa vydala na cesty už počas vysokej školy a po nej sa zúčastnila programu DARMASISWA, ktorý umožňuje súčasným i bývalým študentom stráviť jeden rok v Indonézii.
V rozhovore nám prezradila, ktoré jej skúsenosti zo života v mnohých krajinách sú pre ňu tými najcennejšími. Okrem toho sme sa od nej dozvedeli aj to, ako vyzerá bežný či študentský život na Bali.
- Aký je život slovenskej digitálnej nomádky z prvej ruky?
- Aké lekcie jej dalo sólo cestovanie?
- Prečo Sabina miluje Austráliu, no nedokáže tam žiť?
- Aké je študovať na Bali?
Kedy si sa prvýkrát rozhodla, že budeš permanentne cestovať po svete?
Úprimne, ešte som sa celkom nerozhodla, že toto štádium bude permanentné, len ma zatiaľ neprestalo baviť. Moje prvé cesty neboli úplne putovateľské, väčšinou som si vybrala jednu krajinu a tam strávila pár mesiacov.
Posledný rok a pol, odkedy sa po pandémii opäť otvorili hranice a na cestovanie nie je potrebných 7 dokumentov, 14 rôznych testov a karanténa, sa presúvam častejšie. Už je to však takmer 5 rokov, čo som viac ako 3 mesiace nežila na jednom mieste, a to aj počas pandémie.
Po vysokej škole si strávila rok v Indonézii. Ako si sa dostala k tejto krajine a čo presne si tam študovala?
Po vysokej škole som bola ako au pair na ročnom pobyte v New Yorku. Do Indonézie som vycestovala po dvoch rokoch na Slovensku, kde som pracovala ako právnička.
Bola som v prvej polovici 20. rokov môjho života, sedela na byte v Bratislave a mala som prácu, ktorá ma bavila, no akosi som nevedela prijať, že toto je môj život a takto to bude vyzerať ďalšie roky.
Po surfovaní na internete som našla program DARMASISWA, ktorý ponúkal možnosť ísť študovať na viaceré školy do Indonézie, okrem iného aj na Bali. Popravde, v tom čase som toho o Indonézii mnoho nevedela. Študovala som tam indonézsky jazyk a kultúru.
Ako funguje program DARMASISWA? Aké podmienky musí spĺňať uchádzač o štúdium a aké študijné programy majú Slováci na výber? Čo všetko zahŕňa proces od podania prihlášky až po prílet do Indonézie?
Program DARMASISWA je štipendium od indonézskej vlády pre pár stoviek ľudí z celého sveta na zvýšenie povedomia o Indonézii, ktorá je nepochybne absolútne fascinujúca zmes kultúr. Tvorí ju 17-tisíc ostrovov a hovorí sa na nej 300 lokálnymi jazykmi.
Nejde o súčasť žiadneho stupňa vysokoškolského štúdia, no „darmasiswáci“ majú možnosť rok navštevovať Univerzitu v Indonézii od Sumatry cez Jávu, Kalimantan až po spomínané Bali.
Na výber sú odbory ako indonézsky jazyk (ktorý je ponúkaný takmer na všetkých univerzitách), tradičný tanec, umenie, kulinárstvo či jávske farbenie odevov, tzv. batika.
Všetky detaily o programe nájdeš na oficiálnej stránke programu. Pred vycestovaním je potrebné vybaviť pár papierovačiek, mať dobrú znalosť angličtiny a spĺňať vekový limit (medzi 18 až 27 rokov, pozn. red.).
Už to je pár rokov, čo som vycestovala do Indonézie. Proces vybavovania nebol príliš komplikovaný. Na Indonézskom veľvyslanectve v Bratislave boli veľmi ochotní a so všetkým nám pomáhali.
Online prihlasovanie na najbližší akademický rok 2023/2024 končí 7. apríla 2023.
V čom sa líši indonézske štúdium od toho slovenského? Ako tam vyzerá bežná výučba?
Samotná výučba sa na každej univerzite líši. Jednoznačne porovnať slovenský a indonézsky vzdelávací systém je preto celkom náročné. U nás bola povinná školská dochádzka 5 dní v týždni a výučba prebiehala v malých skupinkách.
Ako som už spomínala, okrem jazyka sme študovali aj indonézsku kultúru, čiže súčasťou výučby boli aj hodiny tanca, gamelanu (ide o tradičné indonézske hudobné zoskupenie, ktoré spoločne hrá na rôzne nástroje) či účasť na hinduistických ceremóniách.
Ako vyzeral tvoj bežný deň počas štúdia v Indonézii? Majú študenti zabezpečené ubytovanie a stravu, alebo si to musela riešiť sama? Pracovala si v Indonézii popri štúdiu?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Aký je študentský život v Indonézii
- Ako funguje štipendijný program DARMASISWA
- Ako Sabina prežíva krízové situácie na cestách
- V ktorej z krajín sa cíti najviac ako doma
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie